#baba#anya

Terhes tömegközlekedés

Számoltátok a terhesség alatt, hogy hányan adják át a helyet a buszon, villamoson, metrón? Én igen, ez volt az egyik kedvenc játékom, kivált, hogy minimum napi négy járművön volt szerencsém utazni.

Jó, hogy az első hónapokban nem nagyon látszódott semmi a bennem lakóból, de úgy az ötödik hónaptól már határozottan kikerülhetetlen voltam. A kilencedikre pedig gigászi méreteket öltött, az ultrahangos mindig kereste bennem a sunyin meglapuló második gyereket. Sosem találta.

De bármekkorára is nőtt a hasam, a teljes kilenc hónap alatt – szülés előtti napon még dolgozni voltam – összesen kilenc embernek jutott eszébe felállni, mikor meglátta, hogy felszállok a járműre. Az idős bácsik és a fiatal, huszonéves fiúk voltak a magam kis statisztikája szerint a legudvariasabbak, a legkevésbé előzékenynek pedig esetemben a középkorú nők és férfiak bizonyultak.

Engem személy szerint nem háborított fel ez a dolog akkoriban, bezzeg a gyerek születése után már inkább, főleg, mikor már babakocsi nélkül közlekedtünk, és a karomba vett gyerekkel kellett állnom. Ám ettől függetlenül több okból sem értem, miért nem adják át a helyet az emberek: egy kismama sokkal fáradékonyabb lehet, a nagyobb súly cipelése komoly terhet róhat rá, arról nem is beszélve, hogy egy esetleges hirtelen fékezésnél vagy balesetnél ilyenkor két ember van kitéve az esés és ütközés okozta sérüléseknek.

Az okok annyira rejtélyesek, hogy Nagy-Britanniában két felmérést is készítettek a témában. Az egyik felmérést az Orientpress szerint ezer nő megkérdezésével készítették, akik a harmadik trimeszterben, tehát a 29-40 hétben voltak, vagyis csaknem a felük valószínűleg lábduzzanattól, súlyos hányingertől és szédüléstől szenvedett.

A kutatások igencsak meglepő, és mondhatni, vicces eredményt hozott. A kutatók szerint ugyanis a terhes nők azért maradnak gyakran állva a tömegközlekedési eszközökön, mert az utasok túlságosan félnek, hogy akkor ajánlják fel a helyüket, ha a nő egyszerűen csak túlsúlyos. Vagyis a legtöbb utas egyszerűen nem tud különbséget tenni egy terhes és egy túlsúlyos nő alakja között.

Sok utas a bizonytalansága miatt végül inkább amellett dönt, hogy nem adja át a helyét. De tény, hogy vannak olyan esetek is, mikor csupán az önzés volt a döntés mögött álló tényező. És bár senkit sem fog vigasztalni, a tanulmányból az is kiderült, hogy bizony nemcsak a magyar kismamák kénytelenek nagy hassal állva zötykölődni a tömegközlekedési járműveken: öt terhes nőből négy a brit járműveken is állva marad a tömegközlekedési eszközökön.

Ti mit tettetek, ha nagy hassal nem kaptatok helyett a tömegközlekedési járműveken?

2010. június 09.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(10 hozzászólás) 

2010 06 09. 17:58
Szerencsére nem sokszor fordult elő ilyen, hogy nem adták át a helyet, de ha igen (kb. 5 alkalom), akkor mindig kispéciztem magamnak egy fiatal férfit-srácot, odamentem és mosolyogva elkértem tőle a helyét. Mindig átadták. :)
Szóval nem volt ebből gond, csak néha ki kell nyitni a szánkat, ha már van. :)
→ válasz erre
2010 06 09. 21:00
Nekem a 2x9 hónap alatt kb. 3-4 alkalommal adták át a helyet (csak a második gyerek megszületése után vettünk autót), mindkétszer szinte végig dolgoztam. A legjobb az volt, mikor túlhordással (40°C-ban, tehát nagyon látszott a hasam) készültem a kórházba befeküdni, tehát a 41. hétben voltam, és a busz alsó lépcsőjén volt csak helyem. Azért valaki megszánt, és néhány perc után átadta a helyet, de nem magától, hanem egy utas elrikkantotta magát, hogy ugyan már, valaki emelje fel a fenekét. Én nem szóltam volna.
→ válasz erre
2010 06 10. 14:05
Szerencsére ritkán fordult elő, hogy nem volt szabad ülőhely. De, ha mégis tele volt a busz, akkor 10-ből 2-szer nem adták át a helyet. Ez a 2. terhességemnél volt :-), az elsőnél sajnos fordítva történt minden: ritkán volt szabad ülőhely, 10-ből 2-szer adták át a helyet :-( ! Legtöbbször az idősebbek, illetve a fiatalok.
→ válasz erre
2010 06 12. 07:22
Sziasztok!Szerencsés lehetek, mert a 9 hónap alatt kb 3X álltam. Vki mindig átadta a helyet. Később, amikor kendőben volt rajtam a gyerek, és most, hogy karonülő, ha felszállok, 2-en biztos, hogy ugranak.
De azt hozzá kell tennem, hogy minden korosztály, kivéve a tini lányok! Szomorú, hogy pont ők, akik szintén lehet, hogy lesznek anyák.
→ válasz erre
2010 06 12. 08:54
Én eddig a tinilányokban csalódtam... Troli megálló, látják, hogy várandós vagyok, jön a troli, és versenyeznek az ülőhelyért. 3 tinilány... majd pár méter utazás után, egy idősebb úr adta át a helyét.

Buszmegálló: mivel meleg volt a napon, így beültem a megálló bódéba, mert ott árnyék volt. Jön egy tinilány, beáll ugyanoda és rágyújt. Majd felálltam és kimentem napra.

Szégyellheti magát mind... Ugyanis feküdnöm kell, de mivel dokihoz el kell menni így kénytelen vagyok felkelni és utazni. Nem tudhatja, hogy valaki veszélyeztetett terhes avagy sem, pont ezért kéne mindig figyelni, hogy hol gyújt rá és adja át az ülőhelyet. Egyedül metron nem ülök le, mert az nem rángat és lehet normálisan kapaszkodni.
→ válasz erre
2010 06 12. 17:12
Nekem legjobb tapasztalatom a fiatal, már nem tini nőkkel van,
és a hasonló korú férfiakkal. A legjobban azon akadok ki,
amikor anyám korú nők látványosan nem adják át a helyet, sőt,
feltörtetnek, és leülnek előttem. Azt nem várom el, hogy mindenki
észrevegye, és ugorjon, de amikor látom, hogy látja....
Egyébként a másik a fdeltételezés, és a megjegyzések. Én a mostani terhességem elején annyira rosszul voltam, hogy ha állnom kellett, szinte tuti volt a hányás.
Tudom, hogy akkor még nem látszik, de számtalanszor kaptam
meg az "ez a mai fiatalság" típusú megjegyzéseket...
Claire



→ válasz erre
2010 06 12. 17:18
Ja, én a megállóban rágyújtőnak speci szóltam , és örömmel
konstatáltam, h a fickó szó nélkül kiment jó messzire!
A csúcs beszólást nem is járművön, hanem vérvételen!!! kaptam
egy eü alkalmazottól: Előre mentem, mert ko volt írva, hogy 20.
héten túl mennyünk előre. Egy sorban állló középkorú pasi morgott
, mire mondtam neki, hogy miért, stb. a pofa el is hallgatott,
a dolog így maradhatott volna, de az adminisztrátor nő közölte
"jól van na, nincs az magára írva!" úgy a 27. héten, ikrekkel...
értitek! :-)))) Azóta ez nálunk a családi mondás, úgyhogy maradandót
alkotott a nő :-)))
Claire
→ válasz erre
2010 06 12. 17:20
BOcs, kicsit béna a képernyő:mennyük= menjünk!ko=ki. Sajna
néha nem látom mit írtam! C
→ válasz erre
2011 11 20. 18:10
Nekem csak rosz tapasztalatom van a buszon az emberek nem adják át a helyet sőt még lökdösödnek hogy ők üljenek le hamarabb ha tehetem nem ülök buszra de ha vizsgálatra megyek muszály.olyan 4 hónapos terhes lehetem mikor egy nő lökdösödni kezdet hogy leakar szálni a megálóba de én már jeleztem hogy én is ott szálok le de a nő csak lökdösött ennek majdnek az lett a vége hogy a nő repült :D A másik nekem is vérvételen volt .Cukor terhelésre mentem bementem a váróba kb.vagy 50 ember hát addig addig tolakodtam mig 2 .nak be nem mentem ,nővérke veszi le a vért ilyen kérdése van felém hogy lehet az hogy beengedtek?Válaszom:Belógtam:D de az ajtóra ki van irva kismamák soron kivül bemehetnek de őket ez nem érdekli Engem se érdekelt és bementem.
→ válasz erre
2012 01 18. 14:01
Nekem még 1x sem adták át a helyet! 24hetes vagyok és az a tapasztalatom, hogy pofátlanul bámulják a hasamat, majd kinéznek az ablakon...:D Sőt 1x még én adtam át a helyemet egy idős néninek, aki alig bírta magát felküzdeni a buszra és senkinek nem jutott eszébe felállni neki rajtam kívül és még utána megbotránkozva nézegettek...:D
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?