Kételyeket szült a kísérlet
Nem lát sok esélyt arra az Egészségügyi Tudományos Tanács humán reprodukciós bizottságának tagja, hogy egy nemrég beharangozott eljárás segítségével jussanak gyermekáldáshoz kemoterápiás kezelés miatt meddővé vált nők.
Az ország legnagyobb forgalmú nőgyógyászati sebészetén tíz év alatt ketten kérték, hogy eltávolított petefészküket tárolják. A tervezett szervvisszaültetés emberen végzett kísérletnek minősül. Nagyon sok kemoterápiás kezelés miatt meddővé vált nő hamarosan egy új eljárás segítségével juthat gyermekhez – nyilatkozott a fővárosi Nyírő Gyula Kórház meddőségi centrumának osztályvezető főorvosa az egyik kereskedelmi televízió honlapjának tanúsága szerint.
Vereczkey Attila a Magyar Hírlapnak elmondta: „Olyan betegeknél, akiknek még nincs gyermekük, lehetséges, ha petefészkeiket lefagyasztjuk, megőrizzük a genetikai állományukat. Amikor a meggyógyult beteg gyermeket szeretne, elővesszük a fagyasztott petefészket, és egy speciális eljárással ebből petesejtet nyerünk." A Magyar Hírlap a részletekről érdeklődött a főorvostól. Vereczkey Attila pontosította a honlapon megjelent információt: az eljárás nem abból áll, hogy laboratóriumi úton nyerik a petesejtet a petefészekből, annak több évig tartó lefagyasztása után, hanem a petefészekszövetet visszaültetik ugyanannak a nőnek a testébe, akiből – betegsége miatt – előzőleg eltávolították. A nő petefészek-funkciója helyreállhat.
A főorvos a lap kérdésére közölte: tudomása van arról, hogy ez az eljárás emberen végzett kísérletnek minősül és az Egészségügyi Tudományos Tanács humán reprodukciós bizottságának engedélye szükséges hozzá – ezért az engedélyért a Nyírő Gyula Kórház meddőségi centruma egyelőre még nem folyamodott.
Az Egészségügyi Tudományos Tanács humán reprodukciós bizottságának egyik tagja a Magyar Hírlapnak elmondta: a kérvény megérkezéséig természetesen nem lehet tudni biztosan, hogyan vélekedik majd a grémium a beadványról. Bodnár Béla – a Debreceni Egyetem orvos- és Egészségtudományi Centrumának az Asszisztált Reprodukciós Központ orvosigazgatója – magánvéleménye viszont az, hogy kevés az esély a jóváhagyásra.
Ez a szervvisszaültetés külföldön is csak kísérleti fázisban van. Különösen kritikus helyzetet terem, hogy még ha a beteg nő meg is gyógyult, az utódok esetleg öröklik a betegséget, amely miatt a petefészkét el kellett távolítani. Bodnár Béla szerint a lehetőség korai bejelentése etikátlan félrevezetésnek minősül, mert sok meddő asszony komolyan veszi, hogy esélye lehet a gyermekszülésre.
Magyar Hírlap
Forrás: Weborvos