#baba#anya

Mit mond a jog?

Az orvosi, egészségügyi alapvetéseken túl nagyon fontos, hogy minden érintett a legalaposabban tájékozódjon a humán reprodukciós eljárások és az ivarsejt-adományozás jogi szabályozásáról. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb törvényi rendelkezéseket.

Szakmai feltételek

Reprodukciós eljárás megfelelő szakorvosi javaslatra, az eljárás lefolytatására kiadott működési engedély alapján jogosult egészségügyi szolgáltatónál végezhető. Reprodukciós eljárások végzésére működési engedély csak olyan egészségügyi szolgáltató részére adható, amely egyidejűleg megfelel az ivarsejtek, illetőleg az embriók fagyasztva tárolására vonatkozó, külön jogszabályban meghatározott részletes szakmai feltételeknek is. – Eütv. 167. § (5), 169. § (2)

Jogosultsági szabályok

Reprodukciós eljárás házastársi vagy különneműek közötti élettársi kapcsolatban álló személyeknél végezhető el, amennyiben bármely félnél fennálló egészségi ok (meddőség) következtében a kapcsolatból természetes úton nagy valószínűséggel egészséges gyermek nem származhat. Az eljárás csak akkor végezhető el, ha a meddőség egyéb kezelési módszerei eredménytelennek bizonyultak, és az alkalmazott eljárással orvosilag megalapozott esélye van egészséges gyermek fogamzásának és megszületésének. - Eütv. 167. § (1); (3)

Egyedülálló nő esetében a reprodukciós eljárás akkor végezhető el, amennyiben a nő életkora vagy egészségi állapota (meddőség) következtében gyermeket természetes úton nagy valószínűséggel nem vállalhat. – Eütv. 167. § (4)

Tájékoztatás

A beavatkozás megkezdését megelőzően a beavatkozást végző orvos, illetőleg orvoscsoport tagja az egyidejűleg személyesen megjelent kérelmezőket az adott esetben elvégezhető reprodukciós eljárásról szóban és írásban tájékoztatja. A tájékoztatásnak ki kell terjednie egyebek mellett az eljárás javallatára, a beavatkozás természetére, kockázataira, várható eredményeire, a vonatkozó jogszabályi rendelkezésekre.

A tájékoztatás az eljárásban részt nem vevő házastársat, élettársat is megilleti. – Eütv. 168. § (2)-(3)

A női ivarsejt-adományozás esetén a felajánlás és az adományozó nyilatkozat megtételét megelőzően a beavatkozást végző orvos, illetőleg orvoscsoport tagja, valamint egy, a beavatkozásban részt nem vevő orvos az adományozót szóban és írásban tájékoztatja a beavatkozást megelőzően az adományozót érintő kezelésekről, a beavatkozás jellegéről, kockázatairól, körülményeiről és az adományozásra vonatkozó jogszabályi rendelkezésekről. – Eütv. 168. § (6)

A betegtájékoztatás általános elvei is érvényesek – így a beteg számára egyéniesített formában történő tájékoztatás követelménye, a kérdezés lehetősége.

Ivarsejt- adományozás

Reprodukciós eljárás végzéséhez, illetve orvostudományi kutatás céljából ivarsejt adományozható, amely kizárólag az adományozás szerinti célra használható fel. Egyazon reprodukciós eljárás végzése során csak azonos személy által adományozott ivarsejtek használhatóak.

Ivarsejt adományozásáért ellenérték nem kérhető és nem adható. Az adományozónak az adományozással összefüggő
a) a jövedelem-kieséssel, valamint
b) a nyilatkozattétellel,
c) az utazással

összefüggésben keletkezett indokolt és igazolt – a társadalombiztosítási jogviszony alapján meg nem térülő – költségeit az egészségügyi szolgáltató utólag megtéríti (akkor is, ha nem vezet sikerre az adományozás). Az egészségügyi szolgáltató vezetője a költségek megtérítésére költségátalányt állapíthat meg. – Eütv. 170. §, 30/1998. NM rendelet 3. §

Ivarsejtet bármely - reprodukciós eljárás céljából történő adományozás esetén 35. életévét be nem töltött – cselekvőképes személy adományozhat, aki megfelel a rendeletben meghatározott (egészségi) feltételeknek.

Ivarsejt és embrió tárolása saját célra

Egészségügyi okból szakorvosi javaslat alapján, illetőleg egyéb indokolt kérelemre ivarsejtek a letevő saját felhasználása céljából is átvehetők (ivarsejtletét). Ilyen indok például a számfeletti embriók későbbi mesterséges megtermékenyítési eljárásban való felhasználása. – Eütv. 174. § (2) 30/1998. NM rendelet 4. melléklet

2010. április 19.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?