Ezt kell tudni az örökbefogadói díjról!
Mi is pontosan az ÖFD és mit kell tudni róla?
2020. január 1-től az örökbefogadó szülő a 2 évesnél idősebb, ikergyermek esetén 3 évesnél idősebb örökbefogadott gyermek után örökbefogadói díjra lehet jogosult.
Ki jogosult örökbefogadói díjra?
- az a biztosított jogosult, aki a 2. életévét betöltött gyermeket, illetve ikergyermekek esetén a 3. életévüket betöltött gyermekeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette feltéve:
hogy a gyermek nevelésbe vételének napját megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket a gondozásba vétel időpontját megelőzően nem neveli legalább egy éve folyamatosan saját háztartásában.
Mi számít bele a jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napba?
- Pl. munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, álláskeresési járadék, egyéni vállalkozó, társas vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő biztosítási ideje,
- a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj - kivéve a hallgatói gyermekgondozási díj - folyósításának az ideje,
- a köznevelési intézmény, a szakképző intézmény vagy a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 nap,
- a rehabilitációs ellátás folyósításának ideje,
- megállapodás útján szerzett biztosítási idő.
Meddig jár az örökbefogadói díj?
Az örökbefogadói díj a gyermek nevelésbe vételének napjától számított 168 napig jár.
Amennyiben az igénylő a nevelésbe vétel napja utáni időponttól kéri az ellátás megállapítását, a 168 napot csökkenteni kell a nevelésbe vétel napjától az ellátásra való jogosultság kezdetét megelőző napig eltelt időtartammal.
Mikor nem jár az örökbefogadói díj?
Nem jár az örökbefogadói díj, ha
- a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban részesül,
- a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, nevelésbe vették, ha 30 napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
- a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde, napközbeni gyermekfelügyelet) helyezték el, kivéve, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
- a jogosult letartóztatásban van, vagy szabadságvesztést, elzárást tölt.
Mennyi az örökbefogadói díj összege és van -e maximuma?
Az örökbefogadói díj alapját a gyermekgondozási díjhoz hasonlóan kell megállapítani. Az örökbefogadói díj összege az örökbefogadási díj alapjának 70%-a, legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a (2023-ban 324.800 Ft).
Ha az igénylő több gyermek után is jogosult egyidejűleg örökbefogadói díjra, úgy a maximális összeget gyermekenként kell megállapítani.
Az ellátásból 15% személyi jövedelemadó-előleg kerül levonásra, melyből adókedvezmény érvényesíthető.
Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony
Annak, aki egyidejűleg több biztosítással járó jogviszonnyal rendelkezik, az örökbefogadási díj iránti kérelmét jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.
Ha a biztosított egyidejűleg fennálló több jogviszony alapján jogosult ÖFD-re, a jogviszonyonként megállapított díjak összegét egybe kell számítani, az ellátás összege egybeszámítás esetén sem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-át.
Hová és meddig kell benyújtani az örökbefogadói díj iránti kérelmet?
Munkavállalóként az ÖFD iránti kérelmet a munkáltatóhoz kell benyújtani. A munkáltató amennyiben nem kifizetőhely, a kérelmet 5 napon belül továbbítja a kormányhivatal felé.
Egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként elektronikus úton a székhely szerint illetékes vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.
Az ÖFD igényléshez kapcsolódó nyomtatványok az alábbi linken találhatóak: https://www.allamkincstar.gov.hu/csaladok-tamogatasa/Csalad_gyermek/Orokbefogadoi-dij-2
Az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet érvényesíteni az örökbefogadói díj iránti igényt.
Mennyi idő alatt bírálják el az örökbefogadói díj igényt?
Az elbírálás a kérelemnek a kormányhivatalhoz vagy kifizetőhelyhez történő megérkezését követő naptól számított 8 nap, feltéve, hogy a kérelem benyújtásakor rendelkezésre álló adatok alapján az igény elbírálható, egyéb esetben (pl. ha hiánypótlást kell lefolytatni) 60 nap.
Lehet -e az örökbefogadói díj folyósítása mellett munkát végezni?
Az örökbefogadói díj folyósítása mellett korlátlan időtartamban végezhető keresőtevékenység.
Méltányosságból kapható -e örökbefogadói díj?
Örökbefogadói díj esetében méltányosság kérelmet nem lehet benyújtani.
Bokodi Zsófia, 2023. október 29.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com
Támogatások, kedvezmények 2023-ban kismamák és gyermekes szülők...
Minden, amit ma szülőként tudnod kell a TÁPPÉNZRŐL
Minden, amit tudnod kell a CSED-ről, azaz a csecsemőgondozási díjról
Mit kell tudnod a GYED-ről? 1. rész
"Speciális" GYED – avagy mi a helyzet a nevelőszülőkkel,...
Mennyit tudsz a GYÁP-ról? Íme a legfontosabb tudnivalók!