#baba#anya

Lombikprogram – korhatárhoz kötve?

Immár három évtizede képes arra az orvostudomány, hogy az egyébként meddő pároknak segítsen a saját gyerek vállalásában. Több százezer kisgyermek született úgy, hogy fogantatásukkor az orvosoknak minden eddiginél fontosabb szerep jutott.

Egyúttal egyre inkább tendencia a mai világban, hogy a gyerekvállalás időpontja kitolódik. Hiszen a nők ma már ugyanúgy helyt állnak a munka és a karrier területein, mint a férfiak, és az önmegvalósítás is legalább annyira fontos nekik. Ezért aztán sokan csak jóval később szembesülnek azzal, hogy bár az adott pillanatban már szívesen látnának két csíkot a megvásárolt teszten, hónapról-hónapra elmarad a nagy esemény. Egy idő után ilyenkor belátja az ember lánya: nincs más hátra, orvoshoz kell fordulni.

A mesterséges megtermékenyítéssel még az olyan – mondjuk ki, majdnem nagymama - korú asszonyok is vállalhatnak gyermeket, akiknek fél évszázaddal ezelőtt erre semmi esélye sem lett volna. Újabb etikai kérdést vet fel tehát ez a módszer: hány éves korig alkalmazható a beavatkozás? Nemrég ugyanis egy 59 éves brit asszony esett át a beavatkozáson, így Nagy-Britanniában ő a legidősebb a lombikbébiprogramban résztvevő nők sorában.

A szigetországban a mesterséges megtermékenyítést végző vezető szakorvosok nem csatlakoztak ahhoz a felhíváshoz, amely szerint bizonyos kor felett már nem lenne szabad engedélyezni az eljárást. Nagy-Britanniában az állam a nők 40 éves koráig végzi el a beavatkozást, a szigetországban azonban a résztvevők többsége magánintézményekben végezteti el a lombikbébiprogramot – írja az InfoRádió. Ez utóbbiak ugyan nem szabják meg kategorikusan a korhatárt, 50 év felettieket mégsem kezelnek.

Nemrég azonban két jóval idősebb nő is átesett a beavatkozáson. Egyikük, Sue Tollefsen 58 évesen már Oroszországban átesett egy ilyen beavatkozáson és világra is hozott egy kislányt, most azonban Nagy-Britanniában ismét megtermékenyített petesejtet ültettek a szervezetébe, így ha a beavatkozás sikerrel jár, 60 éves korában ismét szülni fog.

A brit, megtermékenyítéssel foglalkozó szakorvosokat tömörítő szervezet vezetője - akinek saját klinikáján nem végeznek beavatkozást 46 évesnél idősebb nőn - azt mondja: nincs szükség meghatározni egy konkrét korhatárt. Hangsúlyozta: idősebb korban nagyon veszélyes a beavatkozás, hiszen számos kockázata van, ezeket a döntéseket mégis egyedileg kell meghozni, így generális szabály nem alkotható.

Hazánkban sincs korhatárhoz kötve a beavatkozás szabályozása, annyi kitétel azonban van, hogy a leendő anyának működő hormonháztartása legyen – azaz a menopauza beköszöntével már nem vehet részt a lombikprogramban.

2010. január 19.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?