#baba#anya
Családközpontú szülészet

Családközpontú szülészet

Szandtnerné Kisdaróczi Orsolya szakdolgozata
2001

Összefoglalás

 

 Körülbelül tíz évvel ezelõtt nyílt meg a szülõszoba ajtaja a család és elsõsorban az apák elõtt. De szimbolikusan is kitárultak az ajtók: egy újfajta szemlélet honosodott meg és a régi, évtizedes rutin mellett egyre inkább teret kaptak a reformer módszerek, amelyek segítségével a szülés, születés újra kezd visszaváltozni családi eseménnyé.

Bár már Magyarországon is engedélyezett az otthonszülés, a szakemberek mégis az általuk biztonságosabbnak mondott kórházi szülést javasolják, ahol mindinkább igyekeznek olyan környezetet és hozzáállást teremteni, amely az otthon kényelmét, intimitását nyújtja.

Nagyon sokan élnek a nyitott szülõszoba lehetõségével. Az apák részvétele legtöbbször a párok közös elhatározásának az eredménye és döntésükben legtöbbször a biztonság megteremtése, valamint a családi összetartozás kinyilatkoztatása vezérli õket.

A gyermeküket együttes erõvel világrahozó párok szüléssel kapcsolatos várakozásai, reményei azonban csak akkor teljesülhetnek, ha azt alapos felkészülés elõzi meg.

Sajnálatosan, e téren még vannak hiányosságok. Nagyon kevés terhes nõ és még kevesebb férfi vesz részt szülésre felkészítõ programban. Távolmaradásukat legtöbben idõhiánnyal magyarázzák.

Pedig a szakemberek által nyújtott információk igen hasznosak. Az apák eredményesebben tudnak közremûködni párjuk szülésénél, nem érzik magukat tehetetlennek, kívülálló megfigyelõnek. Míg az anyák megismerve a szülés kapcsán várható eseményeket, illetve magatartást, legyõzhetik gyakran irracionális félelmeiket és aktívan, jelentõsebb fájdalom nélkül szülhetik meg gyermeküket.

 

2001.07.18

Felhasznált irodalom

Tartalom

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?