#baba#anya

Fogamzásgátló melleti terhesség

Kérdés: Ami miatt írok, hogy fogamzásgátló tabletta szedése mellett lett állapotos a feleségem. A laborvizsgálat után egy nappal egy megnyugtató beszélgetést folytattunk a nõgyógyásszal, aki azért is biztos volt a problémamentességben, mert amikor a feleségemnek elmaradt a menstruációja, beszélt vele telefonon és abbahagyta a tablettaszedést. Itt el kell mondanom, hogy azért volt ez a forródrót, mert ez egy új gyógyszer volt amit az õ javaslatára kezdett el szedni, mivel alacsonyabb a hormontartalma. Hát ennek annyira alacsony volt, hogy már nem jelentett védettséget. A kérdésem az, hogy annyira alacsony volt-e, hogy megszületendõ gyermekemnek ne okozzon semmilyen rendellenességet.
Válasz: Én nem aggódnék... ez lehetne egy tömör válasz.  A kérdés persze árnyaltabb. A fogamzásgátló szerek több ponton avatkoznak be a nõi ciklusba és ennek csak egyik tényezõje, hogy általában megszüntetik a petesejt-érést, az ovulációt. A példa szerint ez nem sikerült.
Valószínûnek tartom, hogy Felesége egy magasabb hormontartalmú készítményrõl állt át és nyilvánvalóan valami kiszámíthatatlan és utólag nem is bizonyítható más tényezõ is közbeszólt.
Legyünk gyakorlatiasak: a gyógyszer nem tudta megakadályozni a peteérést. Nem tudta csökkenteni a méhkürt mozgékonyságát (motilitását) és ráadásul volt olyan szintû méhnyálkahártya, amely be tudta fogadni a magzatot.
Tehát: a gyógyszer nem volt hatékony dózisban jelen! Olyan, mint ha ott sem lett volna. És ez adjon megnyugvást. Persze sorolhatnék a több mint húszéves praxisból példákat, amikor valaki Bisecurint szedett a nyolcadik hónapig és egészséges magzatot szült, de nem teszem. A Bisecurin 2-3 tablettájában több (persze kevésbé hatékony) vegyület volt, mint a mai gyógyszerek egyhavi adagjában. A lényeg, hogy a mai gyógyszerek ha netán nem hatékonyak, gyakorlatilag nem is ártanak.
Ami a fogamzás idejét illeti: utána a megfogant magzat hetekig nincs "vérszerinti" kapcsolatban az anyai szervezettel. Kis túlzással. ha ekkor arzénnel mérgezzük az anyát, a gyerek még gondtalanul fejlõdhet. A lényeg: a hormon a petefészkekre, a kürtre és a méhnyálkahártyára kell, hogy hatással legyen. Ha mégis terhesség fogan: nem volt jelen a gyógyszer.
Természetesen jogos óvatosság, hogy a terhességi szûrések keretében a méhen belüli magzatot fokozottan figyeljük. Erre valók az ultrahang szûrések. Számos helyen magas felkészültségû szakemberek állnak rendelkezésre, magam is szívesen segítek.
Tehát: nyugalom, precíz terhesgondozás; aztán örülnék, ha értesítést kapnék majdan a trónörökösrõl...
Dr. Nagy László
A babavárással, szüléssel, kisgyermekkorral kapcsolatban  szakemberek várják kérdéseiket. Általános szakértőnk Dr. Büky Béla gyermekgyógyász professzor, a szülészet-nőgyógyászati és a kapcsolódó szakterületek szakértői hátterét Dr. Nagy László szülész-nőgyógyász főorvos koordinálásával az Alba-Med Egyesület biztosítja.

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?