Mikroműanyagok: ennyire károsak lehetnek a termékenységre
Az elmúlt néhány évtizedben a férfiak spermiumszáma drasztikus mértékben csökkent, sőt, sok esetben már a termékenységhez szükséges, WHO által meghatározott minimumértéket sem éri el.
Az utóbbi évtizedekben a férfiak tendenciális spermiumszám-csökkenése egyre és egyre nagyobb gondokat okoz. A tudósok ennek hátterében a különböző vegyi anyagokat, illetve azok szervezetben való felhalmozódását sejtették, azonban a friss kutatások egy másik irányt mutatnak, mely a mikroműanyagok felé mutat. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.
A mikroműanyagok sokáig szennyezik a szervezetünket
2023 júniusában Pekingben folytattak le egy kutatást. Itt 6 emberi herét és 30 spermamintát vizsgáltak a kutatók, ezek mindegyikében találtak mikroműanyagokat. Azóta több kutatás is foglalkozott ezzel a kérdéskörrel, és sajnos mind ugyan arra jutott: az emberi herében is felhalmozódnak a mikroműanyagok. A kutatások ráadásul arra is rámutattak, hogy például a leggyakoribb társállatainkhoz, a kutyákhoz képest az emberi here nagyobb mennyiségben tartalmazza a mikroműanyagokat.
A műanyagok egy jelentős része biológiailag nem bomlik le, vagy ehhez akár több ezer évre is szüksége van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fizikailag nem aprózódik, melynek eredménye a mikro és nanoműanyagok tömege. Ezek a kis részek pedig a véráramba, illetve akár a sejtekbe jutva komoly problémákat képesek okozni a szervezetben.
A mikroműanyagok gyulladást okozhatnak
- A műanyagok okozhatnak gyulladásos folyamatokat is, de egyre valószínűbb, hogy vagy ezen tulajdonságok, vagy más romboló hatásuk okán, de jelentős szerepet játszanak a spermiumszám csökkenésben - mondja Ratkó Tünde.
Ez pedig komoly probléma, hiszen az elmúlt néhány évtizedben a férfiak spermiumszáma drasztikus mértékben csökkent, sőt, sok esetben már a termékenységhez szükséges, WHO által meghatározott minimumértéket sem éri el.
Mit tehetünk a mikroműanyagok ellen?
A műanyagmentes élet egyelőre messze van, de teszünk felé lépéseket. Sajnos azonban számolni kell azzal a ténnyel is, hogy a már fent is említett biológiai bomlás hiányában ezek az anyagok még nagyon sokáig velünk maradnak, mérgeznek minket. A hatásuk elkerülésére nem sok esély van, a kompenzálás azonban reális lehetőség. A szervezet ugyanis képes felvenni a harcot a mikroműanyagok ellen is, legalábbis egy bizonyos mértékben. Ehhez pedig nagyon nagy segítséget kaphat a megfelelő tápanyagellátottság révén, amivel még a spermiumszám is emelhető.
A megfelelő tápanyagellátottság elérése ma már nem olyan egyszerű, hiszen az élelmiszereink tápanyagtartalma jelentősen lecsökkent. Ennek megfelelően még rendszeres mozgás és egészséges étkezés mellett is rászorulhatunk a pótlásra. Ennek remek eszköze lehet egy kifejezetten férfiak számára összeállított vitaminkészítmény, ám mindenképpen figyeljünk arra, hogy komplex terméket válasszunk, amiben a lehető legtöbb anyag szerves, biológiailag aktív formában van jelen. Ezzel ugyanis elérhető, hogy az anyagok hasznosulása, vagyis a szervezetbe való felszívódása akár 80%-kal javuljon.
Babanet, 2024. július 14.