#baba#anya

Terhességi csíkok és a viszkető bőr

A várandósság komoly testi változásokkal jár, például a has méretének növekedése a bőrt is próbára teszi. Sok kismama megtapasztalja: ahogy a baba egyre inkább kitölti a rendelkezésére álló helyet, a bőrön striák jelennek meg. Számtalan olyan várandós is van, aki ennél kellemetlenebb tünetekkel is szembesül: gondoljunk csak a terhességi viszketésre.

A bőr természetes változásához tartozik a megnyúlás, bizonyos területek megsötétedése, a viszketés, a haj és a köröm változásai. Ezek részben az ösztrogén-, progeszteron- és melanocita stimuláló hormonszint megváltozására vezethetők vissza.

A „striae gravidarum”, vagyis a terhességi csíkok nagyon gyakoriak, a várandós nők 95%-ánál előfordulnak. Sok tényező határozza meg, hogy kinél lesznek látható striák, pl. genetikai tényezők, az egészségi állapot, a tápláltság, a vízfogyasztás, valamint hogy fizikailag milyen mértékben kell a bőrnek megnyúlnia.

A várandósság során is érdemes az egészséges táplálkozást és a legjobb fizikai és emocionális állapotot biztosító életstílust előtérbe helyezni. A bőrproblémák általában szoros kapcsolatban állnak belső szerveink egészségével - így legfőbb célunk a test belső egészségének megőrzése, így lesz a legszebb a bőr.

A terhesség alatt különösen fontos, hogy egészséges, teljes ételeket fogyasszunk és kerüljük a túlzott cukorbevitelt, a tejtermékeket és az olajban sült ételeket. A bőséges vízfogyasztás, rendszeres mozgás, egészséges esszenciális zsírsavak fogyasztása szintén lényeges, ezenkívül szedjünk jó minőségű, megfelelő C-vitamintartalmú, várandósoknak szánt vitaminkészítményt.

A maradandó terhességi csíkoktól való félelmükben sok kismama használ különféle krémeket, testápolókat és olajokat. Egy német kutatás eredménye szerint az ilyesmit nem alkalmazó nők kétharmada hajlamosabb a terhességi csíkokra, míg a masszázsolajat vagy krémet használó kismamáknak csupán egyharmadánál alakulnak ki terhességi csíkok. Mivel a rugalmasság és a megnyúlás fizikai tényezők és a mindennapi ápolással nagyban megnövelhető a bőr rugalmassága és puhasága, így csökkenthető a striák kialakulásának valószínűsége. Az általános és egyéni tapasztalatok alapján bizton állítható, hogy a siker kulcsa az egészséges életmód, táplálkozás, rendszeres mozgás és a masszázsolaj alkalmazásának kombinálása.

Aggasztó, hogy a legtöbb jelenleg kapható, külsőleg alkalmazandó termék számos tartósítószert, kemikáliát, illatanyagot és színezéket tartalmaz. Mivel a kismama bőrének vérkeringése intenzívebb és nagy felületeket kell bekenni ezekkel a krémekkel, a vegyi anyagok könnyen felszívódnak és az anya illetve a magzat szöveteibe juthatnak.

Az Environmental Working Group (Környezeti Munkacsoport) egy tanulmánya szerint a kutatók több mint 200 féle ipari vegyi anyagot és szennyezőt mutattak ki USA-beli kórházakban született csecsemők köldökzsinórvéréből. A további elemzésből kiderült, hogy ezek között voltak növényvédőszerek, kozmetikai termékek összetevői (mint pl. a krémek tartósítására használt paraben, amelyet a mellrákkal is összefüggésbe hoztak), fosszilis tüzelőanyagok és hulladékok égéstermékei.

Végeredményben, az egészséges terhességhez (és bőrhöz) elengedhetetlen az egészséges táplálkozás, sok folyadék, rendszeres mozgás, alvás, masszázsolaj naponkénti alkalmazása és a vegyi anyagok kerülése. Mindez nagyon jót tesz a kismamának és a babának is.

Az Earth Mama Angel Baby termékekről bővebben a www.organity.hu oldalon olvashatsz!

A cikk megjelenését az    támogatta.

2011. február 04.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(14 hozzászólás) 

2011 02 10. 11:58
Sajnos nekem minden terhességemnél azonnal megjelennek a "csíkok" kenegethetem én akármivel. A viszketés ellen bőrápoló olajat használok, de nem veszek meg semmilyen drága kencét, mert hatástalan. Teszteltem előző terhességem alatt... kár... :(
→ válasz erre
2011 02 10. 17:37
Véleményem szerint akármivel kenjük a bőrünket várandósság alatt, ha hajlamunk van rá, úgyis csíkos lesz. Nekem a kislányomnál az utolsó 2 hétben jöttek elő, a kisfiamnál újak nem, de a régiek nagyon csúnyán látszódtak. A viszketés viszont vele nem volt olyan erős, mint a lányomnál anno.
→ válasz erre
2011 02 10. 21:45
Nalam is kijottek a terhessegi csikok,pedig vigyaztam.azota is probalom helyre hozni a hasamon a bort de lehetetlen,pedig megvettem minden olyan kremet amit reklamoznak.en mondom semmire sem jok!!Viszketes nalam volt nem gyoztem simogatni a hasam,mert a ha vakarom sokkal rosszabb.
→ válasz erre
2011 02 12. 15:09
Egyetértek azokkal akik azt mondják hogy hajlam a csíkosodás.. kenhetünk akármit a testünkre..ha a csík jönni akar, akkor az jön. A krémmel max. magunkat nyugtatjuk meg sajnos, illetve legalább ebben az időszakban teszünk valamit a bőr ápolásáért.:):)

→ válasz erre
2011 02 16. 08:11
Szerintem is hiába keni valaki drága krémmel a pocakját, ha hajlama van a csíkosodásra, csíkosodni fog! Én az első babámmal nagyon csíkosodtam, a másodikkal már nem :)
→ válasz erre
2011 02 16. 16:41
Nekem kb. két hónapja jelent meg néhány csík a hasamon, akkor vettem is rá krémet, nem túl drágát, azóta minden este bekenem, és nem jöttek elő újabbak, még előttem van 3 hónap, gondolom csak ezután jön a java!
→ válasz erre
2011 02 16. 21:10
Szerintem is a csíkok döntik el, hogy jönni akarnak vagy nem. Nekünk nem sok beleszólásunk van.;)
1. babánál jöttek ki a legdurvábban, másodjára is lettek újak, de már nem annyi, és most harmadjára is elég csúnya, de sok új szerencsére nincs. Szülés után egy Sofri-s krémmel kentem, valami csípőspaprika kivonat vagy mi van benne, és szépen elhalványította őket.
→ válasz erre
2011 02 16. 21:46
Én első terhességem alatt nem kentem a hasamat szinte semmivel....nagyon ritkán pici olajjal, de tényleg nem rendszeresen. És egy darab csíkom sem lett. Második terhességemnél kentem, és mégis megjelentek a hasam alján, ahol legtöbbet "tornászott" a béby. Örökletes hajlam szerintem. Viszont második cseppem várásakor hamar abba is kellett hagynom minden féle kemikália használatát, mert megjelent a terhességi ekcémám. Egy sima illatos tusfürdőtől is, krémektől is. Csak kizárólag az illatmentes ökonetes szappannal fürödhettem végig a 9 hónap során, attól nem lettem kiütéses.
→ válasz erre
2011 02 16. 21:50
Én is kenhettem bármivel,kijöttek...
Egyik reggel arra keltem h kicsikozódtam...lehettem 6-7 hónapos terhes...addig használt,de utána már semmi sem segitett!
Már sikerült elfogadnom,eleján amikor uszoba jártunk széggyeltem magam. De most már büszke vagyok rá,mert van egy csoda szép és okos kislányom!
→ válasz erre
2011 02 23. 16:42
lhb
Nekem eddig nincsenek csíkjaim, 29. hétben járok, s nem is kenem semmivel sem! Bár szerintem sokat számít kinek milyen bőrtípusa van, legfőképp a genetika számít.
→ válasz erre
2011 03 02. 15:42
Sokat számít a genetika. Nekem lettek terhességi csíkjaim. Kentem a pocakomat, ahogy az egész testemet, mivel a víz kiszárította bőrömet. Anyukámnak több gyerek után se lettek ;) ! Sajnos ezek szerint nem örököltem a jó bőrtípusát :( ! De őszintén szólva nem érdekel, hogy vannak, a lényeg, hogy van két gyönyörű fiam :) ! És ha már őszinteség, akkor jobban zavar a "logó" bőröm a pocakomon xD xD xD
→ válasz erre
2011 03 03. 10:17
ÁÁÁÁáááááá, viszketés, még most is emlékszem, az első babánál egy csík lett, de az jó vastag, pedig, olajoztam, kentem, a másodiknál pedig vagy 5 csík. Halványodott sokat, de eltűnni már nem fog. Előttem szólónak igaza van, genetika a legfontosabb. Kinek mennyire feszes, és rugalmas a bőre.
→ válasz erre
2011 09 05. 13:44
Az első terhességemnél eszembe sem jutott, hogy csíkosodhatok. Nem kentem, semmit nem tettem, mégsem lett csíkom. A másodiknál kényeztettem maga, mondván ez lesz az utolsó terhességem. Kenegettem magam bőszen, mégis csíkos lettem. Aztán újra terhes. ;-)
Most is csíkos vagyok, mint a kis tigris. De nagyon büszkén viselem. Ilyen különleges mintájú napocska a hasán csak anyáknak lehet!
→ válasz erre
2012 08 13. 15:28
Én tudok egy megoldást terhesség utáni striák és csíkok eltűntetésére, ami tényleg hatásos és bevált. Viszont ez nem egy hírdető oldal, úgyhogy ha érdekel akkor e-mailben jelentkezz ( sas.v.ann@hotmail.com)
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?