Az Európai Diabétesz Társaság konferenciája Budapesten
A Magyaroszágon valaha tartott legnagyobb orvoskonferencia vette kezdetét ma Budapesten. A világ 113 országából több mint 11.000 szakember érkezett, hogy részt vegyen az Európai Diabétesz Társaság (EASD) 38. konferenciáján, amelyet a Hungexpo Vásárváros területén tartanak szeptember 2-a és 5-e között.
Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Göncz Kinga, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára, Budai Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal turisztikai ügyekért felelős helyettes államtitkára, Szolnoki Andrea, Budapest főváros egészségügyekért felelős főpolgármester-helyettese és Prof. Dr. Sótonyi Péter, a Semmelweis Egyetem rektora. Halmos Tamás professzor, a Helyi Szervezőbizottság elnökének szavai után Philippe Halban professzor, az Európai Diabétesz Társaság (EASD) elnöke nyitotta meg a konferenciát.
Hazánkban második alkalommal rendezték meg az EASD éves konferenciáját, de míg 1982-ben közel 1.000 orvos volt jelen, addig idén több mint 11.000 szakember vesz részt a tanácskozáson. Ezzel a rendezvény az európában valaha tartott legnagyobb létszámú diabetológiai témájú szakkonferencia. Az eseményen több mint 250 előadás hangzik el és mintegy 1.000 posztert mutatnak be.
A megnyitó után Somogyi Mihály emlékének dedikált előadáson Soltész Gyula professzor, a Pécsi Egyetem Gyermekklinikájának igazgatója és a Magyar Diabétesz Társaság elnöke a cukorbetegség gyermekkori és epidemológiai összefüggéseit mutatta be.
Az ebédszünetet követő sajtótájékoztatón Philippe Halban professzor az EASD volt elnöke és Dr. Viktor Jörgens az EASD ügyvezető igazgatója tájékoztatta az újságírókat a Társaság történetéről, tevékenységéről és céljairól, valamint a Társaság által létrehozott alapítványról, a „European Foundation for the Study of Diabetes”-ről (EFSD). Elhangzott, hogy a Társaság egyik fő célja, hogy támogassa és ösztönözze a diabétesz területén folyó kutatómunkát, és segítse az újonnan megszerzett ismeretek és tudás széleskörű elterjedését illetve alkalmazását. Az 1999-ben alapított EFSD létrehozásának célja az Európában zajló diabétesz kutatások és az EASD törekvéseinek támogatása volt. A multidiszciplináris kutatás, valamint a gyógyszergyártó cégek és a különböző diabétesz-társaságok közötti kooperáció döntő jelentőségű e romboló hatású betegséggel szembeni küzdelemben, ami világszerte egyre több embert érint.
Halmos Tamás professzor bemutatta a Magyar Diabétesz Társaságot, és kiemelte a cukorbetegek ellátására specializálódott nővérek képzését, akik kulcsfontosságú szerepet játszanak a diabéteszesek gondozásában. Halmos professzor úr kifejtette, hogy a társadalombiztosító a betegek felmerülő költségeinek jó részét téríti ugyan, de bizonyos készítmények esetében a támogatások bővítése lenne szükséges.