Ennyibe kerül egy lombik Magyarországon 2024-ben
Ma Magyarországon 300 000 meddő pár él, de hála a mesterséges megtermékenyítésnek, az ilyen esetekben is van esély a kívánt gyermekáldásra. Hogy mégis mennyibe kerül egy lombik, ha valaki magán vagy állami utat választja? Nézzük!
Egyre több családalapítás előtt álló jelentkezik lombikra. Utánajártunk, mennyi a mesterséges megtermékenyítés költsége 2024-ben.
Államilag támogatott lombik vs. magánút
Ha egy meddő pár itthon elindítja a lombikbébi programot, körülbelül fél éven belül kap időpontot az első konzultációra. Dr. Vörös Anna, szülész-nőgyógyász szakorvos és termékenységi specialista az Economx podcastben elmondta, ezzel nemzetközi viszonylatban jó helyen állunk, bár a tervek között szerepel, hogy minden megyeszékhelyen működjön meddőségi ambulancia.
Ha valaki 35 év alatti, és egy évig próbálkoznak a kisbabával, és nem jön össze, akkor egy év után javasoljuk, hogy orvoshoz forduljanak. 35 és 40 év között fél év próbálkozás után, 40 éves kortól vagy a felett pedig az adott esetben azonnal javasoljuk az orvoshoz fordulást.
– tanácsolja Dr. Vörös Anna.
A magyar állam jelenleg 6 inszeminációt finanszíroz, lombikos eljárásnál pedig 5 beültetést.
Nagyon fontos változás lépett életbe: ma már a stimulációt finanszírozza az állam, akárhány visszaültetéssel. Mi a szakmában nagyon üdvözültök ezt a változást. Nagyon örültünk neki. Ez egy korszerű szemlélet.
– mondta a szakember.
Nagy kérdés, hogy a folyamat meggyorsítása érdekében állami vagy magán úton indul-e el az ember.
„Talán hamarabb sorra lehet kerülni magánúton, de minimálisan. Nem annyira vészes az állami várólista sem - legalábbis amit én tapasztalok. Ha épphogy össze tudja kapargatni egy pár a pénzt a lombikos ciklusra - ami több millió forint -, én biztosan azt mondanám, hogy ne válasszák a magánutat.”
Mennyibe kerül a lombik program 2024-ben?
A lombikbebi.com oldal tételes számítása alapján így alakulhatnak a költségek:
- Konzultáció (minimum 3-4 alkalom) - 15 ezer forint / alkalom
- Spermiogram - 15 ezer forint
- Vérvizsgálatok - 50 ezer forint (összesen)
- Ultrahang vizsgálatok (minimum 3-4 alkalom) - 15 ezer forint / alkalom
- Méhtükrözés - 60 ezer forint
- Petevezeték-átjárhatósági vizsgálat - 35 ezer forint
- Egyéb nőgyógyászati vizsgálatok - 8-10 ezer forint
- Hormoninjekciók - 120 ezer forint
- Embriók fagyasztási költsége - 40 ezer forint
- További hormonok, gyógyszerköltségek - 10 ezer forint
- Utazási- és egyéb költségek - 10-50 ezer forint
Ezek nagyjából 400 ezer forintot tesznek ki, ha az embriótranszfer díjmentes, egyébként kimondhatjuk, hogy minimum 500 ezer forintba kerül, mire egy pár eljut az első konzultációtól a beültetés utáni napokig.
Ugyanakkor Vörös Anna gyorsan hozzátette: amennyiben egy 40 év feletti nőnek volt már Magyarországon sikertelen lombikos programja, valamint az orvosok a donor petesejt eljárást javasolták neki, abban az esetben érdemes külföldön próbálkozni.
A rendszer gyengepontja a szakember szerint, hogy kevesesen vannak azok az orvosok, akik a termékenységgel foglalkoznak, pedig nagyon fontos egy szakmai csapat, hogy aztán sikerrel végződjön egy lombik program.
Babanet, 2024. november 05.