A koraszülésről
A terhességet Magyarorszábon az orvosok hetekben számolják, az utolsó menstruáció első napjától kezdve. Aki 36 hetet eltöltött az anyaméhben, a terhesség 37. hetétől már érettnek számít, jóval kevésbé fenyegetik a koraszülöttekre jellemző betegségek, életfunkciói a megszületés után elég felkészültek a méhen kívüli élethez.
Azokat a babákat tekintjük tehát koraszülöttnek, akik a 37. terhességi hét előtt születnek. A koraszülöttek súlya általában 2500g alatt van, de a definicó szempontjából a születési súly nem mérvadó: lehet valaki időre született, de ha a súlya nem éri el az előírt 2500 grammot, azt méhen belül sorvadtnak nevezzük. Ennek ellenére a kis születési súly legtöbbször a koraszülötteket érinti.
Az 1000 gramm alatti súllyal születő babákat extrém kis születési súlyúnak (extremely low birth weight – ELBW) tekintjük. Az 1000 gramm - <1500 gramm súllyal született babákat igen kis születési súlyúnak (very low birth weight – VLBW) nevezzük. Az 1500 gramm - <2500 gramm súllyal született babákat pedig kis születési súlyúnak (low birth weight – LBW) nevezzük.
A koraszülöttség és az igen kis születési súly nagy jelentőségét az adja, hogy sajnos még a fejlett világban is ehhez kötődik a szülés körüli halálozás túlnyomó többsége, és a maradandó károsodások kétharmada is az ő körükből kerül ki. Ismerünk olyan eseteket - mert nagy sajtóvisszhangot kapnak -, amikor egy 24. héten világra jött koraszülött néhány hónapos kórházi kezelés után makkegészségesen távozott otthonába. Sajnos ez inkább kivételnek számít.
A 24–28. héten bekövetkező esetek jelentős részében a szakértelem, a gondosság és a kis betegre költött milliók, tízmilliók sem segítenek, a koraszülött nem – vagy csak maradandó károsodásokkal – marad életben. Emiatt a 24. terhességi kor előtt világra jövő magzat esetén viszont sajnos vetélésről beszélünk, mert ez alatt a kor alatt extrém kicsi a világra jövő magzat túlélési esélye. A 32. és különösen a 34. hét után már egész más a helyzet: hála a korszerű terápiás eljárásoknak, az újszülött többnyire egészséges tagja lesz a családnak.
Statisztikák
Az újszülöttek kb. 8%-a jön koraszülöttként a világra, az összes szülés számához viszonyítva. A magas magyarországi arányok miatt a koraszülöttség népbetegségnek nevezhető. A magyar babák 8,5 százaléka 2500 grammnál kisebb súllyal, illetve a 37. hét előtt születik. Ez évente több mint nyolcezer csecsemőt jelent. Közülük mintegy 1500 újszülött egy kilónál könnyebb. A hazai arányok magasan meghaladják a nyugat-európai és a közép-európai régióra jellemző adatokat. A svéd újszülöttek 4,7 százaléka, a francia csecsemők 6 százaléka és az osztrák babák 5,5 százaléka koraszülött.
Minél korábban születik egy koraszülött, annál valószínűbb, hogy számos súlyos, akár életveszélyes szövődmény fog kialakulni. A szülés körüli halálozás 80 százaléka, és a maradandó károsodások 70 százaléka a koraszülött babák és az igen kis súllyal született csecsemők köréből kerül ki. A túlélés esélye a születési súllyal együtt növekszik. Az 500 gramm alatti csecsemők 10 százaléka marad életben. Az 500–750 grammos súllyal születettek majdnem fele, az ennél „nehezebb” magzatok 70 százaléka éli túl. Az újszülött kori halálozás leggyakoribb oka az igen nagyfokú éretlenség.
Az igen éretlen koraszülötteknél nagy a kockázata annak is, hogy később krónikus problémák jelentkezzenek, különösen olyanok, mint a megkésett fejlődés és tanulási zavarok, sőt a felnőttkori szív-érrendszeri és anyagcserezavarok - pl. cukorbetegség, zsír-anyagcsere zavar - előfordulási gyakorisága is nagyobb.
A koraszülöttség következményei
Vagyis mi okozza fenti statisztikákat? Önmagában a korai születés is veszélyekkel jár ezekre az újszülöttekre nézve, mivel egyrészt váratlan időben következik be, másrészt bár a baba kisebb, ami elvben könnyebb születést tenne lehetővé, mégis a szervek éretlensége miatt a koraszülöttek esendőbbek és sérülékenyebbek. Ennek foka annál nagyobb, minél korábban születik meg a baba.
-
Nagyobb a vérzékenységi hajlamuk, agyvérzésük alakulhat ki, amely a későbbiekben maradandó idegrendszeri károsodáshoz vezethet.
-
A tüdejük még nem kész az anyaméhen kívüli életre, nem termeli a surfactant nevű anyagot, mely nélkülözhetetlen a tüdő kitágult állapotához, és így a légzéshez.
-
Tápcsatornájuk éretlen, keringése gyengébb, ráadásul az idegrendszer éretlensége miatt mások a reflexeik, így a nyelési reflex hiánya igen súlyos problémákat (félrenyelés, táplálhatatlanság) okoz.
-
Bőrük sokkal vékonyabb, kevesebb zsírszövet van alatta.
-
A koraszülöttek szervezetének víztartalma relatíve magasabb, veséjük éretlenebb, mint az időre született újszülötteké, ezért mesterséges táplálásuknál ezt is figyelembe kell venni.
- A koraszülöttek keringése gyakran tévesen megtartja méhen belüli rendjét, amely így nem alkalmazkodik kellő mértékben a külvilági élethez. Ez súlyos, de szerencsére többnyire megoldható problémát okoz.
Fentiek miatt a koraszülött babáknál gyakoriak a testhőmérséklettel, légzéssel és táplálással kapcsolatos problémák. A koraszülött osztályok célja, hogy segítsen a babáknak ennek a három fontos funkciónak a fenntartásában. A babák inkubátorba vagy melegített kiságyban való elhelyezésével fenntartható a megfelelő testhőmérséklet; a légzésük pedig egy lélegeztető készülékkel támogatható. Táplálásuk az orron vagy a szájon át a gyomorba vezetett vékony szondán keresztül, vagy az egyik vénába vezetett katéteren át történik, amíg nem képesek szájon át magukhoz venni a tejet.
A korán adott anyatej segít a koraszülött baba bélsejtjeinek érésében. A koraszülés miatt azonban sokszor az anya tejtermelése sem indul be kellő mértékben, pedig ez nagyon lényeges lenne. Kutatások kimutatták, hogy a koraszülött anyjának teje összetételében jelentősen különbözik a normális újszülöttétől, s jóval alkalmasabb a saját gyermek táplálására, mint a gyűjtött női tej, nem is beszélve a tápszerekről, habár már létezik speciális, koraszülöttek részére készült tápszer is.
A fentiekből jól látható, hogy milyen fontos népegészségügyi szempontból is a koraszülöttség problémájával foglalkozni, arról nem is beszélve, hogy a társadalomra rótt terhen kívül a koraszülöttek családjára milyen csapást jelenthet ez az állapot.
Babanet, 2011. november 09.
Babanet hozzászólások(19 hozzászólás)
Sajnos benne van a terhességben a koraszülés veszélye. Én 33-36 között húztam kórházban,non-stop kaptam az infúziót,mindenféle gyógyszert.Aztán a 36. hét végén megszületett a lányom,52 centivel és 3.24 kilóval.A gyerek orvos első kérdése az volt:"Nincs ez elszámolva?".Gyönyörű rózsaszín bőre volt,sehol egy gyürődés,bevérzés...tökéletes baba volt.(Azóta 3 és fél évesen olykor félelmetes.)A harmadik gyerekem pedig az utolsó pillanatban "adta meg magát"-már indítani akarták a szülést,mert a 40. hét végén voltam.Az első gyerek,optimálisan 2 héttel előbb jött.Ő viszont kemény volt,nehezen született meg.De rövid idő alatt.
Nem utolsósorban pedig a személyes véleményem: ezek a babák csodaszépek, az első képen konkrétan bőgni tudnék, annyira emberi. És ezek a babák hősök és erősek, sokkal erősebbek, mint bármelyik felnőtt. Azt pedig enyhén álszentségnek érezném, ha a koraszülöttekről és a koraszülésről szóló cikk mellé mondjuk egy nagyhasú kismamát kellene kitennem, mások érzései miatt, ahogy a mellrák-megelőzéses cikkhez is simán kitettem egy női mellet. Ez az oldal ilyenekről is szól, mert ilyen az élet(ünk).
Nem tudom, hogy mi a célja a fiamnak itt a Földi létben, de az biztos, hogy küzdeni nagyon tud és akar, akar, akar mindent a világon.
Nekem mindkét gyermekem koraszülöttként látta meg a napvilágot, a lányom 710 grammal, a terhesség 26. hetében, a kisfiam 2310 grammal a terhesség 36. hetében.Őt kora alapján nem is vették volna koraszülöttnek(Székesfehérváron a betöltött 36. hétig veszik annak), de súlya és érettsége szerint méhen belül sorvadt volt.
Tapasztalataim szerint ezek a statisztikák nem egészen fedik a valóságot.Sztem nem élik ennyien túl.Pl Fehérváron a betöltött 25 hét előtt születetteket vetélésnek veszik, ezt nekem mondta az osztályvezető(nem hallomás), mikor már tudtuk h megállíthatatlanul jönni fog a kisbabám, ha nem tudjuk visszatartani a 25. hétig akkor nem is tesznek érte semmit.Ami ugye törvénybe ütközik, hiszen súlya alapján is elérte a határt, ahol már kötelességük(500gr).Tehát ha a 24 hetesen született babákat nem teszik a statisztikába, mindjárt javul, hiszen nekik van a legkisebb esélyük..biztosan van egy belső protokoll minden kórházban h melyik babáért, mekkora erőfeszítést tesznek...és ugyan hogyan tudna egy sokkos állapotban lévő anya, ott a műtőasztalon, kiállni a jogaiért..és hát hányan ismerik azokat???erről is lehetne beszélni.Hogy a legtöbb anyukával elhitetik h jobb ha nem viszi haza eltemetni.Sokan úgy tudják h nem is kérhetik ezt.Nemrég beleolvastam itt egy ikres topikba, ahol két anyukának is a terhesség során halt meg az egyik babája és a szavaikból ezt vettem ki h haza se hozhatták, holott erről szó sincs, a kórháznak kötelessége ezt felajánlani.Borzasztóan sajnálom őket, mert pontosan tudom h az első időkben a legnagyobb vigasz h van hol látogatni, van egy sír, amit úgy gondozhatok, mintha a kisbabámat gondoznám..
Ahogy azt is biztosítani kellene h a CSALÁD(beleérte a testvért, a nagyszülőket)nyugodt körülmények között elbúcsúzhasson..miközben a valóság az h még arról is lebeszélik h megnézze...szóval ez is megérdemelne egy cikket, megkérdezni a kórházakat h hol mi a szokás...hol van külön szoba a búcsúzáshoz.
és ami a legszörnyűbb kérdés h hol vannak mindig minden nap szabad tízmilliók a megmentésükre.Mert szerintem nincs..és ezzel el is mondtunk mindent:(
Tünci, nagyon sajnálom, sok erőt és igazad van, ez lenne a legemberibb, csak épp semmire sincs pénz az egészségügyben....:-(((
Amikor mi a koraneurón voltunk, olyan csöpp babák voltak, az én "nagyfiam" a 6,5 kilójával mindenkinél 3x nagyobb volt (mi más miatt kerültünk be...) és annyira, de annyira csoda volt a sok kis élni akaró, erős baba, ahogy megküzdöttek minden levegővételért és minden csepp falatért. Meg az anyukák akik hónapok küzdelme után is ott álltak a kicsik ágya mellett amikor csak lehetett.
Nem, ez nem sokkoló, egyáltalán nem, sőt, példaértékű, amit minél több emberhez el kellene juttatni, hogy lássák és erőt merítsenek belőle!!!
Igen, ezzel messzemőnkig egyet értek, igazság szerint kifejezetten idegesít, ha egy koraszülésről szóló cikkben fel van sorolva kockázati tényezőként minden, amit én nem és nem csináltam,(fiatal -idős kor,drog,alkohol,túlsúly, gondozatlan terhesség, nem kímélő életmód, egészségtelen táplálkozás,góc a fogakban, kezeletlen húgyúti fertőzés,korábbi abortusz,stb...) és nincs a kockázati tényezők között a VÉLETLEN..meg a "nem tudjuk h mért történt"...mert én csak olyan koraszülő anyukát ismerek, akiknél ezek közül szinte semmi sem áll fent és mégis.az össze cukorbeteg, idős, túlsúlyos, fiatal v több abortuszon átesett rokonom, illetve ismerősöm időre, nagy súlyú, egészséges babát szült.Tehát nem tudom h honnan veszi kezeket a statisztikákat.
Ez azért is érdekelne, mert akikkel beszéltem akkoriban ,v azóta, akikről tudom h korababájuk lett, senki sem számolt be arról h bárki kérdezte volna őket ezekről a kockázati tényezőkről, v a koraszülés után bárki kutatta volna ennek az okát.Tőlem sem kérdeztek semmit, ahogy nem mis történt semmilyen utólagos okfeltárás, egyedül csak a boncolás, amiből ugye sose derül ki semmi.
Engem sem kérdeztek ki sehol, senki nem kereste az okokat, én meg akkor a babával voltam elfoglalva, örültem, hogy él és egészséges.
Egy évig jártunk vissza a kórházba mindenféle vizsgálatokra, sokszor minden hétre jutott egy vizsgálat. Vidékről autó nélkül bejárogatni nem volt könnyű egy pici babával, de mindig örültem, hogy a vizsgálatok után mindent rendben találtak.
Sokszor maga a vizsgálat is kínlódás volt, mert például a szemészeten, ahová kéthetente jártunk, nekem kellett tartanom a babát, a nővér fogta a fejét és az orvos vizsgált. A gyerek persze üvöltött, hiszen egy pár hetes, hónapos babának nem tudod elmagyarázni, hogy mit csináljon. Ő csak azt érezte, hogy ez neki nagyon rossz. És ez csak az egyik vizsgálat. Soha senkinek nem kívánom, hogy része legyen ilyesmiben. Pedig volt olyan, aki a szülésem másnapján nekem tett szemrehányást, és azóta is csak engem okol a történtekért.
Nagyon kívánom, hogy a végéig bent tudjon maradni a kisbabád! Tudom hogy sokszor nem az anyukán múlik, de a végsőkig küzdj, minden nap-hét számít!!!!!
Memara!
Fogalmad sincs a koraszülésről!!! Úgyhogy ha együttérzés nem nagyon van benned, akkor inkább ne kommentelj! "valaki belép, valaki nem" ez nem ilyen egyszerű...ha beléptél volna, nem írnád ezt ilyen könnyelműen!
Többieknek mind nagyon sok boldogságot és egészséget kívánok a gyerkőcökkel!
Tünci! akkor Neked meghalt a fiad??:((
Sajnos én is tudom milyen PIC-re járni. a 31. hétig semmi bajom nem volt. Jártam terhesgondozásra, stb...
Aztán egyik késő este egyszer csak elkezdett ömleni a magzatvizem...Azt az érzést senkinek nem kívánom! Nagyon nehéz volt az egész időszak, 1450-gr-al született meg a kisfiam. Az elején mindig amikor beléptem a PIC-re, és megcsapott az a fertőtlenítő szag, már egybeugrott a gyomrom. És napokig amikor közeledtem a kisbabám inkubátorához, mindig rám tört a sírhatnék. Most lesz 5 hónapos(korrigált 3), és eddig úgy néz ki minden rendben, egészséges. De nagyon rossz érzés hogy koraszülött lett, bánt hogy miért kellett ennek így történnie...