Gyermektelenségre ítélve
Félig-meddig volt, most nincs: ez a magyar „dajkatörvény\" sorsa. Dajkaterhességnek nevezik azt, amikor az egymással házastársi, élettársi kapcsolatban álló személyek ivarsejtjeiből testen kívüli létrehozott embriót harmadik személy hordja ki.
Az Európa Tanács szakértői bizottságának 1988-as jelentése indokolt esetekben elismeri a tagállamok jogát a dajkaterhesség engedélyezésére. Magyarországon sokáig nem létezett szabályozás: nem engedélyezték, de nem is tiltották a beavatkozást, ezért indokolt esetben az orvosok elvégezték. Az 1997. évi CLIV. egészségügyi törvény fordulatot hozott: az eljárás deklaráltan engedélyezetté vált.
A törvény legtöbb rendelkezése hatályba lépett 1998-ban, a dajkaterhesség szabályai csak 2000. január elsejétől éltek volna, mivel a törvényalkotó úgy vélte, addig tisztázni szükséges egyes jogi részleteket. Ám 1999 végén, pár nappal a hatálybalépése előtt a dajkaterhességre vonatkozó passzus váratlanul kikerült a törvényből. A kiiktató törvénymódosítás püspöki körlevélre hivatkozik.
\"Nem láttam semmiféle szakmai egyeztetést, úgyhogy kimondhatjuk, politikai döntés született egyházi nyomásra – fogalmaz dr. Kereszty Éva, az Egészségügyi Minisztérium főcsoportfőnöke. – Ez lebecsülése az olyan témának, amivel a világon mindenütt a súlyának megfelelően, széles körű társadalmi vita keretében foglalkoznak – mondta.
A Magyar Narancs teljes cikke > klikk
Forrás: Magyar Narancs - Weborvos