Várandósak és terhesek
Rendszeresen látom-hallom, hogy a terhes szó milyen indulatokat vált ki egyesekből. Mert micsoda dolog az, hogy terhesnek érzi valaki a gyerekvárás hónapjait, a benne fejlődő kisbabát? Persze, könnyű annak, aki semmilyen vagy csak kevés kellemetlenséggel úszta meg azt a bizonyos kilenc hónapot. Annak meg pláne, aki még élvezte is. Ám legyen bármilyen magasztos is az új élet csodája, vannak, akik nem ennyire szerencsések.
Jómagam a mázlista típusba tartozom. A gyerekkel egy hete voltam terhes, mikor már sejtettem, hogy valami megváltozott, majd az egész kilenc hónap alatt két hányingert kellett csak elszenvednem – de hányást egyet sem. Nem voltam különösebben fáradékony, sőt, kirobbanó formában éltem egészen a szülésig. Nem kínzott magas vérnyomás, cukorbetegség, fehérjevizelés sem, minden értékem tökéletes volt – még az egyébként béka segge alatt teljesítő vasam is, gyógyszer nélkül.
Vígan futottam nyolc hónaposan a villamos után is, és csak egyszer feküdt rá valami idegre a gyerek úgy, hogy sajgó fájdalmat érezzek minden lépésnél. A szeméremcsontom sem akart szétrepedni, bár a bokám gyakrabban és könnyebben kifordult, mint azelőtt. Még az aranyér és a terhesség során oly gyakori székrekedés is elkerült. A szülőszobára úgy kerültem, hogy előtte való nap még dolgoztam, és meg voltam róla győződve, hogy otthon megölne az unalom.
Jó, voltak apróbb kellemetlenségek: egyszer eleredt az orrom vére, picit alacsony volt a vérnyomásom, időnként vérzett a fogínyem, és a harmadik trimeszterben sokszor banánt kellett vacsoráznom, hogy az estére cseppet püffedt bokáimat helyrepofozzam reggelre. Pattogatott kukoricával kellett csillapítanom a gyomorégésemet. A terhesség elején nyilalló fájdalmakat okoztak a táguló méhszalagjaim, és a hormonváltozások miatt elég gyakran fájt a fejem. És egyszer oldalba bokszolt a gyerek alvás közben, mert nem tetszett neki, ahogy feküdtem. És el ne felejtsem: olyan szaglásom volt, mint egy vérebnek. Este is meg tudtam mondani, ki mit evett ebédre. És elviselhetetlennek találtam a cigaretta és a kávé szagát.
De mindezek múló kis ügyek voltak – mondhatnám azt is, hogy valóban áldott állapotban voltam -, és igazán eltörpültek például amellett, hogy anyám engem várva végighányta a kilenc hónapot. Hányt az elején, aztán a második trimeszterben, és a harmadikban is. Sőt, a vajúdás közben is. Ha számára undorító ételt kapott a menzán, a kollégái előtt dobta ki a taccsot. Ha büdös ember szállt fel a buszra, akkor ott. Még a napi hűtőszekrény takarítás sem védte meg az otthoni rosszullétektől.
Amikor az unokáját vártuk, megkérdeztem tőle, ő beszélt-e hozzám a terhessége alatt. Nemleges válasza először meglepett – sőt, kicsit igazolva is éreztem magam, lám, talán ezért nem olyan mély közöttünk az anya-gyerek kapcsolat -, de később rá kellett jönnöm: valószínűleg két hányás között inkább a megkönnyebbüléssel volt elfoglalva, nem a becézgetésemmel.
Barátnőm kislánya már akkor alaposan széttúrta anyja szeméremcsontjait, mikor a szülés még a távoli láthatáron sem volt. Szülés után a helyzet odáig fajult, hogy gyakorlatilag a járás is lehetetlen küldetésnek tűnt neki pár hétig. Szerencsére azóta rendeződött a dolog.
Az egykori kolléganőmnél pedig a terhességi cukorbetegség keserítette meg a mindennapokat: több hetet kórházban töltött, mire be tudták állítani neki rendesen, és nemcsak diétára kényszerült. A terhesség végéig inzulinoznia kellett magát.
Azt gondolom, hogy az a kismama sem feltétlen várandósságnak éli meg a szülésig eltelő időt, aki mondjuk 12. hetesen kórházba kerül, és felpolcolt lábbal szigorú fekvésre ítéltetik. Mert bár nyilván a magzata iránt érzett aggodalma és szeretete miatt elviseli a helyzetet, de nem fogja esetleg olyan felhőtlenül élvezni a hátralévő hónapokat, mint mi, szerencsésebbek.
Szerintem az, hogy ki hogyan éli meg és milyennek ítéli a maga terhességét-várandósságát, mindenkinek a magánügye. Hogy jól vagy rosszul viseli a szülés előtti kilenc hónap viszontagságait, sok mindentől függ, többek között a szerencsétől is, és ostobaság lenne azt gondolni, hogy ennek bármi köze vagy befolyása lehet majd arra, milyen anya válik belőle vagy mennyire fogja szeretni a gyerekét. Sőt, valahol mélyen ficánkol bennem egy olyan gondolat is, hogy minél terhesebbnek érezte valaki a maga várandósságát, már csak azért is igazán erősen fog kötődni a gyerekéhez – hiszen mi mindent kiállt érte!
Ti terhesek vagytok/voltatok, várandósak, vagy áldott állapotnak éltétek meg a babavárást?
Szilágyi Diána, 2011. április 08.
Babanet hozzászólások(23 hozzászólás)
Az áldott állapot... na, az olyan vallásos fíling nekem, mindig a Vizitáció jut róla eszembe :P
egyébként teljesen OK a "terhes", hiszen az édes teher is teher :D
Szerintem is túl nagy a hype a "terhes" szó körül. Nem azért terhes a várandós, mert az állapota púp a hátán (jó kis képzavar... :-)), hanem mert a babavárás, tetszik vagy sem, pluszkilók = teher hordozásával jár. Innen jön a kifejezés (valaha nyelvész voltam).
Bár csak néhány hétről tudok beszámolni (és arról is csak múltidőben...), élveztem a várandósság minden pillanatát. Még azt is, ami rossz volt. A hormonok tánca teljesen átkonfigurálta annak érzetét, ami és ahogyan a testemben éppen zajlott. Ez tuti, hogy valamilyen védelmi mechanizmus, hogy az embernek megmaradjon a kedve az utódkihordáshoz...
Folyamatosan vigyorogtam, azon kaptam magam, hogy mindenkivel kedves, elnéző, jóindulatú vagyok. Ezzel párhuzamosan feledékeny és belassult. És sokkal, de sokkal ijedősebb, mint bármikor. Egy leesett ceruza hangjára is felpattantam a székről. A világon semmi nem bírt felidegesíteni, míg előtte pl az autóvezetés a városi dzsungelben kész szitokszó-bővítő napi kurzus volt.
Nagyon, nagyon érdekes-fura, egyidejűleg fantasztikus érzés volt. Izgalmas testi és lelki kaland. Jó lenne újra és immár mind a 9 hónapon keresztül megélni!!!!!
Ezért nem attól függ, hogy valaki terhes, vagy várandós, hogy hogy érzi magát. A magyar nyelv nagyon pontos, hiszen aki kisbabát vár, az "édes terhet" cipel, és néhány héttel a szülés előtt lesz "várandós". Természetesen vannak egyéb irodalmias, népies kifejezések is, melyek gazdagítják a nyelvi lehetőségeket. Ilyen az áldott állapot, vagy a szíve alatt hordja magzatát...Ezek bizonyos emelkedett hangulatban szintén megállják a helyüket. Vidéken például azt is mondták régen: "ki így, ki úgy hordja a terijét" vagyis nem egyformán viseljük a terhességünket. (a Teréz gyakori név volt régen, ebből ered a terije szó)
Na szóval: legyetek bátran terhesek, ez nem degradáló kifejezés, és legyetek boldogságos várandósok a célegyenesben!
Kislányommal még a vérnyomásom is magas volt, vérnyomáscsökkentőt kellett szednem. Kisfiamnál rossz AFP, és alacon béta-hcg miatt korionbiopsziára volt szükség, azt a másfél hónapot sem kívánom senkinek, pláne nem túl a félidőn...Kisfiammal félidőn túlig vérezgettem, okát nem tudták megmondani, kórházban is feküdtem. Mégis imádtam ezt az állapotot! És noha általában én is terhességként emlegetem/nevezem a másállapotot, várandósságot, pocakosságot, vagy nevezzük akármit, nem azért mondom így mert valóban terhesnek éreztem. Egyszerűen ez a szó áll a számra :D
A szagok persze nagyon betettek nekem is (a kollégám, aki kb. másfél méterre ült tőlem, mindennap kibokszolta a cipőjét, na attól volt azért igen erős hányingerem), és a ciki még az volt, amikor az első trimeszterben még senki nem tudott az állapotomról a munkahelyen, viszont állandóan bealudtam a gép előtt. :-)
A szülés viszont nagyon nehéz és hosszú volt, de már csak a szépre emlékszek... Most szeretnénk kistestvért, de egészségileg nem vagyok a topon. :-(
Szóval alig várom, hogy ismét terhes, várandós, pocakos legyek, áldott állapotban legyek, kisbabát vagy gyereket várjak! És teljesen mindegy hogy fejezzük ki magunkat, mert azért egy közös itt mindannyiónkban: imádott gyermekünkért/einkért minden megérte!