#baba#anya

Létezik ideális kor a gyermekvállaláshoz? (x)

Első gyermekünk születése az egyik legfontosabb pillanat az életünkben, az azonban, hogy mikor a legideálisabb belevágni ebbe a kalandba, nagyon nehéz kérdés. A legtöbb embernek megvan a maga megváltoztathatatlan álláspontja annak ellenére, hogy minden életkor különböző előnyökkel és hátrányokkal járhat. Az alábbiakban ezeket vizsgáljuk, és megpróbálunk választ adni a kérdésre: létezik ideális életkor a gyerekvállaláshoz?

Gyermekvállalás különböző életkorokban

Ha csak egyszer is szóba került a kérdés a baráti társaságunkban akkor tudjuk, mennyire megoszlanak a vélemények a gyermekvállalás kérdésében. De hol van az igazság? Lássuk, mik az előnyei és hátrányai annak, ha a 20-as, 30-as vagy éppen a 40-es éveinkben vágunk bele életünk egyik legnagyobb kalandjába!

20-as évek

Míg a 80-as években a nők átlagéletkora az első gyermekük születésekor körülbelül 22 volt, ez a szám a 2020-as évekre 29-re nőtt. Láthatjuk tehát, hogy bár hosszú ideig az volt a természetes, hogy a nők a 20-as éveikben váltak anyává, ez igen gyorsan elkezdett kitolódni.

Pedig ebben az életkorban számtalan előnnyel jár a gyermekvállalás: a nők ekkor a legtermékenyebbek, a vetélés, meddőség kockázata ilyenkor a legalacsonyabb, és ekkor alakul ki legritkábban valamilyen magzati – vagy anyai – komplikáció. Ebben a korban a szervezetünk és a testünk is gyorsabban regenerálódik szülés után, így a felépülés is kevesebb időt vehet igénybe. Egy fiatal anya több energiával rendelkezik, rugalmasabban képes alkalmazkodni az új feladatokhoz és rendszerint áll mögötte egy, még mindig fiatal és segítségnyújtásra képes család. Az is fontos szempont, hogy ebben az esetben még sok lehetőségünk van a család bővítésére is, ha erre vágyunk.

A fentiek azonban nem jelentik azt, hogy ennek az életkornak nincsenek meg a veszélyei. A 20-as éveinkben rendszerint még tanulunk, vagy éppen elkezdtünk dolgozni, így ritkán rendelkezünk olyan pénzügyi stabilitással, ami egy gyermek felneveléséhez nélkülözhetetlen. A szülést követően az anya gyakran hosszabb időre – egy, kettő, de akár három évre is – kieshet a munkából, ami az anyagi nehézségeken kívül azzal is együtt jár, hogy a karrierépítés megszakad. Azt sem szabad elfelejteni, hogy aki korán válik anyává, annak életéből jó eséllyel kimarad a felhőtlen szórakozás és a szabadság időszaka, amikor tapasztalatokat szerez és megismeri önmagát, ennek hiánya pedig komoly kihívást jelenthet, amikor gyermekünk sorsáról kell fontos döntéseket hoznunk.

30-as évek

Ebben az életkorban rendszerint eljutottunk a pénzügyi stabilitás bizonyos fokára: ledolgoztunk már jó néhány évet, szakmai tapasztalatot szereztünk és megvan az esély arra, hogy stabil karrierrel rendelkezünk, ahova a szülési szabadság idejét követően visszatérhetünk. 30-as éveinkben van már egy adag önismeretünk, érettségünk és élettapasztalatunk, ami a tudatos gyermekneveléshez elengedhetetlen. Sokan ekkor találunk rá arra az emberre, akire egy életet is alapozhatunk, egy stabil párkapcsolat pedig a gyerekvállalás szempontjából is rengeteget jelent.

Ugyan a termékenység az évek előrehaladtával folyamatosan csökken, ekkor még jó eséllyel külső beavatkozások nélkül sikerülhet a fogantatás és komplikációmentesen kihordhatunk egy terhességet. Ennek ellenére a 30-as éveinkben már komolyabban oda kell figyelni az egészségünkre: mielőtt belevágnánk a babaprojektbe, érdemes részt venni egy komplex nőgyógyászati vizsgálaton és rákszűrésen, emlőultrahangon, 35 felett pedig már a mammográfia felkeresése se maradjon ki. 

Ami megnehezítheti a dolgunkat, az az időhiány, karrierünk előrehaladtával ugyanis nem mindig egyszerű összehangolni a munkát és a magánéletet. Ha szüleink idősebbek, valószínűleg már kevesebb segítségre számíthatunk tőlük, ha pedig még dolgoznak, ez nehezítheti meg a mindennapjainkat.

40-es évek

Ebben a korban sokan elkésettnek gondolják a gyerekvállalást, azt azonban jó tudni, hogy ennek a helyzetnek is megvannak a maga előnyei. A negyedik X. betöltését követően általában jóval felelősségteljesebben, megfontoltabban gondolkodunk, és olyan tapasztalatokat adhatunk át gyermekünknek, amire korábban nem lettünk volna képesek. Ekkor a legtöbben tudatosabban készülünk fel minden változásra, így a terhességre és a gyereknevelésre is, ami szintén igen hasznos lehet. Mivel anyagi helyzetünk jó eséllyel rendezettebb, és a karrierépítés kritikus pontjain is túl vagyunk, több időt tudunk a gyermekünkkel tölteni, ami szintén nem elhanyagolható szempont.

Amellett viszont nem mehetünk el, hogy ebben az életkorban a teherbeesés valószínűsége drasztikusan csökkenni kezd. Persze erre is lehet megoldás, de arra fel kell készülnünk, hogy a siker – bár egyáltalán nem kizárt – ekkor már nem garantált. Ilyenkor a vetélés kockázata és a császármetszés esélye is megnő, de a terhesség kihordása is nagyobb veszéllyel jár mind ránk, mind a magzatra nézve. Mivel szeretnénk minél több időt gyermekünkkel tölteni, 40-es éveinkben még fontosabb az, hogy odafigyeljünk saját egészségünkre, ezért ne maradjon el a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat, a rákszűrés és a mammográfia sem.

Ezen kívül – sajnálatos módon – a társadalom olykor negatív értékítéletével is szembe kell néznünk, remélhetőleg azonban ebben az életkorban mások véleményét már képesek vagyunk háttérbe szorítani.

Akkor létezik ideális életkor?

Láthatjuk, hogy minden életkornak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Természetesen mindenkinek lehet saját, eltérő véleménye, ha azonban objektíven tekintünk a kérdésre, akkor azt kell mondanunk, hogy ideális alkalom nem létezik. Mindenkinek saját magának kell önvizsgálatot tartania és átgondolnia, hogy mikor tart életének abban a szakaszában, melyben már szeretne gyermeket vállalni. Ez ugyanis óriási felelősség, így a döntés meghozatala során gondoljunk át minden lehetséges szempontot. Ha ezt megtettük, boldogan és felkészülten várhatjuk első gyermekünk érkezését.

Babanet, 2024. július 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?