Dohányos terhesség, mentálisan beteg gyerek
Ha a kismama a terhesség ideje alatt dohányzik, jelentősen megnöveli annak az esélyét, hogy születendő gyermeke mentálisan beteg legyen a későbbiekben. Bár az orvosok eddig is figyelmeztették a várandós nőket arra, hogy a füstölés miatt a baba légzőszervi betegségekkel jöhet a világra, arra egyetlen szakember sem gondolt, hogy ez a káros szenvedély ilyen hosszú távú, pszichológiai következménnyel is járhat.
A sok ellenérv mellé így most újabbat sorakoztattak fel a finn kutatók, remélve, hogy így könnyebb lesz meggyőzni a kismamákat arról, hogy tegyék le a cigarettát a babavárás idejére. A tudósok ugyanis bizonyítékot találtak arra, hogy minél több szálat szív el egy várandós nő, annál nagyobb lesz az esély arra, hogy gyermeke hiperaktív vagy depressziós legyen.
A csapat 175 000 olyan újszülött adatait vizsgálta meg, akik az 1980-as évek végén születtek Finnországban – írja az Orientpress. Az eredmények azt mutatták, hogy a terhesség alatt dohányzó anyától születettek esetében 32 százalékkal nagyobb valószínűséggel fordult elő valamilyen mentális betegség - ez az arány pedig tovább romlott, ha a kismama egy doboznál több cigarettát szívott el naponta: ebben az esetben az előfordulás esélye már 44 százalék.
Mikael Ekblad, a tanulmány szerzője szerint állatkísérletek során már bebizonyosodott, hogy a nikotin rossz hatással van a magzat kifejlődőben lévő agysejtjeire. Egy korábbi tanulmány során megfigyeltük azt is, hogy a nikotinnak kitett újszülöttek homloklebenye jóval kisebb, mint egy átlagos csecsemőé, márpedig ez a régió felelős a normális kognitív fejlődésért - mondta Ekblad.
Ezzel egy időben egy másik, brit-kanadai kutatócsoport arra az eredményre jutott, hogy a terhességük időszakában is cigarettázó asszonyok gyermekei között gyakori a káros, hasi elhízás. Zdenka Pausova és munkacsoportja azt vizsgálta, hogy a terhes nők cigarettázása befolyásolja-e tizenéves gyermekeik zsíranyagcseréjének alakulását. A hatásmód még nem ismert, de azt már kimutatták, hogy a nikotin lerakódik a magzat testében, és sokkal tovább marad ott, mint az anyáéban.
Állatkísérletek is igazolták, hogy megszületés előtt a magzat agyának bizonyos területeit a nikotin befolyásolja, éppen azokat a központokat, amelyek az éhséget, illetve a kalória elégetését szabályozzák. A kutatók most arra voltak kíváncsiak, hogy a terhesség időszakában a kismama dohányzása fokozza-e majdan tizenéves gyermekének zsírlerakódását, amikor a fiatalok gyorsan nőnek és testsúlyuk is jelentősen növekszik.
Az Obesity szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a munkacsoport félezernél több, 12-18 éves fiatalt vizsgált. A tizenévesek felének az édesanyja a terhesség alatt is folyamatosan dohányzott. Ezeknek a gyerekeknek a születési súlya átlagosan 300 grammal volt kisebb, mint a nemdohányzó asszonyok gyerekeié.
A kutatók mágneses rezonanciával mérték a zsír mennyiségét a gyerekek testében, így megállapítható volt a hasüregben, a szerveket körülvevő centrális zsírszövet aránya a bőr alatti, perifériás zsírhoz képest. Ennek az a jelentősége, hogy a kedvezőtlen, a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőjeként veszélyt jelentő elhízás a hasi zsír.
Kisgyerekkorban még nem volt különbség a terhesség alatt is dohányzó és a cigarettát soha nem szívó asszonyok gyermekeinek testsúlya vagy zsírszövetének eloszlása között. A késői tizenévesek fejlődése viszont alaposan különbözött. Azok a 17-18 esztendős fiatalok, akiknek az anyja terhesség alatt cigarettázott, átlagosan 26 százalékkal több zsírszövetet viseltek a bőrük alatt, mint a nemdohányzó asszonyok gyerekei. Még nagyobb volt a különbség a veszélyes, hasi elhízás szempontjából: ott a zsírszövet 33 százalékkal volt több.