- BabaNet
#baba#anya
Szemüveges a gyermekem

Szemüveges a gyermekem
válogatás a társalgó hozzászólásaiból
2001 május - 2003 február

 

           
Mottó: Amikor az elsõ fiam a pocakomban volt, anyósom azt mondta, szeretné, ha az unokája szeme olyan lenne, mint a fiáé. Már külsõ kinézetre. Mire a párom: inkább olyan legyen, mint az enyém. Erre levettem anyósom elõtt a szemüveget, és onnan egyetértett a fiával. De a fia (azaz a párom) meglátta a szememet szemüvegen át is!! 

Mikor vigyük szemorvoshoz?

Pont ez a "gondom", hogy mi nem látjuk, hogy gond van a látásával. Mivel férjemnek is meg nekem is van szemüvegünk, az orvos szólt mikor terhes voltam, hogy a babát 4 hónaposan szeretné látni. Elvittük, de akkor semmit nem talált.. Mondta, hogy 1 évesen pupilla tágítás után vigyük vissza, úgy is megnézi. Hát, így derült ki.
Csak az a fura, hogy a gyerek a legapróbb morzsát is elsõre felveszi, soha nem nyúl mellé és nem kancsal. Rita

Én is rövidlátó vagyok(-4,-2.5), a háziorvosunk szerint mégis felesleges szemorvoshoz vinni a majdnem hároméves fiamat.
Szerinte a rövidlátást csak 6 éves kor körül tudják diagnosztizálni. Arra semmi jel nem utal, hogy rosszul látna de gyakran elõfordul, hogy erõsen összeszorítja a szemét. Gabi

Múltkor volt a TV-ben errõl szó, hogy minden gyereket (a szemüket) meg kellene nézni 6 hónapos korában legkésõbb. Rita

A mostani Kismamában olvastam azt hiszem, hogy a gyereket fél évesen, két-három évesen, és négy-öt évesen érdemes szemészeti szûrõvizsgálatra vinni. Én el is viszem most tavasszal a fiamat (májusban lesz 3).
Nem riogatásképpen, de anno nálunk a húgomnál az én tanító nénim vette észre, hogy baj van a szemével, amikor kijött családlátogatásra. Érdekes módon a gyerekorvos nem vette észre, hogy a gyerek szemével baj van. Állítólag ha még várnak, megvakult volna.
Így megoperálták vmi másfél évesen, utána szemüveget kellett hordania, amit kb. 13-14 évesen "kinõtt".
Csatlakozom azokhoz, akik szerint a gyereked szeme egy esetlegesen fölösleges (mert a lurkó szemével nincs baj) vizsgálatot megér!! Zsóka

Hátha érdekel valakit, hogy éppen most mi történik a sógornõm 14 hónapos kislányával. A gyerekorvos négy hónaposan elküldte szemészetre, mondván, hogy szerinte ez a gyerek semmit nem lát. Sógornõm szerint jól reagált mindenre, de a biztonság kedvéért elvitte. Szemorvos szerint semmi baja a gyereknek. Szépen fejlõdött, de azért az kezdett feltûnõ lenni, hogy a kis fejét elég féloldalasan tartja, és 'mintha' valami nem lenne rendben. Közben új helyre költöztek, új gyerekorvos, aki szintén elküldte egyévesen, nem azért, mintha talált volna valamit, de állítólag az õ körzetében minden egy évest rutinszerûen szûrnek. Most máshová mentek (persze szerintem is totálisan más egy párhónapos csecsemõ szemét nézni, és egy idõsebb gyerkõcét, akinek azért már csak több tényleges reakciója van), -6-os szemüveget kell hordania!!!! Mint mondtam, eddig nem volt feltûnõen 'más' a viselkedése a kicsinek, de ha a mostanihoz hasonlítjuk, totálisan kicserélték a gyereket. Teljesen kinyílt (tehát úgy gondoljuk, hogy az eddigi zárkózottsága sem a személyiségtípusával függ össze, hanem egyszerûen nem látott közelre). Ez állandó szemüvegviselés mellett állítólag kb. -3-ra fog javulni, de ha nem hordja, rohamosan romolhat. Én ebbõl csak azt tudom lemérni, hogy egy rutin szûrés semmiképpen sem árthat! Andi

A kisbabákat bármikor elvihetitek szemészeti szakvizsgálatra- akár újszülöttként is meg tudják õket vizsgálni-, hiszen van olyan szembetegség, ami veleszületett és néhány hetes korban meg kell operálni. Minden kisbaba túllátónak születik, tehát lényegében MINDENKINEK fel lehet írni pár hónapos korában egy kb + 6,0 Dioptriás szemüveget. Azért látnak a gyerekek mégis élesen, mert ebben a korban még 14 dipotriányit tudnak alkalmazkodni! Mégsem írják fel mindenkinek a szemüveget, csak akinél egyéb eltérést észlelnek pl. kancsalságot, mert ha ezt nem teszik meg, akkor a kancsalító szem egyszerûen kikapcsolódik a látásból és nem tanul meg vele látni, tompalátó lesz. Az elsõ vizsgálat alkalmával nem kell pupillatágítót odahaza cseppenteni a szemébe. Elõször szûk pupilla mellett vizsgálnak. UH vizsgálatot nem feltétlenül kell minden gyereknél elvégezni, nem tartozik a rutin szemészeti szakvizsgálathoz, csak ha a szemtükörrel talál valamilyen eltérést az orvos. Dóri

 Sokan írjátok, hogy nem tudjátok, mikor kell vinni a gyereket szemészetre. Debrecenben, a 4 éveseket szûrésre hívják be, levélben kapják meg az idézést. (Mivel olyan helyre kell menni, ahol már elszúrták egyszer a kisebb fiam szemét, ezért egy másikhoz megyünk.) Ez máshol nem így van? 3 évesen a nagyobb kapott egy szép kötõhártya gyulladást, és a doktor néni rögtön csinált egy szûrést is nála. Elõször képeket kellett felismerni. Nagyon aranyos volt, mert minden kérdéshez: mi ez? hozzáfûzte: hát ....! Szinte felháborodott, hogy azt hiszik, nem ismeri fel. Tündéri volt, pedig én azt hittem, hogy meg sem ül egy helyben. Utána még géppel is megnézték. Így teljesen megnyugtató diagnózist kaptunk.
Timi

Hát én még ilyet nem hallottam hogy kötelezõ szûrés lenne iskoláskor elõtt. Sajnos, pedig nagyon jó ötlet. Nálunk az iskola elõtt álló gyerekeket szûrik (tehát az én lányomat majd csak egy év múlva, már 7 évesen szûrnék, bár most õt is elvittem miután a kicsinél kiderült ez a szem-probléma, de õ szerencsére rendben van) az oviban, de ez is úgy néz ki, hogy ha éppen akkor hiányzik a gyerek, akkor ez el is marad, nem kell pótlólag elvinni. Nagy hülyeség, mert nagyon sok múlhat ezen. Igazából a gyerekorvos feladata lenne felismerni már az apró jelekbõl hogy valami nem stimmel, de sajnos a legtöbb gyerekorvos erre egyáltalán nem figyel, meg igazából már nagyobb korában csak akkor látja a gyereket ha beteg, akkor meg azokkal a tünetekkel, a diagnózis felállításával van elfoglalva. Úgyhogy a te általad említett megoldás nagyon jónak tûnik! Norcsi

Egyébként jónak találom, hogy ott van rutin vizsgálat. Hallottam olyan történetet, hogy 6 évesen derült ki, hogy a kislány nem lát az egyik szemére. Mondjuk itt már felmerül a szülõ felelõssége. Én biztos ami biztos alapon amikor már elkezdett nézelõdni a lányom kipróbáltam, hogy mit szól, ha letakarom az egyik szemét: tudja-e követni a tárgyak mozgását, stb. Mellesleg ezt a macskámmal is kipróbáltam egy baleset után.
A mi doktor nénink olyat javasolt, hogy tortadarát szórjak az asztalra és azt szedegesse fel. Szerintem ez túl könnyû, ehhez nem kell térlátás sem. Mi szappanbuborékokat szoktunk "üldözni".
Lencsi

Tudom, hogy kb. arról van szó, hogy õkelme 15 dioptriát is tud erõltetni a szemén, ezért lát "jól" de tényleg a legkisebb akármit is (hangya, repülõgép az égen, stb.) meglát szemüveg nélkül is. A dokink szerint már kezd kancsalítani szemüveg nélkül, ezt eddig senki más nem fedezte fel. Nálunk, egy elég nagyfokú könnyezéssel járt együtt ez a szem erõltetés. Ennek ellenére én nagyon bízom a doktornõben és mindent elhiszek neki amit mond. (Én az apukájához jártam jópár évig!) Nekem is megoperálták a szemem, de én úgy tudtam eddig, hogy csak tizenéves korban érdemes csinálni, amikor már a növekedés nem számottevõ.. Mindenesetre nekem nagyon jól sikerült és ne féljetek a mûtéttõl! Andi

Régebben nekem is az volt a véleményem, hogy minél elõbb el kell vinni a gyereket a szemészetre, de mára változott. Írtam már, hogy a lányom a szemüveg viselése elõtt nem kancsalított (egy éves korától szemüveges), azóta szemüveg nélkül kancsalít. A szemészeten szinte minden alkalommal mást mondanak:
1., a gyerek nem kancsal, de ha nem kap szemüveget, kancsalítani fog
(ekkor kapott szemüveget és visszavittem, hogy kancsalít)
2., jó, hogy kancsalít, ez azt jelenti, hogy használja a szemét, megtanul vele látni
3., a szemüvegtõl el fog múlni a kancsalsága
4., a gyerek eredetileg is kancsal volt
Legutóbb kevesen voltak a váróban és a doktornõ felajánlotta, hogy megnézi az én szememet is. +3,5 és +6,25 dioptriát mért. Ehhez képest szemüveg nélkül tudok olvasni. Egyre jobban meg vagyok gyõzõdve, hogy a szemészet áltudomány. Már nagyon bánom, hogy ráadtam a szemüveget, most próbálom valahogy leszoktatni.
Lencsi


Tragédia-e a szemüveg?

A családban kancsal nincs. A kicsi a bal szemére kancsalít, magzat korában volt a buksijában a bal oldalon két ciszta. Talán ennek köze van hozzá?? Nem tudom.
Szóval itt ülök, aggódó hülye anyuka (ahelyett hogy a gyerekem szeme világát félteném, azon aggódom, hogy a mindenki által csak dicsért gyönyörû szemére szemüveg kerül. Meddig lehet szüksége szemüvegre? A húgom is nagyon kicsi korában kapott szemüveget (volt vagy másfél éves) és kb. 12 éves korára nõtte ki.
Jaj lányok, tisztára hülyének érzem magam, félek is, hogy talán Emese nem lát jól (néha olyan fura tétován nyúl a dolgokért) a kancsalsága mellett.
Nyugtasson meg valaki...
(Na jó tudom, ezt nem lehet, és egy szemüveg nem a világ, meggyógyítja a gyerekem szemét, csak valahogy olyan világvégének érzem). Zsóka

Elõször is próbálj megnyugodni. Neked is volt szemüveged, tisztában vagy a hátrányaival, de azzal is, hogy nem dõl tõle össze a világ. Én a mai napig szemüveges vagyok, kontaktlencsét sose próbáltam. Amikor az elsõ fiam a pocakomban volt, anyósom (frissen volt anyósom és keveset láttuk egymást korábban) azt mondta, szeretné, ha az unokája szeme olyan lenne, mint a fiáé. Már külsõ kinézetre. Mire a párom: inkább olyan legyen, mint az enyém. Erre levettem anyósom elõtt a szemüveget, és onnan egyetértett a fiával. De a fia (azaz a párom) meglátta a szememet szemüvegen át is!! (szép nagy szemem van, amit a szemüveg kicsinyít) Azaz: lányod szemének gyönyörûségét nem fogja szükségszerûen elcsúfítani a szemüveg!!!!
 Ha tényleg kancsalít a kislányod, még szebb is lesz! (nõvérem fia kifejezetten csinos a szemüvegével)
 Ildi

Én ugyanígy dilemmáztam mostanáig a szemüveg ügyében. Úgy éreztem, többet ártok a babának azzal, ha az emberek csalódottan elforduló arcát kell látnia minden egyes találkozáskor, mint ha még várok ezzel. Nagyobbként már jobban el tudja helyezni magát a világban...
Sajnos az is igaz, hogy nekem magamnak is gondot jelent elfogadni azt, hogy szemüveges, több okból is.
(Jó érzés, mikor az emberek dicsérgetik az utcán, hogy milyen kis tökéletes(nek látszó) gyerekeim vannak, és nem a hülye megjegyzéseiket kell hallgatnom - abból is kapok eleget így is.) Abban is biztos vagyok, hogy lehetne ezt másképp is próbálni megoldani! Ld. korábban írt egy anyuka, aki tornáztatással javítja a babája szemét, és ha arra gondolok, hogy hányszor mondták már eddig orvosok, hogy "ezt csak így lehet", és nem lett igaz, mert lehetett másképp is! soroljam a példákat? Ilon  

 

Szemüveghez szoktatás

Nekünk 3 éves a kislányunk. 2 éves kora óta szemüveges, kancsal. Igaz, hogy õ még kicsi, bölcsis így õt még nem érik atrocitások a szemüvegével kapcsolatban. Balesetrõl szerencsére nem számolhatok be. Mióta meg van a szemüvege 1x sem esett le vagy esett el vele. Egyébként is a kicsiknek mûanyagüveget adnak és hajlított a szára, amin gumi rátét van, így elég kicsi az esélye a baleseteknek. Szerencsére, ahogy megkapta meg is szerette nem volt gond a viselésével. Érdemes egy drágább, de szebb keretet megvenni, így a szülõ is és a gyermek is jobban elviseli. A kislányokat motiválja a hordásban, dicsérni kell, hogy olyan, mint egy ékszer vagy egy szép csat. A mi kislányunk nagyon szereti ezeket a csecsebecséket, így nem volt gond. Julcsi

Mi is szemüvegesek vagyunk a kislányommal, Kittivel. Õ is bölcsis és elsõ naptól szereti a szemüvegét, amin én csodálkoztam a legjobban. (Mivel én 5 éves korom óta utálom!) Andi  

Nekünk a takarás, öntapadós szemüvegtapasszal történik, amihez adnak a dobozban nagyon aranyos és igényes matricákat. Mi azzal szoktuk dekorálni a tapaszt és a gyerekeknek is nagyon tetszik. Nem csak annak aki hordja. Julcsi

Emma ma 9 hónapos. Szerintetek milyen módszerrel lehet rávenni egy ekkora gyerekpalántát arra, hogy 3 másodpercenként ne vegye le a szemüvegét? Mi nagyon sokat kínlódunk! Emmama

Szerintem a pici babánál (bár lehet, hogy erre gondoltatok már, akkor bocs) - gondolom rugós szára van a szemüvegnek - gézzel fel kéne kötni a fejecskéjére, persze nem úgy, hogy szorítsa csak annyira, hogy ne tudja levenni. Más okos ötletem nem igen van. Talán csak a figyelem elvonás, venni kell neki egy pár érdekes dolgot, amit még sosem látott vagy esetleg otthon keresni ilyet és, ha a szemüvege után kapkod a kezébe adni egyet. Julcsi

Az én kisfiamnak a kancsalsága miatt kell hordania a szemüveget már hét hónapos kora óta.
Nagyon féltem az egésztõl, hogy fogja elviselni ilyen pici gyermek a szemüveget, és féltem attól is hogy az ikertesója majd leszedi neki.
De Andriska nagyon szépen tûrte a szemüveget és az elsõ perctõl kezdve hordja, és Attila is megszokta már. 
A balesetekrõl annyit, hogy mikor ezt a váltott 6 dioptriás szemüveget megkapta, másnap elesett és eltörte a kezét.
Most egy combcsont törés után lábadozunk! Nagyon elvagyok keseredve, mert nem tudom még mi jöhet? Mirmur

Az én kislányom is kb 1 éves korától viselte a szemüvegét. Sokáig nem bírtuk rátenni, amikor egyszer meglátta, hogy a Nagyi szemüvegének a szárát zöld szig. szalaggal megragasztottuk (mert eltört). Azt mondta, õ is olyat szeretne. Rátettük, attól fogva, mint a kisangyal hordta. Dóri

Nem tudom hogy nálatok van-e ilyen, de nálunk amióta Julcsi szemüveges, a szemüveg lett a bosszúállás tárgya. Tehát ha valami miatt ránk, vagy bárki másra haragszik, akkor eddig csak összefogdosta a szemüvegét hogy jó koszos legyen, aztán ezt követte, hogy letépte a fejérõl, és most utoljára pedig már bõvített a bosszúállási-repertoáron, ugyanis az összecsukott szemüveget összefacsargatta (nem tudok erre jobb szót). A lényeg hogy a szemüveg ne tudjátok meg hogy nézett ki eme kis akciója után! És mindez persze a nyaralás alatt, a világ végén egy kis faluban, ahol aztán optikus még véletlenül sincs. Mondjuk õ maga is megijedt mikor meglátta a tette után a szemüvegét, de hogy miért alakult ez ki így nála, hogy szegény szemüveget bünteti mindenért... Nálatok van ilyen??? Norcsi

 

Fogják-e csúfolni?

A kisfiamék szeptembertõl mennek az oviba és nagyon félek hogy milyen negatív hatások érik majd õket. Mirmur

Az én Julcsim is szeptembertõl lesz ovis, de remélem hogy mivel így ismerik majd meg a többiek, ezért a szemüveg miatt nem fogják csúfolni. Most a napokban nagyon mérges voltam a nagylányom egyik ovistársára, mert mikor mentünk Anna évzárójára, akkor a Julcsi is jött, és a kisfiú meg el kezdte csúfolni. Nem tudom mi ilyenkor a jó megoldás, de nagyon leszidtam, és mondtam neki, hogy tudjam csak meg hogy ilyeneket csinál akkor anyukájával is felveszem a kapcsolatot. Nagyon mérges voltam arra a gyerekre! Norcsi

Elgondolkodtatott amit írtatok a csúfolásról. Fel sem merült bennem, hogy ez elõ fog fordulni. Szerintem mást nem igen tehetünk, minthogy bíztatjuk õket. Esetleg ezekkel: azért csúfolnak mert irigyek, hogy nekik nincs ilyen szép szemüvegük. Te sokkal szebb vagy szemüvegben, mint anélkül.stb. Julcsi

Én is úgy gondolom hogy az önbizalmát növelendõ dicsérni kell. És dicsérjük is, szerencsére ebben a nagyobbik lányom is partner (mert eleinte megmondta kerek perec, hogy neki sem a szemüveg, sem a szemüveges Julcsi nem tetszik, de most már azért belátja hogy segítenie kell neki is elfogadtatnia a húgával ezt a dolgot). Hát remélem hogy ez használni is fog. A gyerekek nagyon kegyetlenek tudnak lenni, és nincs mindig ott egy óvónõ vagy éppen az anyuka aki helyrerakja a csúfolódót. És ha egy gyerek amúgy is visszahúzódó, akkor annak az önbizalmát bizony nem fogja növelni hogy még amiatt is kilóg a sorból hogy más mint a többi, szemüvege van. Norcsi

A csúfolódásról tudnék mesélni, mert a most 14 éves fiamnak sajnos -18 dioptriás szemüvege van. Nem írattuk speciális iskolába, mert féltünk, hogy ezzel rontjuk a továbbtanulási esélyeit, mivel az ilyen iskolákban túl keveset tanítanak ehhez. Lehet azonban, hogy rossz döntés volt.:
Óvodában is sokat csúfolták, de amit az általános iskolában el kellett szenvednie, az nem fogható hozzá. Sajnos minden közösségben van pár tag, aki jó tréfának, szórakozásnak tartja, ha nálánál gyengébbet bánthat. A csúfolódást (um. szódásüveg, szifon, vaksi, kukker, négyszemû, csillagvizsgáló távcsõ...) még el lehet viselni valahogy, de az én fiamnak már összekarcolták csavarhúzóval, bezúzták vascsõvel, öngyújtóval megolvasztották a szemüvegét, mégsem tehetek ellene semmit, pedig már mindent megpróbáltam. A magyar fiatalok viselkedéskultúrája és toleranciája a béka feneke alatt van, jó mélyen.
Most már szerencsére egy olyan közösségben van, ahol több a barátja, mint a rosszakarója.

Szeretnék én is névtelenül hozzászólni. Nekem két gyermekem van, mindegyik szemüveges, a 18 éves lányomnak +16-os a szemüvege, a 16 éves fiamnak pedig +12-es. Én mindig arra tanítottam õket, hogy ha valaki, vagy valakik odamennek hozzájuk az utcán és csúfolják õket, akkor ne mutassák, hogy félnek, viselkedjenek természetesen. Ha a már-már klasszikusnak számító "kölcsönadod a szemüvegedet", vagy a "kipróbálhatom a kukkered" dumával jönnek, akkor pedig nyugodtan adják oda nekik, mert ha nem adják, akkor lehet, hogy feldühítik az esetleg drogos, vagy ittas egyént, aki még jól meg is veri, mielõtt összetöri a szemüvegét. Szerintem a szemüveg nem ér annyit, mint a testi épségük.
Meg is fogadták és az évek során nagy hasznát vették. Nem telt el olyan hét, hogy legalább egy ilyen esetet át ne éltek volna, de soha nem fordult elõ, hogy bántották volna õket, vagy a szemüvegüket. Az ilyenek jórésze inkább csak kíváncsi, vagy nagy mókamesternek hiszi magát, de nem vandál. Attól válik agresszívvá, hogy az "áldozata" védekezni próbál, ezzel lovat adva alá, mert ilyenkor úgy érzi, hogy nem õ irányít, vagy pont az tetszik neki, hogy a védtelen megpróbál - esélytelenül - védekezni.
Summa: elkérik, odaadom, felpróbálják, játszanak vele egy kicsit, aztán - kivétel nélkül(!) - visszaadják. Ez az én tapasztalatom. (A gyerekeim így még önjelölt testõröket is szereztek, mondván: "Te rendes vagy, nem olyan mint a többi szódásüveg! Haver vagy. Ha bárki bántani akar, csak szólj nekem; elintézem!..." és így tovább. És ezentúl ez a banda nem bántja, csak ráköszönnek, ha meglátják a lakótelepen.)
És még egyet: képtelenség másképp védekezni, mert még a rendõrség sem hajlandó ilyen "piti ügyekkel" foglalkozni, csak ha megadod az elkövetõ(k) nevét és elérhetõségeit. Ha meg önbíráskodsz, akkor még te kerülsz sittre.

Csatlakozom az elõttem szólóhoz! Én is tapasztalatból beszélek, de én egy 17 éves lány vagyok, tehát saját bõrömön tapasztaltam az elõttem szóló igazát. Szerintem fiúk is alkalmazhatják, de lehet, hogy nekem azért vált be a módszer, mert lány vagyok és a legtöbb kíváncsiskodó fiú volt. Ellenkezõ nemûeknél biztos, hogy bejön, de lehet, hogy egynemûeknél is.
Kedvességgel, empátiával, hidegvérrel, józan ésszel ki lehet kerülni egy ilyen helyzetbõl.

Köszönöm a tippeket a jövõre nézve, de nagyon bízom benne hogy a kislányomat a szemüvegessége miatt nem fogják durva atrocitások érni!!! Én teljesen elhûlve olvastam amit írtatok, mert az én környezetemben soha nem ért semmiféle bántalom (persze csúfolódást leszámítva) szemüvegest, így fel sem merült bennem hogy ilyesmik napi gyakorisággal elõfordulhatnak. Azért ez eléggé elkeserítõ! Norcsi

Bizonyára azért nem hallottál még ilyen gyakori bántalmazásokról, mert nincs olyan ismerõsöd, akinek vastag (10-20 dioptriás) szemüvege volna. Én azonban sok ilyen story-t hallottam már.
A nagyító lencse ilyen szempontból rosszabb, mert már 3-4 dioptriánál is nagyon felnagyítja a viselõje szemét és erõsen kidomborodik. Ez sokkal feltûnõbb és furcsábban is néz ki, mint a kicsinyítõ lencse, ahol ez a hatás csak 5-6 dioptriánál kezd érzõdni, de még akkor sem a kicsinyítésnél, hanem az oldalvastagságnál.
Én is ismerek olyanokat, akiket csúfolnak pl. az iskolában, az utcán, a lakótelepen, ahol laknak. Ha egy banda rászáll valakire, akkor nehéz megszabadulni tõlük.
Egy optikus

 

Szemüveg választás és kezelés

Szóval a kerettel én is ugyanígy voltam, sikerült a legdrágábbat megvennünk, de nagyon aranyos, és jól áll a lánynak, és egyenlõre még úgy tûnik hogy tetszik is neki. Viszont a szemész üveg-lencsét írt neki, pedig direkt rákérdeztem hogy jó lesz-e az neki, nem balesetveszélyes-e, persze lehurrogott, ronda stílusban, de az optikus rábeszélt hogy van karcmentes mûanyag is, abból legyen inkább a lencse. Remélem beválik!
Esés. Hát az én lányom nagyon szeles, két fiúval felér, úgyhogy esett már a szemüvegesség elõtt is, na meg azóta is. Norcsi

Csodálkozom egy szemészen aki lebeszél a mûanyag lencsérõl, a miénk még fel is írta receptre, nem tudom így olcsóbb-e, de azt hiszem. Viszont lényegesen könnyebb, mint az üveg és szerintem ez nagyon fontos. A hajlított szárt mi 2 hét után kicseréltettük rendesre, mert nagyon közel ért így a szemüveg csemetém arcához, mivel az orrnyerge egyenlõ a nullával a kis édesnek. Persze kényelmetlen is volt. Szerencsére abszolute nyugis gyerek, és nem ejti le. Andi

Hát nálunk a rugós szárat nem nagyon hiszem hogy ki fogjuk cseréltetni, mivel az én gyerekem minden, csak nem nyugis. Amikor a pupillatágítás miatt vettem egy napszemüveget neki hogy egyáltalán lásson a kinti verõfényben, hát egy óra múlva a napszemüveg már darabokban volt, kellett egy másik. Ekkor kissé megijedtem hogy mi lesz ha így járunk majd a méregdrága szemüveggel is ha kelleni fog neki, de eddig (kopp-kopp-kopp) minden rendben. Nektek is le-lecsúszik a gyerek orráról a szemüveg? Szóval kicsit úgy hogy kilát felette? Mert a szemész mondta hogy mindig a szemüvegen keresztül nézelõdjön, így én nagyon résen vagyok, és ha már kicsit kezd lecsúszni akkor feltolom. Ti ha használtok akkor hol vettetek olyan nedves (olyasmi lehet mint a popsitörlõ) szemüvegtörlõ kendõt? Mert utazáshoz szerintem praktikus lenne, mivel a lencsénél az optikus elmondta hogy tilos papírzsepivel vagy szarvasbõrrel, meg egyáltalán szárazon törölgetni, mindig egy enyhén szappanos, vagy hasonló folyadékkal kell áttörölni. Na ez utazás, séta során enyhén szólva lehetetlen, pedig akkor is jó koszos tud lenni az a szemüveg. Norcsi

Eleinte mi is rugós szárral kezdtünk, de nem jött be, hamar lerongyolódott. (Meg mi is az állandó új keret vásárlástól...) Van egy nagyon jó dolog, lehet, hogy ismeritek: felnõttek is használják, egy kis mûanyag szár, amit fül mögé kell tenni, rá kell húzni a szemüveg szárára az tartja a szemüveget a fején, nem a rugós szár. Egyáltalán nem nyomja és tényleg tart. Felnõttek sportoláshoz szokták használni. Kb. 800 Ft-ba kerül.
Nekünk most tök sima szára van a szemüvegnek, nem esik le, már egyedül is fel-le tudja venni. Nagyon szépen bánik vele. Rita

Mi általában pelenkával törölgetjük a szemüvegét, az nem karcolja a lencsét, bár az üveget nem tudom. Általában vizesen, de már a Clint is próbáltuk, bár az egy kicsit zsíros. Nem kell ebbõl nagy ügyet csinálni, mert ha meg is karcolódik, egy optikai üzletben, 1-2 óra alatt felcsiszolják, amire szükség is lesz egy párszor.
Nekünk nem válna be a sima szemüvegszár, mert a Kittirõl biztos leesne. A rugósszárral meg az a gond, hogy elõbb-utóbb, mivel a gyerek is leveszi a szemüvegét, meghajlik a szemüveg szára. De ezzel a szárral nem csúszik le az orráról a szemüveg. Az, hogy a lencse felett kinéz az természetes az elsõ idõkben, de ha következetesen rászólunk abbahagyja egy idõ után. Julcsi

Nekem van egy 15 éve használt remek módszerem, amelyet még egy optikus ajánlott. Ez csak otthoni használatra jó, de azért leírom mert olcsó, egyszerû, és gyönyörû lesz tõle a szemüveg. Nem varázsszer, hanem vegyetek háztartási boltban egy ULTRASOL fertõtlenítõszert. Illata kellemes, nem Domestos-illatú egyáltalán, és a LÉNYEG: majdnem cseppmentesen szárad, a mosogatószerekhez képest pláne. 1-200 forint egy nagy flakonnal, fehér flakon, kékes felirattal, ugyanolyan kupakkal. Sajnos nem lehet mindenhol kapni, pl Corában mindig hiába keresem. Alfa diszkontban mindig van, meg egyéb kisebb üzletekben. Próbáljátok ki! Az egész szemüveget zsírtalanítja, egyszerûen én nem tudnék létezni nélküle. Nimaat

Addig is míg keresgéltek, az én módszerem (ki se merem számolni hány éve) szappan és langyos víz
Bevizezem, szappanos ujjacskámmal (jó bõ szappannal) átmosom, leöblítem, és törülközõvel megtörlöm. Nálam a reggel így kezdõdik.Pildi

Az üveg lencse anyaga sûrûbb a mûanyagénál, ezért véletlenül lehetetlen megkarcolni, mivel csak igen kevés nálánál keményebb anyaggal érintkezhet a mindennapos használat során. Törékeny, ezért gyermekeknek nem ajánlott, viszont a súlyát meg lehet szokni. Felnõtteknek, kamaszoknak mindenképpen ez a jobb, mivel a mûanyag lencse (még a karcmentes bevonat ellenére is!!!) bármitõl összekarcolódik, mert túl lágy az anyaga.
Az üveg lencsét bármilyen ruhába, rongyba bele lehet törölni, a mûanyagot viszont szinte semmibe. (Saját tapasztalat!) A mûanyag lencsét a hordás során a levegõben lévõ apró porszemek is folyamatosan karcolják, ahogy sétálunk, vagy szaladunk.(!!!)
Az mínuszos üveg lencse nagyon törékeny, a pluszos (fõleg ha vastag) közel sem annyira.
Az üveg lencse lényegesen olcsóbb a mûanyagnál, ráadásul létezik nagyobb fénytörésû, un. vékonyított változata is, mely még nehezebben karcolódik és vékonyabb, ezáltal könnyebb, de drágább.
Az üveg lencse a legjobb választás. 6 éve hordom ugyanazt a két lencsét, de még egyetlen karcolás sincs egyiken sem!

Sajnos én is észrevettem hogy a karcmentesített bevonatos mûanyaglencsénk nagyon is hamar megkarcolódott. Én csak azt tartottam oltári nagy hülyeségnek (ld. valahol a topic elején) hogy a szemész úgy írt fel üveglencsét a kislányomnak (akkor volt 3,5 éves) hogy egyáltalán nem ismerte õt. Az én lányom tipikusan olyan aki felér három fiúval, rohan, esik, mászik, meg nem áll, a hiperaktivitás határát súrolja, szóval neki egy üveglencse egészen bizonyosan életveszélyes lett volna. Fõleg amiket a szemüvegével csinált korábban ha bosszús, egyszóval szerintem neki esetleg tizenévesen lesz majdcsak jó az üveglencse, mert addig a saját testi épsége érdekében inkább a karcolódás, gyorsabban cserélendõ mûanyaglencsét fogjuk használni mint mondjuk a szemét verje ki az eltört üveglencse. Bár remélem hogy tizenéves korára már olyannyira megjavul a szeme hogy nem is fog kelleni szemüveg. Norcsi

Már egy jó ideje nem lehet az optikusokat megdumálni, hogy a felírt lencsétõl eltérjenek, amióta szigorodtak a szabályok. (pl. vonalkódos vény.) Ráadásul rendes lehetet az optikus, hogy drágábbra cserélte (plexire az üveget) a vényen szereplõ lencsét. (Vagy a különbözetet kifizetted?)
Az üveg lencse eleve sokkal vékonyabb, mint a plexi, mert sûrûbb anyagú és ezért nagyobb a fénytörése, a fénynek kevesebb utat kell megtennie benne ugyanazért a hatásért. Az egyik barátomnak másfél centi vastag, mûanyag lencséje volt. Amikor üvegre cserélte, akkor lecsökkent 4mm-re, de un. vékonyított üveggel 2mm is lehetne. (Vékonyított = nagyobb fénytörésû.)
A belülrõl lecsiszolt mínuszos lencse jobb, mint az oldalt vastagon hagyott, mert nem csúfolják érte a gyereket annyira és nem éles belül a széle, ezért nem sérti fel a gyerek arcát és szemöldökét, ha pl. elesik.
Egy optikus

A keret esetében sajnos nagy a dilemma.: A mûanyag kevésbé sértheti fel a bõrét, ha elesik és az arcába nyomódik, de (fõleg ha izzad, vagy zsíros a bõre) folyton lecsúszik. A fém nem nagyon csúszik le, mert az orrnyerge gumi szerû anyagból és nem mûanyagból van. Mindenkép érdemes egy gumi szerû korongot ragasztani a keret orrnyergéhez, amelyet ált. barkácsáruházakban árulnak gumitalpnak különbözõ tárgyakhoz.
A rugós szárat simára lehet cserélni, mert ha esetleg félõ, hogy leesik róla, akkor be lehet a szár hajlított végét meg jobban (akár 90 fokra is) hajlítani. (Ekkor már nem csúszhat le a mûanyag keret sem, tehát ez duplán jó megoldás.) A gyermeknek már korán meg kell szoknia ezt a "normális" szárat és a vele járó gondokat, mint pl. azt, hogy ha sokat ugrál, akkor könnyebben leesik a szemüvege.
Én személy szerint kisgyermek esetében mûanyag keretet ajánlok, jól meghajlított szárvégekkel. Ez a legjobb és a legolcsóbb.
A mûanyag lencsét sajnos legalább fél évente, de évente feltétlenül le kell cserélni, mert rendkívül sokat árt a szemnek a karcos lencse. (Kancsalságot, szemtengely- ferdülést okoz, fõleg fiatal korban.)
Rendkívül fontos, hogy nagyon gyakran tisztítsák meg a lencséket, hogy ne legyenek koszosak, mert a rátapadt kosz karcolja a lencsét. (Szappanos, langyos vízzel kell tisztítani és pamut kendõbe lehet csak megtörölni. Utcán szemüvegtörlõt lehet használni.)
 Ha szemüveget veszel, az legyen az elsõ dolgod, hogy otthon erõs fény elé tartod és mindkét lencsét tüzetesen átvizsgálod. Meglátod, hogy a 10 perces "instant" szemüveg lencséje már átvételkor tartalmaz karcolódásokat.
 Egy régi vágású optikus

Tapasztalatok a szemüveg viseléssel

Nálatok is van-e, vagy volt-e kezdetekben olyan, hogy amikor a szemüveg nincs a gyereken akkor bekancsalít. Sokkal erõsebben és sokkal gyakrabban mint elõtte. Én azzal magyarázom hogy gondolom hogy a szeme már kezd hozzászokni a szemüveghez, vagyis ahhoz hogy nem kell erõlködnie, úgyis jól lát a szemüveg miatt. És ha valami miatt a szemüveg hiányzik, akkor erõteljes kancsalsággal, ezzel együtt erõlködéssel próbálja meg a jól-látást.  Norcsi

Az én kisfiam 7 hónapos kora óta az elsõ perctõl fogva hordja a szemüveget. 3,5 dioptriával, és takarással kezdtük, felváltva. Az egyik lencse 3,5 dioptria a másik 6 dioptria, és két szemüvegünk van amit felváltva kell hordania.
Én nagyon furcsállottam ezt és több helyen is utána érdeklõdtem, mert nagyon féltem hogy ártok a szemének ezzel a 6 dioptriával. Azóta több szemész is megnyugtatott, hogy ez a megoldás az õ esetében. Az én fiam szeme is ha fáradt vagy este van sokkal jobban kancsalít mint bármikor elõtte.
Ezért kezdtem aggódni és kételkedni hogy egyáltalán jó-e a szemüveg neki. Mirmur

Annyit szerettem volna még megemlíteni, h. öcsém 4-5 éves korában kapott szemüveget és 7.0 körül volta dioptriája (nem vicc)!!!! Utána rohamosan javulni kezdett és már csak 1.0 körül van. Egyébként "csak" asztigmatizmusa van, és nagyon jól elvolt évekig szemüveg nélkül.
Tehát lányok, nem kell elkeseredni, bár tudom, az elsõ idõszak nem könnyû, fõleg ha erõs a szemüveg. Nimaat

Az orvos mindössze fél dioptria eltérést állapított meg (távollátás), de azt is elmagyarázta, hogy a távollátók "be tudják csapni" (nem direkt) az orvost, mert úgymond erõltetik a szemüket. Ez azt jelenti, hogy akár 3 dioptriát is tévedhet az orvos. Neki is pupillatágító krémet -Atropint- írt fel, az általatok fentebb már említett módon kell használni. Be is kancsalíthat tõle, és kb. 1 hét mire elmúlik a hatása.
Nem szívesen teszem ki ennek a gyerkõcöt, hunyoroghat a napfényben, még ellenzõs sapkában is, stb. Ráadásul az atropinról elég kemény dolgokat olvastam.
Ugyanakkor jövõre iskolás lesz, kellemetlen lenne neki, ha egy esetleges rossz látás miatt fejfájással kéne küzdenie, teljesítményromlás, stb.
A férjem totál ellenzi a dolgot, azt kérdezte, addig vizsgáltatjuk-e a gyereket, míg biztosan találnak nála valamit? Szerinte a fél dioptria nem számít (ebben igaza van, de hátha három az a fél) és különben is ki hallott már olyat, hogy valakinek a szemüvegtõl megjavult a látása.
Tényleg, ki hallott már ilyet?
Iboly

Szóval mi nem hordjuk egész nap szemüveget, sõt mivel jó szemére is dioptriás üveget kapott így én takarást sose veszem le szemüvegérõl. Mert ám nem csak ragasztani lehet arcára takarást te is készíthetsz anyagból üvegre. Én mikor jöttünk külföldre az orvostól kaptam meg a szabásmintát a fiókjából. Na azt azért nem értem addig mért csak egyedül jó megoldás a ragasztás lett volna. Na jó én magamtól is kitaláltam ezt az anyagos megoldást és nekünk mindig is olyan volt igaz orvos nem tudta. Szóval nekünk adott a szemüvegünk ami le van takarva állandóan ezt hordjuk kb napi 4 órát. Ezenkívül csináltunk kis kalóz szemtakarót lánynak és naponta pár órát kalózosat játszunk .A többi idõt mi szemüveg nélkül töltjük. Ami a legcsodálatosabb ebbe 2 havonta járunk ellenõrzésre mindig dicsérik kiscsajt milyen ügyesen javul szeme, már csökkent a szemüvegünk dioptriája is. Lehet nem jó amit mi csinálunk de eddig mi ezzel úgy néz ki nem ártottunk gyerekünknek, de mindenkinek magának kell eldönteni mit csinál.
Én egyébként abból indultam ki és azért csináltuk így , mert mikor én kaptam szemüveget öcsém is kapott, én hordtam becsülettel, Õt zavarta fociba..
Én ma már nem tudok szemüveg nélkül élni öcsém simán kapott jogsit és nem kell hozzá szemüveget használnia.
Szóval szerintem ha kell szemüveg gyerkõcnek akkor legyen de ha anélkül is tökéletesen tud élni akkor nem feltétlen tartom szükségesnek állandóan hordani. Napocska

Kb 12-13 éves voltam az elsõ szemüvegemnél. Akkor kaptam 1-1,5 dioptriásat. Az orvos a lelkemre kötötte, no meg anyáméra (aki szintén szemüveges) az állandó hordást még olvasáshoz is pedig közelre ragyogóan láttam, látok. 1 év alatt akkor a szemem 1,5 dioptriát romlott. Utána elkezdtem sportolni és bizony nem nagyon hordtam , közbe szültem is egyet és amikor harminc évesen jogosítványra készültem javult a szemem és csak 2 dp. kellett a 15 évvel ezelõtti hármas helyett. Mint tudjuk sajnos a rövidlátó nõknél a szülés is legalább 0,5 dp.-t ront a szemen. Most nem rég újra babám lett a szemem romlott is 0,5 -et de még mindig nem kell a gyerekkori 3 dp-set hordanom. Én bizton állítom hogy attól nem romlott tovább a szemem, hogy csak végszükségben vettem fel a szemüveget amikor nagyon meg kellett néznem valamit. Most sajnos a vezetés miatt sûrûbben hordom mert ahhoz viszont szükséges, de meg is érzem mert ellustult a szemem. Valahogy le is kell szoktatnom magam róla. Pl a barátnõmnek határozottan javult a szeme mert rossz helyzetbe került összetört a régi és nem volt pénze újra. Most csináltatott egy dp-sel kevesebb de azt mondja fel se veszi mer akkor megint elromlik. Pedig már õ sincs tini korban amikor már rugalmasak a szem izmok. Én pl. nem értem ha közelre ragyogóan látok olvasás, varrás meg ilyenek , akkor miért kéne használnom a rövidlátó szemüvegemet amikor azzal ha közelre nézek minden összemosódik. Ti hogy vagytok ezzel??
 Tímea

Akkor ezek szerint mégiscsak létezik olyasmi, hogy ha nem hordja valaki a szemüveget, hanem erõlteti, tornáztatja a szemét, akkor javulhat?
Engem még ez az Atropint krémezés zavar. Rengeteg kellemetlenséggel jár a kicsi számára a krémezés, majd a kitágult pupilla. Nálunk ez most a fõ dilemma, hogy kitegyük ennek a gyereket vagy várjuk meg, amíg egyértelmûbb lesz, hogy baj van-e a látásával?
Iboly

Negatívos szemhelyzetrõl írnék. Én is kamaszon kezdtem, nyolcadikban. Becsülettel hordtam. Mehettem is fél év múlva erõsebbért. És ez így ment egy darabig. Az új szemüvegekkel az elsõ napokban tök élesen láttam, kb. egy hétig néha fájt is a szemem, majd ezután beállt a régi szemüveggel megszokott képre. Azaz nálam olyasmi alakult ki, hogy a szemem (vagy én) azt tartja normálisnak, ami nem tök éles, hanem kissé homályos, és erre hajt. Apránként elkezdtem egyre kevésbé járni a szemészetre. Utoljára 90-ben csináltattam erõsebb szemüveget! Azóta szültem, nézettem is, de csak féllel kéne erõsebb, kb. ugyanúgy látok, mint tíz éve!
És van ismerõsöm, aki azt csinálta, elõvette a régebbi szemüvegeit, és lassanként hozzájavult a szeme!
Lehet, hogy a szemorvosok szerint hülyeség, amit itt mesélek, csak a tapasztalataim.
Ildi

Fél szemmel éppen azért lát jól, mert ugye egy szemmel nincs térlátás. Amikor elvileg mindkét szemével néz, valószínûleg csak az egyiket használja ténylegesen (azt, amelyik nem a kancsal szeme), a másikat kikapcsolja az agya, hogy ne keljen erõlködnie. (Nem vagyok szemész, ez csak tapasztalat.)
Elhiszem, hogy szemüveg nélkül is jól boldogul, a férjem még vezetett is..... (Akkor lett egy kis halálfélelmem, amikor kiderült, mit is lát valójában...) Sajnos õ már felnõtt korában kapott megfelelõ szemüveget, mert (nem értem miért) szinte sehol sem foglalkoznak ezzel a problémával komolyan. Csak azt nézik, el tudod-e olvasni a betûket. Speciális ábrákkal, amik tényleg a térlátást vizsgálják csak egy helyen találkoztam.
A férjemnek pár évig szemüveggel állították be a szemét, és amikor már nem változott tovább, megmûtötték. Nagyon jól sikerült, azóta "csak" dioptriás a szemüvege és szemüveg nélkül is jól lát. A 3D képet õ ajánlotta, neki nagy élmény volt, hogy végre látja, mit is kellett volna eddig látnia. Andi

Nem akartam itt leírni, nehogy valakit elijesszek. Az én lányom 5 hete hordja a szemüveget, és szerintem attól kezdett el kancsalítani. Visszavittem a drnõhöz, azt mondta, hogy vagy el kell kezdeni takargatni a szemét vagy optikai takarást csinál. Ez azt jelenti, hogy 2 szemüveg kell, az egyiken a jobb, a másikon a bal lencsét kicserélik sokkal erõsebbre, hogy csak közelre lásson vele. És egyik nap az egyik, másik nap a másik szemüveget kell hordania. Én ezek után döntöttem úgy, hogy szeretném, ha más orvos is látná a gyereket. A drnõben nagyon megbízom, nagyon alapos volt, amikor ezt a lencsét felírta, de mégis... Mielõtt a fiam is szemüveges lett, 3 orvos 3 különbözõt mért neki, volt, aki cilindersenek látta, volt, aki nem. Na, a lányomnak is cilinderes a szemüvege, de mi van, ha mégsem az kell neki, és attól kancsalít? Mindenesetre amíg másik orvos nem látja, levettem róla a szemüveget. 2 napig iszonyat volt, folyton becsúszott a szeme, de utána teljesen egyenesen kezdett nézni. Nem tudom, hogy most jót teszek-e, nagyon magam alatt vagyok emiatt. Emese


2003.06.22

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?