#baba#anya

Második gyereket is szeretnétek, de nem jön össze? A secunder meddőség is okozhatja

A meddőség akkor is kialakulhat, ha született már gyereketek, és bár a nőket is érintheti, a férfiak között is egyre több a secunder meddőség.

A meddőség a férfiak körében is egyre gyakoribb, ennek megfelelően egyre többet is foglalkoznak vele. Ugyanakkor hajlamosak vagyunk valamiért nagyon elkülöníteni a női oldaltól, így pedig azt gondoljuk, hogy olyan problémák, mint az úgynevezett secunder meddőség csak a nőket érinthetik, pedig ez nem igaz!

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

Meddőség egy gyerek után

Ez talán egy kicsit meglepő, de családos ember is lehet meddő. A helyzete pedig egy kicsit sem jobb, mint a teljesen gyermektelen párok esetében, hiszen a lelki nyomás és az egészségügyi gondok is ugyan úgy jelentkeznek a secunder meddőség során.

A kifejezés éppen arra az állapotra utal, mikor már született gyermek, mégis jelentkezik a termékenységi probléma. A jelenség a nőknél értelmezett, de a férfiak esetében is jelen lehet, igaz, nem feltétlenül nevezzük így. Sokszor úgy szembesülnek a ténnyel, hogy a második házasságban már nem sikeres a családalapítási kísérlet, és ilyenkor a nőre hárítják a felelősséget, hiszen nekik már van gyermekük.

Spermiumok és termelésük

A spermatogenezis, vagyis a spermiumok termelési folyamata állandó, ahogyan azt az iskolában tanultuk. Pontosabban a férfiak életük végéig termelnek spermiumokat, de ezek minősége is mennyisége természetesen jelentősen romlik a kor előrehaladtával, illetve maga a termelés ciklikus folyamat. Igen, a férficiklus létezik, és egy 74 napos időintervallumot ölel fel. Ez az az idősáv, melyben egy új “adag” spermium képzése lezajlik.

Ebből már sejthető, hogy a spermiumképzés folyamata sérülhet, szinte bármikor. A meddőség egy olyan állapot, melyben a pár egy éven belül normál szexuális élet mellett sem képes a családalapításra - mondja Ratkó Tünde. Hangsúlyozandó, hogy állapot, azaz segíteni lehet rajta az esetek döntő többségében, és alapvetően nem is a lombik az egyetlen, vagy a legjobb megoldás!

Mit lehet tenni secunder meddőség esetén?

Ha már tisztáztuk, hogy egy (vagy több) gyermek után is jelentkezhet a meddőség, akkor érdemes megvizsgálni, hogy mi állhat a hátterében. A genetikai tényezőkön és a betegségeken kívül az esetek nagyon nagy százalékában az úgynevezett környezeti hatások váltják ki a problémát. Ezek a nem megfelelő táplálkozás, a mozgás hiánya, a stressz, az életmód, stb. Összefoglalva ezek a tényezők a tápanyagellátottságra mérnek csapást. Ennek hatásai pedig szerteágazóak lehetnek. A kevesebb bevitt tápanyag - esetleg nem jó minőségű tápanyag -, vagy a fokozott felhasználás hosszabb távon tápanyaghiányos állapotokat generál. A test alapvetően a túlélésre játszik, vagyis hiányállapotok esetében a nem létfontosságú funkciókat hagyja leromlani, és itt már el is érkeztünk a meddőséghez.

A tápanyaghiányok kiküszöbölése, pláne helyreállítása messze nem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek látszik. Egyrészt nehéz nem stresszelni, másrészt a mozgás és az étkezési szokások változtatása sem könnyű. Mindemellett számolhatunk azzal a ténnyel is, hogy az élelmiszerek beltartalma jelentősen lecsökkent az utóbbi években, azaz nem tartalmaznak annyi tápanyagok, mint például nagyapáink korában. Ez a csökkenés sokszor az 50%-ot is meghaladja. A tápanyagpótlás külső segítséggel is megoldható, pontosabban megtámogatható. Ehhez férfivitamint válasszunk, mely az erősebbik nem igényeire van optimalizálva, de figyeljünk egy fontos részletre! Nem elég bevinni az anyagokat, ha ugyanis azok szervetlen kötésben vannak jelen, akkor hasznosulásuk nevetségesen alacsony. Szerves kötésben (ez jellemzően a -citrát és -glükonát kötési típusokat jelenti – cink-citrát, réz-glükonát) az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb, előbb és jelentősebb eredményt képesek produkálni!

A tápanyagpótlás hatékony eszköz a kezünkben a meddőség ellen, ráadásul egyszerűen kivitelezhető. Mindenképpen elősegíti az egészség megtartását és visszaszerzését is, a megfelelő tápanyagellátottság javítja a közérzetet, fokozza a teljesítményt, még a libidónak is jót tesz. Emellett azonban a szakorvos felkeresése is indokolt lehet, hiszen a meddőség hátterében állhat olyan probléma is, mely orvosi segítségre szorul - és ez igaz a secunder meddőség esetében is!

Babanet, 2024. szeptember 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?