#baba#anya
WBW 2002 -szoptatás világhete

A szoptatás világhete alkalmából
2002

 

A szoptatás jutalma: egészséges anyák, egészséges gyermekek

 Régóta tudjuk, hogy a szoptatás jó hatással van a gyermekek egészségére. Az anyatej biztosítja az optimális növekedést, az idegrendszer és az immunrendszer ideális fejlõdését, és a legjobb testi-lelki alapot ahhoz, hogy a gyermek elkerülje a fertõzõ betegségek egy részét.
Maga a szoptatás serkenti a növekedési hormonok termelõdését, elõsegíti az arckoponya helyes fejlõdését, és szorosabbá teszi az anya és a gyermek között létrejött köteléket. A hat hónapig tartó kizárólagos szoptatás csökkenti a környezeti ártalmak okozta betegségek, az allergiák és a táplálékérzékenység kialakulását.

 A szoptatásnak jól körülírható hatása van az anya egészségére is. A szülés után közvetlenül elkezdett szoptatás csökkenti a szülés utáni vérveszteséget, és így a vérszegénység kialakulását. A kizárólagos szoptatás rengeteg pénzt, idõt és fáradtságot takarít meg az anya számára. A szoptatás erõsíti az anya immunrendszerét, megóvja a túl hamar bekövetkezõ újabb terhességtõl, és csökkenti a cukorbeteg anya inzulinigényét. Aki sokáig szoptat, kisebb eséllyel betegszik meg mell és petefészekrákban, de csökken a csontritkulás kialakulásának esélye is.

Sajnos túl gyakran fordul elõ, hogy az asszonyok igényeit és szükségleteit nem veszi figyelembe a társadalom. A nõk fizikai és lelki egészsége, tanultsága, gazdasági helyzete, és a másoktól kapott segítség mértéke nagyban befolyásolja azt, hogy hogyan fogja gondozni, szoptatni, nevelni gyermekeit. Minden társadalomnak érdeke, hogy javítsa a nõk körülményeit, hiszen a hátrányos helyzet újra és újra átszáll a következõ generációra.

 

2002-ben a Szoptatás Világhetének céljai a következõk:

·                    Felhívni a figyelmet arra, hogy a szoptatás a nõi reprodukciós folyamat szerves része, ugyanúgy, mint a terhesség és a szülés.
·
                     Tudatosítani az asszonyokban, hogy joguk van humánus körülmények között, minimális beavatkozás mellett szülni.

  

Egészséges anyák

 Az egészség minden nemzet által elismert alapvetõ emberi jog. Az egészséges asszonyoknak van a legnagyobb esélyük arra, hogy egészséges gyermeket hozzanak világra.  

Mire van szükség ennek eléréséhez?

·      ·               Kiegyensúlyozott táplálkozásra, ami megõrzi az anya állóképességét és szervezetének betegségekkel szembeni ellenállását, megelõzi a koraszülést és azt, hogy a baba kis súllyal szülessen. Biztosítja, hogy az asszony szülés után könnyen felépüljön, és egészséges maradjon a szoptatás ideje alatt is.      ·               Megfelelõ egészségügyi ellátás biztosításara a jó általános állapot eléréséhez, az esetleg fellépõ betegségek kezeléséhez.
·
                     Biztonságos és az egészséget nem veszélyeztetõ munka- és életkörülményekre.
·                    
Arra, hogy visszaszorítsuk az alkoholfogyasztást, dohányzást, és kábítószer-fogyasztást a várandós és szoptató anyák körében. 

·                    
Szakszerû terhesgondozásra, csecsemõtanácsadásra.

·
                    
Mindennemû információ és gyakorlati segítség biztosítására a hat hónapig tartó kizárólagos szoptatáshoz, a kiegészítõ táplálékok bevezetéséhez, és a hosszú távú – két éves korig, vagy azon is túl tartó - szoptatáshoz.

·                    
Segítségre a megfelelõ családtervezési módszerek alkalmazásához.

·                    
A család és a barátok támogatására és gyakorlati segítségére.

·                    
A család megóvására a káros gazdasági és kereskedelmi hatásoktól (félrevezetõ reklámok) a terhesség, a szoptatás és a gyermeknevelés idõszaka alatt. (A WHO erre vonatkozó ajánlásának kivonatát ld. A Születéskalauz 2. c. kiadványban)

 

Terhesség és szoptatás

 A várandósság ideje alatt az asszony teste neveli a magzatot, de egyúttal arra is felkészül, hogy táplálja õt. A tejmirigyek megsokszorozódnak, zsírraktárak keletkeznek, a szoptatáshoz szükséges hormonok készen állnak. A terhesség 16. hetében megindul a kolosztrumtermelés – a mell kész a szoptatásra. 

Terhesgondozás során a szakembereknek tisztában kell lenni:

·      ·               a természetes szülés és a szoptatás testi és lelki vonatkozásaival.
·                     a terhesség, vajúdás és szülés során fellépõ problémák gyógyszermentes kezelésének lehetõségeivel.
·                     a kolosztrum és a korai szoptatás fontosságával.
·                    
a gyermek veleszületett képességeivel.

·                    
a hatékony szoptatás technikájával, és a szoptatási nehézségek megoldásának mikéntjével.

 

A normális szülés alatti ellátás legjobb módja

 Minden szülõ nõ számára biztosítani kell:

·      ·               olyan szülészeti ellátást, ahol figyelembe veszik azokat a  hagyományokat, értékeket, szokásokat, amelyeket az asszony kulturális, etnikai vagy vallási hovatartozása határoz meg.
·                     hogy az asszony megválaszthassa azokat a személyeket, akik jelen lehetnek, lelki és fizikai segítséget nyújthatnak a vajúdás és a szülés ideje alatt.

·
                    
hogy szabadon mozoghasson, és szabadon választhassa meg a  vajúdás és szülés során a számára legmegfelelõbb testhelyzetet. 

·
                    
hogy ellátása során kerülnek minden olyan rutint, eljárást és beavatkozást melynek elõnyeit nem igazolják tudományos vizsgálatok ( pl. a folyadékbevitel korlátozása, korai burokrepesztés, intravénás oxitocin adagolás, rutin magzati monitorozás, beöntés, borotválás).

·
                    
hogy ellátása során kerülik a behatoló (invazív) beavatkozásokat, mint a burokrepesztés, a gátmetszés.

·                    
hogy elõtérbe helyezik a gyógyszermentes, nem behatoló fájdalomcsillapító eljárásokat.

 

Követelmények a szülészeti intézményekkel szemben:

·     ·                Az intézmény rendelkezzen irányelvekkel, melyek szerint az anyát (és a családot) bátorítani kell arra, hogy meleg, testközeli kapcsolatot alakítsanak ki a babával, hogy sokat hordozzák, ringassák, és igénye szerint szophasson. Ezek az elvek a beteg, koraszülött, vagy fejlõdési rendellenességgel világrajött csecsemõkre is legyenek érvényesek.
·
                    
Legyen kidolgozott módja a szülészeti intézmények, és a területi anya- illetve gyermekvédelmi egészségügyi ellátó rendszerek közötti kapcsolattartásnak, konzultációnak, beleértve a szülõ anya egyik intézménybõl a másikba való szállítását, a csecsemõgondozás és szoptatás idõszakában felmerülõ problémák megoldását.

·
                    
Az intézmény rendelkezzen a bababarát ellátáshoz megfelelõ irányelvekkel, szolgáltatásokkal. Az intézmény személyzete legyen tudatában annak, hogy az anya, a magzat, a csecsemõ jóléte és egészsége, a szoptatás sikeres megkezdése a gondozás alapja.

 

Szülés 

 A vajúdás és a szülés minden kultúrában az asszonyok életének meghatározó élménye. Ha az asszony segítõ, megértõ és biztonságos környezetben vajúdik, és hozza világra gyermekét, nagyon valószínû, hogy szülés után kész lesz a gyermeket éberen, aktívan fogadni, és kész lesz a szoptatásra. A normális terhesség, vajúdás, szülés és szoptatás egymással összefüggõ, egymásból következõ folyamatok. A jó szülés körüli gondozás megerõsíti az asszonyt abban, hogy õ maga képes döntéseket hozni a saját szülése és a saját gyermekének fogadása terén. Sajnos az asszonyok õsi tudását, hogy õk maguk képesek világra hozni egy gyermeket, többnyire nem támogatják, sõt egyre jobban aláássák. Nagyon sok asszony kénytelen úgy élni, hogy nem kapja meg a gyermekgondozáshoz, szoptatáshoz szükséges tényszerû információkat és gyakorlati segítséget. Senki sem bátorítja õket, hogy vegyenek részt a saját magukat és gyermeküket érintõ döntésekben. Valójában azt várják el tõlük, hogy passzívan  fogadják el a rutinbeavatkozásokat.

 Sajnálatos módon hatalmas szakadék tátong a világ különbözõ területeinek szülészeti ellátása  között. A harmadik világ asszonyai gyakran tisztátalan körülmények között, gyakorlott segítõk nélkül hozzák világra gyermeküket. Ilyen helyzetben a szülés utáni azonnali szoptatás életbevágóan fontos, hiszen ez csökkenti a szülés utáni vérzést, stabilizálja a gyermek hõmérsékletét. Mégis elõfordulhat, hogy tönkreteszik ezt a természetes folyamatot teáztatással, más folyadék adásával vagy a kolosztrum elvonásával.

A másik oldalon a fejlett országok asszonyai állnak, elárasztva az orvosi technológia és a szakosodott orvosi ellátás „áldásaival”, ahol gyakran a normális szülés is szükségtelen orvosi beavatkozások garmadával megy végbe. Ezt az ellentmondást felismerve készítette el ajánlásait a támogatandó és kerülendõ szülészeti beavatkozásokról az Egészségügyi Világszervezet.. (Ld: A normális szülés alatti ellátás, WHO, 1999, Magyarul a Születéskalauz 2. c. kiadványban olvasható.) 

Az ajánlások ellenére sok ártalmas, hatástalan és helytelenül alkalmazott eljárást használnak világszerte. Gyakran elõfordul az is, hogy ezeket az eljárásokat szinte rátukmálják a szülõ nõkre és az egészségügyi dolgozókra, mivel „kényelmessé”, „fájdalommentessé” teszik a szülést, de azt már elfelejtik a célszemélyek tudomására hozni, hogy a kínált „áru” milyen komplikációkhoz vezethet, milyen veszélyeket hordoz magában a szülésre, a szoptatásra nézve. A legtöbb fájdalomcsillapító vagy érzéstelenítõ eljárás meghosszabbíthatja a szülést, és növelik a szülészeti beavatkozások (hormonadagolás, fogómûtét, császármetszés) esélyét. A folyamat oda is vezethet, hogy romlik az újszülött állapota, nyelési és légzési képessége, szopási készsége.

 
Szoptatás azonnal a szülés után

 Az újszülött veleszületett képessége, hogy megtalálja, bekapja a mellet, és szopni kezdjen.
 A mama meleg bõrén pihenõ újszülött nem hûl le, jobb a légzése és a szívmûködése. A születés utáni pillanatokban történõ szoptatás segít a méhlepény leválásában, csökkenti a vérzést megerõsíti az anya és az újszülött közt kialakuló érzelmi kötõdést. Ha a születés zavartalan, az újszülött aktív- éber állapotban marad legalább negyven percig, de akár órákig is. Ezután mély álomba merül.

Ugyanúgy, ahogy a szülés alatti események, a szülés után történõ beavatkozások is hatással lehet a szoptatás kezdeti sikerességére. Az eljárások, melyek során behatolnak a gyermek orrába,, szájába, torkába, megsérthetik a fontos nyálkahártyákat, megzavarhatják a korai szopóreflexet, és ellenkezést válthatnak ki mindenféle a szájat érõ ingerrel szemben. Az újszülött mérés, vizsgálatok, fürdetés miatti elszakítása az anyjától, csökkenthetik a gyermek élénkségét. Megzavarhatja az egymásra hangolódást, ha a szemcseppet az elsõ anya-gyerek szemkontaktus létrejötte, és az elsõ szoptatás elõtt adják a babának.

 Az újszülött fogadásának, ellátásának megfelelõ módját foglalja magában a Tíz lépés a sikeres szoptatáshoz címû BFHI (Bababarát Kórház Kezdeményezés) kiadvány, és jó útmutatást  ad a WHO –UNICEF által összeállított Tíz lépés, mely a bababarát  kórházhoz vezet
(A dokumentum, magyarázattal együtt megtalálható a Születéskalauz 2. c. kiadványban.)

A javaslat lényege az újszülött és az édesanya együtt gondozása, segítõ, otthonos környezet kialakítása, a beavatkozások számának minimálisra csökkentése és az anya ösztönzése kizárólagos és igény szerinti szoptatásra. Ha a szülés nem volt problémamentes, még nagyobb hangsúlyt kell fektetni az anya bátorítására, gyakorlati segítségnyújtásra, szoptatási tanácsadó bevonásával. A támaszadásnak ez a módja felkelti és erõsíti az anya szoptatásra való hajlandóságát, belsõ igényét. (További információk a www.unicef.org/bfhi oldalon)

 

Az anya támogatása a gyermekágyas idõszak után

 Annak ellenére, hogy már az elsõ napokban jól beindulhat a szoptatás, az anyának folyamatos támogatásra van szüksége ahhoz, hogy megõrizze testi –lelki egészségét. Sokat jelenthetnek a védõnõi látogatások, de szóba jöhet egy jól felkészített önkéntes segítõ is (ma már hazánkban is foglalkoznak ezzel civil szervezetek). A látogatás során a szakember meggyõzõdhet arról, hogy az anya és a gyermek egészséges, hogy jól megy a szoptatás, és hogy a család kiegyensúlyozott. A legjobb, ha az asszony látogatja a közeli önsegítõ anyacsoportot, kismamaklubot, ahol sokat tanulhat az anyaszereprõl a szoptatásról és a minden családnál elõforduló nehézségek megoldásáról. 

Az anyának szüksége van:

·     ·               az egészségügyi ellátó rendszer segítségére.
·
                    
arra, hogy megkapjon minden segítséget a hat hónapig tartó kizárólagos szoptatás, a helyes hozzátáplálás és a tartós szoptatás érdekében.

·                    
arra, hogy minden információt megkapjon a szoptatással összeegyeztethetõ családtervezési módszerekrõl.

Készült a WABA Breastfeeding: Healthy Mothers and Healthy Babies c. kiadványa  alapján. (www.waba.org.br)
Fordította Szõdy Judit
Kiadja a Szoptatásért Magyar Egyesület
Budapest Csalogány u.21. H-1027
Tel/Fax:36-1-316-6762
e-mail: szme@freemail.hu 
www.c3.hu/~hab 

 

További kiadványaink:
Kistestvérem születik (mesekönyv)
Szoptatósfüzet
Bababarát füzet
A szoptatás (videokazetta)

 A Születéskalauz 2. utánvéttel megrendelhetõ a MÉRCE Egyesülettõl. 1660 Bp. Pf.:321.
Tel/fax:258-5358
merce@freemail.hu 



2002.07.26

 

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?