Áttörés a petefészek-átültetésbenA meddõséggel küzdõ nõk millióinak adhat új reményt az a sikeres petefészek-átültetés, amelyet egy majmom hajtottak végre
Amerikai tudósok hét rézus-majom petefészkét távolították el, majd petefészek-szöveteket ültettek be testük különböző pontjaira, például a karjukba, a hasüregükbe és a veséjükbe. A beültetés után a szövetek normális működésbe kezdtek, megindult az ösztrogén és progeszteron nemi hormonok termelése valamint a petesejtek érése. Ezután a petesejteket leszívták, majd IVF technikával mesterségesen megtermékenyítették. Két idegen embriót ültettek be egy nőstény majomba, amelyek közül az egyik tavaly látta meg a napvilágot.
Roger Gosden professzor szerint, aki a virginiai Jones Intézet egyik reproduktív tudományokban jártas szakembere, ez meghatározó lépés volt ahhoz, hogy az eljárást emberen is alkalmazni tudják.
A professzor hozzátette: „Egyértelmű, hogy nincs igazán választási lehetősége azoknak a fiatal nőknek és gyerekeknek, akiknek olyan sterilizációs kezelésen kell részt venniük, mint a sugárkezelés, a kemoterápia vagy a petefészek-eltávolítás.”
„A számok igazán magukért beszélnek. Becslések szerint az évtized végére minden 250 emberből egy gyermekkori rákbetegség túlélője lesz. A hajdani betegek közül nem mindenki válik meddővé, de jó részük steril lesz.”
Éppen ezért a kutatás elsődleges célja azokon a fiatal nőkön segíteni, akiknél valamilyen rákos megbetegedést diagnosztizáltak. A tudósok azt remélik, egy nap talán lehetőségük lesz a nőknek arra, hogy kivegyék és lefagyasszák, majd a kezelések végeztével újra beültessék petefészküket.
A kutatások azonban nemcsak a rákban szenvedő nőknek nyújthatnak reményt, hanem azoknak is, akik autoimmun megbetegedés miatt esnek át olyan kezelésen, amely sterilitást okoz. Egyúttal megoldást jelenthet a menopauza kellemetlen tüneteinek kezelésére is, kiváltva az eddigi hormontartalmú gyógyszereket, továbbá lehetőséget teremt arra, hogy a nők 50-60 évesen is vállalhassanak gyereket.
Forrás: Telegraph
ITV