#baba#anya

Akiknek megtiltanák a lombikprogramot

Nemrégiben épp azt feszegettük a lombikprogrammal kapcsolatban, vajon jó-e és mennyire etikus, ha nincs az eljárás korhatárhoz kötve, és nagymama korú asszonyok is képesek a segítségével gyermeket szülni. Érdekes kérdés azonban az is, milyen egyéb feltételek mellett vesznek részt a leendő szülőpárok a mesterséges megtermékenyítési programokban.

Egy igen befolyásos brit orvoscsoport például nem végezne mesterséges megtermékenyítést azoknál a nőknél, akik túl sok alkoholt fogyasztanak – írja az InfoRádió. A magzati alkoholbetegség alacsony intelligenciaszintet, retardáltságot, viselkedési problémákat vagy az arc deformálódását eredményezi a születendő gyermeknél a későbbiekben. Mindez következménye lehet annak, ha a várandós nő túl sok alkoholt fogyaszt.

Márpedig erre lehet számítani azoknál az anyáknál, akik a terhességük előtt nem képesek mértéket tartani az ivásban. Az European Society of Human Reproduction and Embryology nevű nemzetközi társaság szerint épp ezért a lombikbébi programokat végző orvosoknak vissza kellene utasítani a kezelést azok esetében, akik túl sokat isznak.

A brit hivatalos ajánlások szerint mértékletes alkoholfogyasztásnak a nők esetében a napi két, legfeljebb három egység alkohol számít, heti két alkoholmentes nappal. A férfiak esetében napi három-négy egység a szint, de itt is elvárható két italozás nélküli nap. Egy normál pohár bor két egységnek számít, egy nagy pohár azonban már háromnak.

A túl sok alkohol megakadályozhatja a fogamzást, így gyakran éppen e káros szenvedély miatt kell a mesterséges beavatkozást igényelniük a nőknek.

A várandós nőknek egyáltalán nem ajánlják a szeszesital fogyasztását, de ha mégis, legfeljebb egy egységet javasolnak a szakemberek, maximum hetente két alkalommal.

Persze, más kérdés, hogy vajon miképp állapítanák meg egy lombikprogramra jelentkező nőről - akik között a legtöbben mindent megtesznek azért, hogy egészséges babájuk születhessen -, hogy az ideig ivott-e egyáltalán és ha igen, mennyit, milyen rendszerességgel. És ha már az alkohol káros hatásaitól ennyire védeni kívánják a magzatokat az orvosok, vajon hasonló elbánásban részesülnek-e majd a dohányzó nők is, ha mesterségesen lenne csak esélyük teherbe esni? Hogy a rendszeres vagy alkalmi drogfogyasztókról már ne is beszéljünk.

2010. január 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?