#baba#anya

Gének a toxémia hátterében

Három olyan hibás gént azonosítottak a kutatók, amelyek preeklampsziát, más néven terhességi toxémiát okozhatnak a nőknél. A felfedezés nyomán akár a tünetegyüttes kialakulása is megelőzhetővé válhat.

A preeklampszia, ami a várandós nők öt százalékánál fordul elő, olyan terhességi szövődmény, amely magas vérnyomással és a vizeletben a fehérjeszint megemelkedésével jár. A brit adatok szerint évente tíz nő és ezer magzat hal meg emiatt, és a koraszülések 15 százalékáért is ezt teszik felelőssé.

A terhességi toxémia okát mindeddig nem sikerült felderíteni, a tudósok azonban régóta sejtik, hogy kialakulása összefüggésbe hozható az immunrendszer problémáival.

Amerikai kutatók 250 lupusban, vagy más, ahhoz hasonló autoimmun betegségben szenvedő várandós nőt figyeltek, akik közül harmincnál jelent meg preeklampszia, míg tízen már korábban átestek azon - számolt be róla az InfoRádió. Az érintett negyven nőnél aztán három gént kezdtek vizsgálni, amelyek kapcsolatban vannak az immunválasz kialakulásával. A három gén közül legalább egynél hét esetben találtak mutációt a tudósok.

A tudósok emellett 59 egyébként egészséges nőt is megvizsgáltak, akiknél kialakult a terhességi szövődmény. E csoport öt tagjánál találtak génmutációt.

A három génről úgy tartják, hogy köze van egy másik gyógyíthatatlan immunbetegség, az atipikus hemolitikus urémiás szindróma kialakulásához. A kórt kezelő szer jelenleg a klinikai kísérleti stádiumban van, a kutatók pedig azt remélik, hogy adaptálni lehet majd a preeklampszia gyógyítására is.

2011. március 29.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?