#baba#anya

Terhesség elõtti mûtét és császármetszés

Kérdés: A szülés elõtt 2-2,5 évvel volt egy nõgyógyászati mûtétem, egy elég nagy miómát vettek ki a  méhembõl. A nõgyógyászom, aki mûtött, azt javasolta, hogy csak császárral  szülhetek, egyeztetett idõpontban. A szülés várható idõpontja elõtt 3 héttel elfolyt a magzatvizem, és az orvosom nem volt idehaza. Bementem a kórházba, ahol közölték velem, hogy szó sem lehet császárról.  Végül egy ismerõs szülésznõ intézkedésére nekiláttak a császárnak. Nekem "szerencsésen" felvágták a hólyagomat, két hétig volt benn az állandó katéter, és sokat szenvedtem. Mennyire indokolt a császár nõgyógyászati mûtét után, mennyire gyakori a hólyagsérülés ilyen esetben, és mi lehet ennek még rám nézve a hátrányos következménye? Kiújulhat-e a miómám?
Válasz:Levelébõl nem derül ki, hogy a méhen hol helyezkedett el az eltávolított myoma-göb. Lehetett olyan lokalizációjú, amely valóban (a méh hege miatt) indokolttá teheti a császármetszést, de elõfordulhat olyan eset is, amikor (pl. fönt, a méhfenéken, "fundusban" levõ göbnél) nem képzõdik a szülést akadályozó tényezõ.
Ami a hólyagsérülést illeti, sajnos minden császárnál "benne van a kalapban", persze a valószínûsége a mûtéti technika óvatosságával legtöbbször kiküszöbölhetõ. A gyermek állapota a leírás alapján  valóban arra utal, hogy a lassabb kivétel miatt bealudt, ennek hosszú távú kihatása
túlnyomó többségben nincs. Erre utal a 10-es Apgar is.
A császár indokoltságának kérdése: Papp Zoltán professzor szerint: nincs abszolút javallata, de nincs abszolút ellenjavallata sem. Elvben minden szülésnél meg kell vagy lehet kísérelni a természetes utat és a szülés dinamikája, szigorú szabályok szerinti figyelése határozza meg azt a pontot, amikor nincs tovább, mûtétre kényszerülünk.
Egyébként elég sokszor. A mai szülészet átlag minden 7-8. esetben mûtéttel fejezi be a szülést. Hogy ez a szám reális, vagy sem, még a szakma is vitázik róla. Én 24 éve kezdtem a hivatásomat, még orvostanhallgatóként egy szülészeti osztályon. Akkor az arány a jelenlegi fele volt, de sajnos rosszabbak voltak a magzati veszteségek mutatói is. A mai mûtéti elvek mellett a magzati veszteségek drasztikusan csökkentek, és valamelyest nõttek az anyai szövõdmények.
A hólyagot, biztos vagyok benne,  tisztességgel ellátták. Ez - a hólyag ragyogó gyógyulási hajlama miatt - az Ön életét nem befolyásolja. A myóma kiújulásának kérdése ettõl független, vannak bizonyos örökletes jegyei, erre tehát biztosat ígérni nem lehet. Az unalomig ismert tanácsot tudom adni, érdemes megfogadni: évente nézesse meg magát nõgyógyásszal, olyannal, aki tapasztalt ultrahangos vizsgáló is, mert a kezdõdõ myoma-göböket legelõször ultrahanggal lehet kimutatni. Ugyanakkor tudnia kell, hogy az elváltozás jóindulatú és a gyermekvállalási kor lezajlása után "egy kis myoma" nem igényel automatikusan orvosi beavatkozást - ebbõl az is következik, hogy a régi mûtétre éppen a gyermekvállalás segítése miatt szánta rá magát az orvos.
Dr. Nagy László szülész-nõgyógyász

A babavárással, szüléssel, kisgyermekkorral kapcsolatban  szakemberek várják kérdéseiket. Általános szakértőnk Dr. Büky Béla gyermekgyógyász professzor, a szülészet-nőgyógyászati és a kapcsolódó szakterületek szakértői hátterét Dr. Nagy László szülész-nőgyógyász főorvos koordinálásával az Alba-Med Egyesület biztosítja.

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?