#baba#anya

Vélemény az otthonszülésről

Őszinte meggyőződésem az, hogy nem az otthonszülést kell támogatnom, hanem az intézetekben (kórház, szülőotthon) a megfelelő emberi és anyagi háttér biztosítását, legalábbis a jelenlegi helyzetben.

Gyakran hivatkoznak az otthonszüléssel kapcsolatban Hollandiára, de mindig elfelejtik, hogy Hollandia harmadakkora ország, mint mi, sokkal gazdagabb és az ország bármely pontján húsz perc alatt elérhető a megfelelő orvosi ellátás (Állami és magánkórházak vannak. Ott rengeteg negyven-ötven ágyas magánkórház van, ami nem nagy, de szükség esetén igénybevehető benne a két-három műtő egyike. Nálunk többszáz ágyas komplexumok alakultak ki, -ez történelmi örökségnek is mondható -, de térben emiatt jóval ritkábbak. Hogy magam példáját mondjam, harminc perc alatt értünk be Veresegyházról Izsák születésekor, vasárnap este fél nyolckor, pedig Péter nyomta ám a gázt veszettül.

Elfelejtik, hogy nincs mindenkinek kocsija, megfelelő lakása, stb. Mit csinálok én a háromszobás házamban a négy gyerekemmel, amíg szülném a következőt? Zavarjam ki őket az udvarra? És azután? Kapok talán ingyen valakit, aki legalább egy félnapig ellátná őket?

Az otthonszülés a felső középosztály és az először szülők problémája. Mindig elfelejtik, hogy a szülés nem "Haverok, buli, Fanta", hanem labour = munka. Így önmagában is kellemetlen, sőt traumatikus élmény. Bele kell jönni. Őszintén szólva a harmadiknál már tudtam nevetni is, a negyedikre meg nem is emlékszem: bele lehet jönni.

Maga a petícióhoz fűzött háttéranyag a következőt tartalmazza: "a betegek alárendelt helyzetben vannak; kiszolgáltatottak az adott körülményeknek és a tekintélyelvű orvosi mentalitáson alapuló gyakorlatnak; az orvosok gyakran a csalhatatlanság illúzióját keltik; a betegek olykor lélektelen, személytelen, gépies ellátásban részesülnek; a hálapénz rendszer; az, hogy a várandósokat betegként kezelik; az, hogy a szülést vészhelyzetként kezelik a szakemberek". Ezeken kell tehát változtatni!

Fontosabbnak érzem, hogy a meglevő emberi és anyagi erőforrásokat arra a tudatformálásra használjuk, amellyel pl. az orvosok nem hajtanák végre a szükségtelen beavatkozásokat, az orvosok és a szülésznők nagy!!! empátiával beszélnének a szülőnővel, lenne rá idejük, nem a nagyvizit és az UH között rohannának oda fél percre, hogy ugyan mennyit tágult a kismama, nem tartják szükségtelenül a kismamákat hetekig, olykor hónapokig a kórházban csak azért, mert a kórháznak szüksége van a pénzre, amit az így ápolt betegekre kapnak! Aztán pl. nem rúgnák ki szakmai féltékenységből azt az orvost, aki az osztályon egyedül képes emberi hangon beszélni a betegekkel. És nem tartanák a markukat, mert rendesen meg tudnak élni a fizetésükből.
Gondolkoztál már azon, hogy miért csinálnak szükségtelen beavatkozásokat? Ha nem csinál semmit, mit ír a papírra és miért kérne pénzt? A beavatkozással igazolja létének szükségszerűségét és értelmét.

Mindig elfelejtik, hogy a betegek alárendelt helyzete a betegeken is múlik. (Figyelmedbe ajánlom az Index Fórumon a Szülői munkaközösség rovatban,  a "Segítség! már megint jön a védőnő !" topicba írottakat.)
Nem kell alárendelődni. Felnőtt ember felnőttként forduljon az orvoshoz is, ne engedje át a döntést  a saját teste felett, amíg erre képes. Ez persze feltételezi, hogy ismerem a várható beavatkozásokat, pl. a gátmetszést, tudok vele kapcsolatban pro és kontra érveket és tudom figyelni a saját testemet, hogy mit jelez. És képes vagyok ellentmondani, ugyanakkor a higgadt érvelésre józanul dönteni. Igen, ezt akkor tudom megtenni, ha fordítottam időt és energiát előre a tájékozódásra (olvasás, kérdezősködés), mérlegelésre, kockázatelemzésre.

Egyébként a szüléssel kapcsolatban számomra még traumatikusabbak azok a zuhanyzók és WC-k, amiket a szülés utáni napokban használni kellett az osztályokon. Törött csempék, dugulás, zuhanycső rózsa nélkül, vérfolt az ülőkén több mint huszonnégy órán át. És mikor szólok a nővérnek, azt mondja, majd hétfőn jön a takarítónő és megcsinálja. És a kórházi menü, ami ehetetlen és kevés, pedig éppen a tejelválasztásnak kellene beindulnia, de azt mintha nem fogyókúrás diétával lehetne megoldani, ugyebár.

Hát ezek miatt akarnak sokan otthon szülni.Pedig én személyesen csak azt a K-t ismerem G. városból, akinek a kisfia még kétévesen se tudott ülni az elhúzódó otthoni vajúdásból kifolyólag. És ez engem azóta is visszatart.
Azért jó lenne, ha valahol leírnánk végre, hogy a "hagyjuk a szülést a maga útján előrehaladni" dolgot évezredek óta próbálgatja az emberiség. Teljesen természetes körülmények között 10% az anyai halálozás és ugyanennyi a perinatális halálozás egyébként egészséges magzatoknál, ha jól emlékszem az adatokra. Ebben pedig nincs benne az életre szóló szülési sérülések aránya, ami még valami 20% .Ezt akarjuk?

Pár éve láttam egy amerikai filmet, valami humoros kismama-kispapa sztori volt. A szülőszoba kórházban volt, de olyan kellemes, mint egy nappali: nagy ágy, néhány fotel, asztalka, körben polcok, könyvek, tv, stb. Lehet, hogy a kórházakból leginkább egy belsőépítész-lakberendező hiányzik? Ha a környezet meg a személyzet barátságos lenne, ugyan mi oka lenne bárkinek is a veszélyt választani? Esetleg az idősebb gyerekeket sem kellene kirekeszteni teljesen... szóval tudnám még ragozni a dolgot és tele vagyok ötletekkel.

Ezért nem írom alá most a petíciót.

Varga Anikó

2001. szeptember 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?