#baba#anya
Párbeszéd a szülõszobán- új évezred, régi kihívások? Dr. Ugocsai

Párbeszéd a szülõszobán- új évezred, régi kihívások?
Dr. Ugocsai Gyula, Orosháza

 

Bevezetés

             A szülészeti ellátás napjainkban hangsúlyozottan családközpontú. Ez a koncepció valósítja meg mindazokat az elvárásokat, amelyeket az újszülött érkezésében leginkább érdekeltek, a család és az egészségügyi intézmény közösen fogalmaznak meg. A filozófia sikeres alkalmazása révén a szülõk kiteljesítõ élményben részesülnek a vajúdás és a szülés során, felesleges beavatkozásoktól mentesen. A szülõszoba így válik felhasználóközpontúvá, ahol a vajúdó számára a teljes flexibilitást és választási szabadságot tudjuk biztosítani mind a szülési pozíciók, mind az elérhetõ fájdalomcsillapítási módok vonatkozásában. A családközpontú megközelítés lehetõvé teszi a nyitottságot is - a vallási és kulturális különbségek teljes elfogadása az új népvándorlás jelen korában fontos szempont (Crisholm 1998).             A szülõszobai párbeszéd a szülõk, a szülészorvos és a gyermekgyógyász részvételén túl tartalmazza azokat a jelzéseket is, amelyeket a legfontosabb ötödik résztvevõ, a méhen belüli magzat, majd újszülött küld a külvilágba. Részérõl két alapvetõ információ fogalmazódik meg direkt vagy indirekt formában:  

            köszönöm, jól vagyok, vagy
            nem vagyok teljesen jól, figyeljetek rám! 

            A jelzések helyes interpretációja a szülõszobai ellátás minõségének kulcspontja, az errõl való kommunikáció az érintettek között jelentõs változáson ment át az idõk folyamán. Mivel a megközelítésnek számos aspektusa, intraperszonális és interperszonális vetülete van, érdemes gondolati sétát tennünk, elemezni azokat a körülményeket, amelyek a kommunikáció mai formáinak kialakulásához vezettek, azt lényegileg befolyásolják, és a szülõszobai döntések meghozatalában alapvetõ jelentõségûek.
           
A magyarországi szülések túlnyomó többsége intézeti körülmények között, kórházi szülõszobán zajlik le. Mind a perinatális anyai morbiditás, mind a magzati veszteség paraméterei jelentõs javulást mutatnak az elmúlt évtizedekben. Ez a tény egyértelmûen a szakorvosi ellátás javulását, az életmentõ protokollok standardizált és hatékony alkalmazását tükrözi. A tudásanyag bõvülésével párhuzamosan fogalmazódott újra az igény a tudományosan etikus orvoslás reneszánszára, mely a technikai tudáson, az emberi empátián és mindezek gyakorlati megvalósításán alapul (Rodrigues 2000). Az elmúlt évezred utolsó évtizedeinek új kihívásai jelentõs próbatétel elé állítják mindazokat, akik az egészségügyi ellátás és szolgáltatások felelõsségi szintjeit, kötelezettségeit megállapítják és mindezt az új típusú orvos-beteg kapcsolatban érvényesíteni kívánják (Nadelson 1991, 1993). Új tendencia, hogy az ellátottak részérõl tapasztalhatóan megnõtt a szabadságigény a gyógyítás hagyományosan paternalisztikus légkörében - a beteg informálódni kíván, tudatos alakítója akar lenni egészsége és állapota befolyásolásának (Rada 1986). Ezt az elvárást, amit a célorientált orvosi tevékenység nem mindig elégít ki, a pszichoszomatikus orvoslás tudja úgy-ahogy teljesíteni, amennyiben a "szolgáltatást" ebbõl az aspektusból is professzionális személyzet, azaz kellõ lelki munícióval és szakértelemmel felszerelt orvos-szakdolgozói gárda végzi (Bolman 1995). A jogos betegigényeket az orvostanhallgatók oktatása során nem kellõ mértékben vesszük figyelembe, az egyébként bõvülõ pszichoszomatikus oktatási paletta jelentõs késéssel követi a magyar társadalom ezirányú átalakulását. Ez a magyarázata annak, hogy a Magyar Pszichoszomatikus Szülészeti-Nõgyógyászati Társaság látszólag folyamatosan küzdeni kényszerül az új típusú szülészeti szemlélet mind nagyobb arányú térhódításáért (Szeverényi 1997, Tiba 1997). A haladás, azaz a hagyományos szülészeti ellátás átalakulása kétségbevonhatatlan jelei mellett megjelennek a tanácstalanság felhangjai is. Ezek hátterében a szülészorvos részérõl az eseményeket ügydöntõ jelleggel befolyásoló szerepkör elvesztése, a jogi szabályozás keményedése, a fokozott jogvita-(per)fenyegetettség, a szülészeti ténykedés kiskorúsítása (egyetlen kérdés: mikor végezzem el a császármetszést?) és az ezekbõl következõ általános bizonytalanság áll, amit napjainkban csak tetéz az egészségügyi ellátórendszer tervezett-megkezdett reformfolyamata a kapcsolódó személyes, vélt vagy valós kiszolgáltatottsággal.
           
Marad ezután a kérdés: hogyan kell szülést vezetni, milyen információk alapján kell dönteni, milyen párbeszédet kell folytatni napjaink magyar szülõszobáiban? 

A társas támasz jelentõsége a szülõszobai ellátásban 

            Az Egészségügyi Törvény egyértelmûen fogalmaz, amikor a szülõnõ alanyi jogává teszi, hogy vajúdása és szülése alatt hozzátartozója mellette tartózkodhat. A társas támasz jelentõségérõl, az egészséget megõrzõ sajátságairól könyvtárnyi irodalom szól, hazai kutatómûhelyek munkái is megvilágítják fontosságát a terhesség és szülés idõszakában (Forgács 2000). Érdemes röviden felidézni a szülészeti ellátás fejlõdéstörténetébõl Lamaze és Sanger munkásságát, akik döntõen járultak hozzá ahhoz, hogy napjaink szülõszobáiban a kommunikáció a mai módon folyik. Aktivitásukkal teremtették meg a kihívást, a szülõnõ "átértékelését", a család felemelését, azt, hogy a szülészeti-egészségügyi ellátás bástyái, a kórházi falak között az ellátott kérdezhet, kérhet, manapság már "megrendelheti" a szülészeti ellátás mikéntjét is. Kik voltak õk?
           
Fernand Lamaze francia orvos 1951-ben honosította meg a róla elnevezett módszert, amely alapvetõen oroszországi tapasztalatokon nyugodott. Az eljárás magába foglalta a szülés elõtti felkészítõ foglalkozások szervezését, a relaxációs és légzési technikák elsajátítását, a férj folyamatos érzelmi-informatív támogatását, a szakszemélyzet kiképzését. A Marjorie Karmel által saját szülési tapasztalatairól írt könyv (Thank You Dr. Lamaze) megjelenése után a módszer rohamosan terjedt, és az ötvenes évek végétõl dokumentálhatjuk a férjek általános szülõszobai jelenlétét, míg Magyarországon a jelenség 1984 óta tekinthetõ jellemzõnek. A Lamaze módszer alapvetõ feltételezései a következõk:
 

a.         a szülés természetes, normális és egészséges folyamat
b.         a szülési élmény alapvetõen befolyásolja a nõ és családja életét
c.         a nõt a szülés folyamán belsõ bölcsessége vezérli
d.         a nõ szülési képességét és magabiztosságát a segítõ hozzáállása és a
           
szülés helyszíne fokozhatja, illetve jelentõsen gyengítheti
e.         a nõ alapvetõ joga a rutin orvosi beavatkozásoktól mentes szülési folyamat
f.          a szülés otthoni vagy szülõházi körülmények között is biztonságos lehet
g.         a szülésre felkészítõ oktatás megerõsíti a nõ képességét a tájékozott beleegyezésre
 

            Margaret Sanger amerikai szülésznõ, felvilágosító irodalmár és polgárjogi aktivista a XX. század elsõ felében tevékenykedett. Páratlanul nagy hatású ismeretterjesztõ, egészségfejlesztõ és irodalmi munkássága céljává a nõk reprodukciós egészségvédelmét tette. A szülészeti ismeretek újságokban való terjesztésével megszüntetni igyekezett azt a mélységes kiszolgáltatottságot, amely a századforduló táján a szegény néposztályok asszonyaira tömegesen jellemzõ volt és mind a nemi betegségek, mind a nem kívánt terhességek révén nagyszámú áldozatot is követelt. A szexuális felszabadítás jelszavát hangoztatva mai értékítélet szerint anarchista-közeli nézetei miatt saját korában is meggyûlt a baja a hivatalos fórumokkal, de felvilágosító munkája és statisztikailag kimutatható egészségvédõ eredményei alapján óriási tiszteletet vívott ki. 1956-os látogatása Gregory Pincusnál jelentette azt a katalizátort, amely az orális fogamzásgátlók gyakorlati bevezetését is eredményezte a késõbbiekben.

            Mit jelent a pszichoszomatikus szülészeti megközelítés a fenti úttörõk tevékenységének tükrében? Mindenekelõtt azt, hogy a gyermekáldás nem egyszerû technikai esemény, hanem mélységesen felemelõ, megrázó, emocionálisan semmivel sem pótolható emberi élmény, amely elsõsorban a család bensõséges magánügye, de ugyanakkor kiemelkedõen fontos társadalmi esemény, melynek biztonságáért a szülész-nõgyógyász szakmai közösség a felelõs (National Guidelines, Canada 1998).
            A szülõszobai esemény résztvevõi között a kommunikációt ennek a megközelítésnek a szellemében kell vezetni. A kommunikációs stratégiát a résztvevõk különbözõ tudatossági szinteken kezelik.
            A szülõnõ õszinte kommunikációja a segítséget kérõ ember attitûdje. A tágulási és kitolási szakról meglevõ ismeretei a gyakorlatban kerülnek megtapasztalásra, szembesül mindazzal a félelemmel vagy magabiztossággal, amit terhessége alatt épített fel magában. A társas támasz jelentõsége a pozitív attitûd megerõsítésében áll - ennek segítségével a szülõnõ félelmei eloszlanak, partnerkapcsolata megerõsítést nyer, a szülést pozitív emberi és társadalmi élményként éli meg (Sjogren 1997).
            A férj kommunikációja az õszintén kiszolgáltatott ember támaszkeresése, aki a kedvest szenvedni érzi és látja. A szituációban érdemleges technikai segítséget nem tud nyújtani, mert laikus, de társfájdalma és aggódása, mint külsõ kontroll, befolyásolja a szülõszobai történéseket. A férj fokozott tudatállapota miatt is észreveszi a szülõszoba személyzetének verbális és non-verbális kommunikációjában az apró bizonytalanságokat, mindent kinagyítva észlel. Laikus voltában is "felügyeli" a szülõnõ jólétét. Jelenléte és aggódása üzenet: ez az én családom, vigyázzatok rá minden módon és azon túl is! A férjjel való kommunikáció a szülésznõ, a szülészorvos és a jelenlevõ perinatológus közös, aktív szerepjátéka. Tudatos, tanult elemekbõl felépített szülõszobai elõadás, amelyben a professzionális szereplõk a szülés tényleges eseményeit a mindenkori aktuális szituációnak megfelelõen közvetítik a szülõnõ és a férj számára. A közlés történhet külön-külön vagy együttesen, amit a sürgõsségi szituáció jelenléte vagy hiánya módosít. Egyes vélemények szerint korunkban kölcsönös tanulási folyamat részesei vagyunk: a család sugallja, mit szeretne, a szakma pedig igyekszik ezt megérteni és kielégítõ módon válaszolni a megváltozott igényekre (Chalmers 1998).
            A szülésznõ szerepe, aktivitásának mértéke, az önálló kommunikáció kiterjedése országról országra változik. Európában a legnagyobb tényleges önállósággal a holland, dán, német és brit szülésznõk rendelkeznek, de a tény megítélésekor messzemenõen figyelembe kell venni az országokban fellelhetõ jelentõs infrastrukturális különbségeket, melyek a szülészeti ellátás biztonságát alapvetõen befolyásolják. Az évtizedes hagyományoknak megfelelõen strukturált különbözõ ellátási szinteken a szülés biztonságát olyan faktorok határozzák meg, melyek túlmutatnak a szülésznõ szakmai kompetenciáján és tudásán (Papp 1999).
            Hazánkban a jelenlegi biztonságos szülészeti ellátás kulcsa a jól felszerelt szülõszoba a 24 órában rendelkezésre álló háttérkapacitásokkal, intenzív háttérrel és a progresszív betegellátás nyújtotta lehetõségekkel. A tabloid sajtó és az internet nyújtotta adathalmaz alapján természetesen juthat valaki a fentiekkel ellentétes következtetésre is, amennyiben például kiragadott esetek alapján az otthonszülést biztonságosnak véli. Tudatában kell lennünk a ténynek, hogy a szülések mintegy 75 %-ban valóban nincs szükség szülész-nõgyógyász szakorvosi tényleges jelenlétre, de zavaró, hogy elõre nem lehet megmondani, hogy kik tartoznak majd a fennmaradó 25 %-ba? A szülészeti ellátás biztonságát nem lehet statisztikai valószínûségekre alapozni, és többek között ez a magyarázata a hazai szigorú, szakorvosra alapozott ellátási felelõsségnek. Szülésznõink túlnyomó többsége a fentiekkel egyetértve dolgozik. Számukra a személyes szülésznõ-szülõnõ kötõdés gyakorlati megvalósulása az a terjedõ jelenség, hogy a terhesre személyesen felügyelõ orvos mellett a szülésznõ is a család kívánságának megfelelõen nevesített személy. Az intézmény gondja és felelõssége, hogy a munkabeosztás dinamizmusa révén az ilyen igényeket is lehetõleg kezelni tudja (Philips 1988).  

Különbségek az aktív - passzív szülésészlelés kommunikációs stratégiáiban 

            Az aktív szülésvezetés mindazon ténykedéseket foglalja magába, melyek révén a szülés progresszíven zajlik, a tágulási és kitolási szak lerövidül, a fájdalomérzet csökken, a szülés késõi potenciális károsító hatásai minimalizálhatók. Ide tartozik a megindult szülés szigorú kritériumrendszere, a korai burokrepesztés, oxytocin infúzióval fájáskeltés vagy erõsítés, episiotomia, az elhúzódó kitolási szak lerövidítése, valamint a folyamatos monitorizálás, szakértõ felügyelet. A szülésre való felkészülés során tisztázni kell mindazokat az elvárásokat, amelyeket a szülõnõ és férje megfogalmaz a majdani szülõszobai tartózkodással kapcsolatosan. Így leht minimalizálni azokat a csalódásokat, amelyek a szülõszoba váratlan körülményei, túltechnicizáltsága, a szak- és orvosi személyzet nem kellõen individualizált odafigyelése miatt keletkezhetnek (Nerson-Sachs 1993).
            A pszichoszomatikus megközelítésmód vizsgáló eljárásaival igazolható, hogy a szüléssel kapcsolatos szövõdmények elsõsorban azokban fordulnak elõ, akik nem megfelelõ módon adaptálódtak az aktuális terhesség tényéhez (Madeja 1988). A két megfigyelés látszólagos antagonizmusát nem túlhangsúlyozva, a szülõszobai párbeszéd szerves részévé kell tenni a szülõnõ önigazoló, erõsítõ momentumai alátámasztását, ellenkezõ esetben a szülésznõ-szülészorvos-gyermekgyógyász professzionális hármasa egy mindenbe beletörõdõ, a kreatív omnipotenciájában való hitét elvesztett, a szülésen valamilyen módon túljutni kívánó szenvedõt fog látni, akinél a császármetszés sem oldja fel az alapvetõ konfliktust. A csalódottság késõi következményei különösen akkor szembetûnõek (jogviták, eljárások), ha a perinatális "végeredmény", az újszülött és az anya állapota sem optimális (Ciolli 1995).
            Mindezek tükrében nem meglepõ, hogy a szülõszobai választható alternatív észlelési lehetõségekrõl ritkán történik "párbeszéd" a szülõnõvel és férjével. A magyar gyakorlat az instrumentális észlelést, annak biztonságát elõtérbe helyezve inkább az aktív szülésvezetés mellett voksol, kuriózumként tekintve arra a szülõnõre, aki megtagadja a burokrepesztést, az infuziót vagy az episiotomiát. Ezen a helyen is érdemes felidézni a történeti elõzményeket, melyek ismeretében magunk is belátjuk, hogy saját gondolkodásunkat, szülõszobai gyakorlatunkat mennyire dogmák, hiedelmek, begyakorolt rutin vezérlik és milyen nehéz a bizonyítékokra alapozott orvostudomány tételeit igazából átvenni a bennük való valódi meggyõzõdés nélkül. Ezek után nem fogunk csodálkozni azon sem, hogy a párbeszéd, a szülõszobai kommunikáció néha egymás melletti elbeszélést jelent valós odafigyelés nélkül (Thornton 1994).
            Az elõzmények. A dublini iskola, elsõsorban a karizmatikus Kieran O'Driscoll révén a 70-es évek elején hirdette meg az "aktív szülésészlelés" programját, amely az akkori, nemzetközileg is alacsony ottani császármetszésfrekvencia miatt is nagy reputációnak örvendett. A partogram 1972-73-ban történt bevezetése az egymást keresztezõ görbékkel, a szülés progressziójának grafikus ábrázolásával tudományos színezetet adott az aktív szülésvezetésnek (Studd 1973). Bár a dublini számszerû eredményeket sehol másutt nem sikerült tartósan megközelíteni sem, vitathatatlan tény, hogy lehetett 1.3% császármetszésfrekvencia mellett is jó perinatális eredményeket felmutatni a szülészet utolsó 20 éves történetében (Rosenschaub 1990). 

Hogyan mûködik az interaktív szülõszoba? 

            Az interaktív szülõszoba gyakorlati paraméterekkel jellemzett, felhasználóbarát közeg, ahol a szülõnõ és családja vélt vagy valós problémáira igyekszünk megnyugtató választ adni (Hagymásy 1999). A szülõnõvel és férjével folytatott modern párbeszéd a szülés menetének ismertetésén, az aktuális állapot közlésén túl foglalkozik a születendõ gyermek potenciális állapotával, a születéskori és késõbb várható, adott esetben negatív lehetõségekkel is. A szakmai körökben széles palettán vitatott kérdések közül nehéz kiválasztani és protokollszerûen meghatározni azokat, amelyeket a szülõnõvel nem optimális magzati paraméterek esetén közölni kell, és még nehezebb az orvos helyzete akkor, amikor magzati distress esetén a szülés dinamikája alapján hüvelyi szülésvezetés mellett dönt. A párbeszéden alapuló felvilágosítás mértéke, szakszerûsége és emberiessége a szülész-nõgyógyász és gyermekgyógyász professzionális felkészültségének egyik próbaköve.  

Mit tartalmazzon a felvilágosítás akkor, ha szakmailag sem egyértelmûen eldöntött kérdésekre kell választ adni? Ilyenek például 

a. dysmaturus magzat életkilátásai, fenyegetettsége (Vines 1999)

b. császármetszés jogosultsága, szülõi kérésre való elvégzése, az adott intézmény sectio-filozófiája (Papp 2000)

c. szülésészlelési elvek az adott osztályon, a minimálisan kötelezõ és az asszony által még elfogadható mértékû monitorizálás összhangja - a szülés technikai észlelése és az azt megélõ szülõnõ közötti diszharmónia, ennek feloldása (SOGC 1998)

 d. az orvosi hierarchia mûködése, az intézet belsõ döntési struktúrarendszerének ismertetése (DeGeorges 1992)

            A fenti, kényes kérdések tisztázása meglepõ módon nem rontja, de sokkal inkább segíti a párbeszéd hatékonyságát. A szülõnõ megérti és elfogadja, hogy a szülõszoba személyzete az adott szituációt kell, hogy mérlegelje, korlátozott emberi és technikai lehetõségei vannak és lehetnek a szülésnek olyan komplikációi, amelyekre azonnali, megfelelõ orvosi válaszlépést kell foganatosítani a komolyabb szövõdmények elkerülése érdekében. Ilyen szituációban az együttszülés szép emberi élménye olyannyira feldúsul az intenzív szülõszoba technikai jellegû történéseivel, hogy ez utóbbiak lesznek a dominánsak és a pszichoszomatikus attitûd másodlagossá válik az életmentéssel szemben. Korunk szülészeti ellátásában ez vitathatatlan vezérlõ elem, és ennek révén vált elsõsorban lehetõvé a szülészeti statisztikai mutatók javulása.

Hogyan valósul meg a bizonyítékokon alapuló orvoslás és az információáramlás a szülõszoba speciális körülményei között?

            A bizonyítékokon alapuló orvoslás (Evidence Based Medicine, EBM) eredményeit legalább annyian támadják, mint amennyien õszintén hisznek benne. A Cochrane Collaboration adatbázisa (Internet címe: hiru.hirunet.mcmaster.ca/cochrane) az adott témában megjelent, elfogadhatóan tervezett és végrehajtott, lehetõleg prospektív, randomizált, ahol lehet, kettõs-vak tanulmányokat tekinti át és ezekbõl von le metaanalitikus konklúziót. Az ellenzõk legfontosabb ellenérve az szokott lenni, hogy a gyakorlati orvoslás évtizedei alatt felgyûlõ személyes tapasztalat nem jelenik meg a konklúziókban, nem is kerül írásos dokumentálásra, de ettõl eltekintve még kiválóan mûködik. A szülõszobánál maradva ilyen eldöntetlen kérdés például a szülési folyamat gyorsítása burokrepesztéssel és oxytocin infusióval, és mindezen ténykedések valódi hatásosságának az értékelési módja (Cohen 1987). 
            A szülõszobai párbeszéd, a felvilágosítás nem korlátozódhat csupán az EBM által bizonyított tényekre. A szülõnõ maximálisan megbízik orvosában, elhiszi értékítéletét, rábízza magát tapasztalatára akkor is, ha az illetõ orvos nem tudja tárgyszerû világirodalmi adatokkal alátámasztani klinikai judíciumát (Keith 1994). Ezt a nagyon nehéz kérdést jelen sorok szerzõje nem érzi tisztének eldönteni. 
            A nemzetközileg, jelenleg bennünket érintõen Európa-szinten egységesülõ orvos- és szakorvosképzés új eleme, hogy az egészségügyi-orvosi adatbázisok elfogadott nyelvét, az angolt vizsgához kötötten oktatja. A korábbi generációk felhalmozott tudását és tapasztalatát a felnövekvõ új szülésznemzedék a nemzetközi szakirodalom adataival vetheti össze, széles kitekintést nyerve hivatásunk elvi és gyakorlati problémáira, a családközpontú szülészeti ellátás teljes vertikumára. A bizonyítékokon alapuló orvoslás természetes igénye csak napjaink tömegkommunikációs és számítástechnikai hátterében nyer valódi értelmet, amikor az adatok mindenki számára egyenlõ eséllyel érhetõk el, minden állítás rövid úton ellenõrizhetõ és a levont következtetés, akár mint személyes tapasztalat mások által is próbálhatóvá válik (Wolff 2000).

Tények és ellentmondások a személyhez kötõdõ és a megkért orvoshoz nem kapcsolt szülésészlelési statisztikai mutatók között - mit jelent ebben az esetben a párbeszéd?

             A hazai szülészeti ellátás tagadhatatlan ténye a személyhez kötött szülésvezetés, a "megkért" orvos szerepvállalása a szülõszoba eseményeiben. Az átalakuló intézményi és osztályos munkarendek, beosztások az Egészségügyi Törvénynek is igyekeznek eleget tenni, amikor ezt a gyakorlatot messzemenõen figyelembe veszik (Eü. Törvény 1997). 
            A 8 § (1) bekezdés alapján " A betegnek joga van az állapota által szakmailag indokolt szintû egészségügyi szolgáltató és - ha jogszabály kivételt nem tesz - a választott orvos egyetértésével az ellátását végzõ orvos megválasztásához, amennyiben azt az egészségi állapota által indokolt ellátás szakmai tartalma, az ellátás sürgõssége vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony nem zárja ki. Az (1) bekezdés szerinti orvosválasztás joga az egészségügyi szolgáltató mûködési rendjének megfelelõen gyakorolható." 
            A nemzetközi szakirodalom mindazonáltal tartalmaz figyelmeztetõ adatokat is. Nagy esetszámú ausztrál felmérés tanúsága szerint a szülészeti ellátást igénybe vevõ magánbetegeknél legalább kétszer annyi császármetszés, hüvelyi szülésbefejezõ mûtét vagy más mûszeres beavatkozás történik, mint a közellátást igénybe vevõknél. Az ellátottak nincsenek tisztában ezekkel a statisztikai adatokkal, de a szülészeti ellátás minõsítésében a két csoport közel egyenlõ arányban adott az ellátást minõsítõ elégedett válaszokat (Roberts 2000).
            Hasonlóan ellentmondásos a kép, ha a magánbiztosítók szülészeti eseményeit hasonlítjuk össze állami intézmények betegstatisztikáival (Murray 2000). A British Medical Journal aktuális közleménye olyan szituáció visszásságait taglalja, mely a sokbiztosítós "modell" térhódításával hazánkban is könnyen kialakulhat. Míg a szülõnõk tényleges 6-32 %-a választaná elektíven a császármetszést, mint szülési módot, ha elõzetesen szabadon dönthetne, a magánbiztosítottak között a sectio aránya 57-83 % volt, az állami intézmény vajúdói között pedig 27 %. Szakmai indokok ilyen arányú különbséget nem támaszthatnak alá - ettõl függetlenül, mindkét arányt tisztességes, szakmájukat lelkiismeretesen ûzõ szülészorvosok alakították ki és alakítják évek óta.
            Ahány ház, annyi szokás. De akkor mirõl szóljon a párbeszéd a szülõszobán, melyik filozófia a jó, és melyik szolgálja a család tényleges érdekeit? Meg lehet-e ingatni bármely ellátott beteg hitét a kezelõorvosában és annak döntésében statisztikai adatok alapján? Természetesen nem. Az etikus és professzionális szülõszobai magatartás a vajúdó és a család elsõdleges érdekének annak teljes egészségét tekinti. Ebbe a pszichés elégedettség éppúgy beletartozik, mint a szomatikus jólét. Szülõszobai párbeszédünket mindig ennek az elvnek rendeljük alá, szolgáljuk a feladatot és visszakapjuk hivatásunk gyönyörûségét.

Az internet jelentõsége az egészségügyi információáramlásban. A felvilágosult beteg, mint kliens és fogyasztó. Hasznos szülészeti vonatkozású weboldalak. 

            A fentiekben röviden áttekintettünk néhány szempontot, amely a szülõnõ, a férj, a szülésznõ, a szülészorvos és a gyermekgyógyász párbeszédét alakítja, miközben mindannyian a magzatra gondolnak. A hivatásos szereplõk tudása rendezett, tudományos alapú és fejlõdõ. A laikus család szülészeti vonatkozású tudásanyaga napjainkban robbanásszerûen bõvülõ és ez a tény az, ami oly meglepõ sokszor az orvos számára - nem teljesen ismeretlen fogalmakat felhasználó, szakszerû kérdéseket kap a terhestõl, igényes válaszokat várnak tõle, szembesíthetik dogmáival vagy adott esetben tévedéseivel. Számolnunk kell azzal a ténnyel, hogy a globalizáció világában, ha nem is mindenki személy szerint egyformán, de részesül a globális információból és a kollektív tudás bõvülése megállíthatatlan. A folyamatnak elébe kell menni ahhoz, hogy naprakész információkkal rendelkezzünk arról, amit szülõnõink tudnak és elvárják, hogy mi is tudjuk!

            Befejezésképpen az internetes oldalak tengerébõl néhány olyan címet ismertetek, ahol lényeges szülészeti vonatkozású fejezetek vagy ismeretterjesztõ anyagok lelhetõk fel. 

Medline - www.ncbi.nlm.nih.gov
Az alap orvosi adatbázis a kapcsolódó linkek révén gyakorlatilag a teljes web-medicinához kiindulópontot jelent.

The Cochrane Collaboration - hiru.hirunet.mcmaster.ca/cochrane
A bizonyítékokon alapuló orvoslás eredményeinek rendszerezett gyûjteménye témakörök szerinti csoportosításban, világos, érthetõ absztraktformátumban hozzáférhetõ információkat közöl. A témakörökben végzett orvosi tanulmányok gyûjteményes rendszerezése mind új vizsgálat tervezéséhez, mind zsákutcák elkerüléséhez nélkülözhetetlen.

Canadian Medical Association's Practide Guideline Database - www.cma.ca/cpgs/obgy.htm
Protokollokra alapozott orvosi gondolkodásunkban fontos segítséget jelentenek az olyan dokumentumok, melyek a diagnózisok, állapotok, helyzetek megoldásához ABC-szerû algoritmikus kulcsot biztosítanak. A kanadai orvosszövetség honlapján a szülész-nõgyógyász kedvére barangolhat az ajánlások-elõírások között.
 

US National Institute of Health Statement - odp.od.nih.gov/consensus/cons/obgyn.htm
A kanadai adatbázishoz hasonló állásfoglalásgyûjteménybõl tanulságos különbségekre figyelhetünk fel az európai és az észak-amerikai megközelítésmódokat illetõen.
 

OBGYN.NET - www.obgyn.net
A szülész-nõgyógyász nemzetközi közösség alapoldala. Saját honlap készítését is felajánlja, kimeríthetetlen kapcsolatfelvételi lehetõséget testesít meg linkjei révén. Laikusoknak, orvostanhallgatóknak, szülésznõknek és szakorvosoknak egyaránt páratlan belefeledkezést jelent. Új szolgáltatása a letölthetõ PowerPoint prezentáció, mely vezetõ szaktekintélyek teljes elõadásit tartalmazza bõvülõ témakörök szerint.
 

John Radcliffe Doctor's Internet Handbook - Cebm.jr2.ox.ac.uk
Az angol honlap mind szakmabelieknek, mind laikusoknak szerteágazó linkeket kínál a szülészet-nõgyógyászat összes területérõl.
 

AWMF - www.uni-duesseldorf.de/WWW/AWMF/awmfleit.htm
A honlap a német egyetemi szövetség egyik központi szerverén található. Alaposan dokumentált és fogalmazott állásfoglalásait napi munkánkban is felhasználhatjuk.
 

 

Irodalom 

1.         Az egészségügyrõl szóló 1997. évi 154. törvény és a módosításáról szóló 1999. évi 71. törvény 

2.         Bolman WM. The place of behavioral sciences in medical education and practice
Acad Med 1995, 70(10):873-8

3.            Chalmers B. Psychosomatic obstetrics and gynecology in the next millennium: some thoughts and observations
J Psychosom Obstet Gynecol 1998, 19(2):62-9

4.         Ciolli P, Caserta D, Giordanelli E, Russo R. Cesarean section and spontaneous birth: clinical aspects and maternal psychodynamic impact
Minerva Ginecol 1995, 47(6):263-7

5.         Cohen GR, O'Brien WF, Lewis L, Knuppel RA. A prospective randomized study of the aggressive management of early labor
Am J Obstet Gynecol 1987, 157:1174-7

6.            Crisholm J. Ontario Midwifery Report Card.
In: The Complete Mother Spring 1998: 16

7.            DeGeorges KM, Van Hine P, Pearse WH. ACOGQUEST: the model phase of the IAIMS project of the American College of Obstetricians and Gynecologists
Bull Med Libr Assoc 1992, 80(3):276-80

8.         Family-centered maternity and newborn care.
National Guidelines, Ottawa, Health Canada 1998

9.         Forgács A, Németh M, Márton S, Szeverényi P. A társas támogatás jelentõsége a terhesség, a szülés és a szoptatás idõszakában
Magyar Nõorvosok Lapja 2000, 63:367-73

10.            Hagymásy L. A családközpontú szülészet megvalósításának lehetõségei hazánkban
PhD értekezés, 1999, I. sz. Szülészeti és Nõgyógyászati Klinika, Budapest

11.       Keith RD, Greene KR. Development, evaluation and validation of an intelligent system for the management of labour
Baillieres Clin Obstet Gynaecol 1994, 8(3):583-605

12.       Madeja UD, Maspfuhl B. Psychometric studies in pregnant women
Zentralblatt Gynakol 1988, 110(17):1065-72

13.            Nadelson CC. Emerging issues in medical ethics
Br J Psychiatry Suppl 1991, 10:9-16

14.            Nadelson CC. Ethics, empathy and gender in health care
Am J Psychiatry 1993, 150(9):1309-14

15.            Nerson-Sachs C. Words in the light of reality of symptoms
Contracept Fertil Sex 1993, 21(3):255-8

16.       Papp Z. A szülészet-nõgyógyászat tankönyve
Semmelweis Kiadó, Budapest, 1999, 391-2 oldal

17.       Papp Z. Baross utcai Szülészeti Esték 35.
Vitatott kérdések a szülészetben, 2000.02.10.

18.       Philips C. Single room maternity care for maximum cost-efficiency
Perinatology-Neonatology 1988, March/April 4.

19.       Rada RT. The health care revolution: from patient to client to customer
Psychosomatics 1986, 27(4):276-9, 283-4

20.       Roberts LC, Tracy S, Peat B. Rates for obstetric intervention among private and public patients in Australia: population based descriptive study
BMJ 2000, 321:137-141

21.            Rodrigues RJ. Information systems: the key to evidence-based health practice
Bull World Health Organ 2000, 78(11):1344-51

22.            Rosenschaub A. Technology-free obstetrics at the Semmelweis clinic
Lancet 1990, 335:977-8

23.       Sjogren B, Thomassen P. Obstetric outcome in 100 women with severe anxiety over childbirth
Acta Obstet Gynecol Scand 1997, 76(10):948-52

24.       Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada
Clinical Practice Guidelines - Healthy beginnings: Guidelines for care during pregnancy and childbirth
SOGC Policy Statement 1998, No.71

25.       Studd JWW. Partograms and normograms of cervical dilatations in management of primigravid labour
BMJ 1973, iv:451-5

26.            Szeverényi P, Kovácsné TZS. Pszichoszomatikus szemlélet a szülészeti-nõgyógyászati betegellátásban
Magyar Nõorvosok Lapja 1997, 60:143-8

27.            Thornton JG, Lilford RJ. Active management of labour: current knowledge and research issues
BMJ 1994, 309(6):366-9

28.       Tiba J. Volt egyszer egy pszichoprofilaxis!
Magyar Nõorvosok Lapja 1997, 60:141-2

29.       Vines G. The Barker-hypothesis
Orgyn 1999, 10(4):19-22

30.       Wolff AM, Bourke J. Reducing medical errors: a practical guide
Med J Aust 2000, 173(5):247-51


Megjelent a Szülészeti és Nõgyógyászati Továbbképzõ Szemlében 

2001.12.11

 

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?