#baba#anya

Nézd meg, milyen fényvédőt használsz, és ha ilyen, inkább dobd ki!

Fontos, hogy védekezzünk az UV-sugarak ellen, azonban egyes fényvédők olyan károkat is okozhatnak, amikre nem is gondolnál!

A fényvédők esetében mindenképpen olvassuk el az összetételt, mivel a legtöbb ilyen készítmény a férfiak termékenységére, sőt, hosszabb távon akár a kinézetére is rossz hatással lehet. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

Mi a gond a fényvédőkkel?

A bőrgyógyászok egy jelentős hányada nem javasolja bizonyos fényvédők használatát, hiszen nem csak és kizárólag a bőrre lehetnek rossz hatással.

Sajnos ezeknek a készítményeknek a többsége tartalmaz olyan anyagokat, melyeket a szervezet ösztrogénnek ismer fel. Ezek között van az oxibenzon, az oktinoxát vagy a homosalat, melyek természetesen engedélyezett szerek, ugyanakkor sajnos hatással lehetnek a hormonrendszerre is. Ezekre az összetevőkre tehát mindenképpen érdemes figyelni!

Hogyan alakulhat ki ösztrogéndominancia?

Nem ritka, hogy a testünk olyan anyagokkal találkozik, melyeket ösztrogénnek ismer fel – mondja Ratkó Tünde. A növények is képesek ilyen anyagok kiválasztására - ezek a fitoösztrogének - és ezekkel a férfiak is nagyon gyakran találkoznak. Ilyen fitoösztrogéneket találhatunk a szójában, vagy éppen a sörben is, ezek nagyobb mennyiségű fogyasztása éppen ezért nem is javasolt.

Az ösztrogénazonos anyagok tehát a mindennapjaink részei és bizony a hatásukat is érzékeltetik. Ha túlságosan nagy dózisban jutnak a szervezetbe, akkor hozzájárulnak az ösztrogéndominancia kialakulásához. Ebben az esetben ez a női nemi hormon túlsúlyba kerül a szervezetben, mely nemcsak a termékenységre gyakorol romboló hatást, hanem hosszabb távon a férfiak esetében is mellnövekedést, hasi hízást, libidócsökkenést, valamint például impotenciát válthatnak ki.

Mit lehet tenni?

Mivel az ösztrogénazonos anyagok - legalábbis egy részük - jelen vannak a természetben, így a testünk is képes azokat legalább részben kiiktatni, a hormonrendszer egyensúlyát fenntartani. Ehhez azonban a normál működés megléte mindenképpen szükséges. Ez pedig napjainkban már nem olyan egyértelmű dolog.

A test normál működése azt jelenti, hogy minden folyamat, minden funkció megfelelően zajlik le, mindenhez van elegendő energia és tápanyag. A működéshez szükséges anyagokat pedig az étkezés révén juttatjuk a szervezetbe. Nem véletlenül beszélünk annyira sokat az egészséges életmódról és a rendszeres mozgás fontosságáról. Mára azonban kizárólag étkezéssel fedezni a szükséges tápanyagok mennyiségét nem egyszerű, hiszen a tömegtermelés, valamint a környezeti ártalmak az élelmiszerek beltartalmára is erősen rányomták bélyegüket.

A megfelelő tápanyagellátottság fenntartásához ma már szükség lehet jó táplálékkiegészítőre, mely akkor igazán hatékony, ha a benne található anyagok szerves, biológiailag aktív kötési formában vannak jelen. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákkal az anyag hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet. Fontos ezen kívül a komplexitás, valamint az, hogy a készítmény célzott legyen – jelen esetben a férfiaknak készüljön, hiszen a két nem tápanyagigényei nem azonosak.

A normál működésé révén a mindennapokból érkező romboló hatások zöme kikerülhető, kompenzálható, de ez nem jelenti azt, hogy ne kellene figyelmet fordítani az összetételre. A fényvédő krémek esetében példáéul a titán-dioxiddal is gondok lehetnek, ez az anyag ugyanis sajnos rákkeltő, így, ha lehet, kerüljük a használatát.

Babanet, 2024. július 13.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?