Hét új „Bababarát Kórház” a családok szolgálatában
Ha egy anyuka még a kórházban megkapja azt a segítséget és támogatást, ami lehetõvé teszi a sikeres szoptatást, az a babának is optimális életkezdést jelent.
Ha egy anyuka még a kórházban megkapja azt a segítséget és támogatást, ami lehetővé teszi a sikeres szoptatást, az a babának is optimális életkezdést jelent. A „Bababarát” kezdeményezés lényege, hogy az anyát és újszülöttjét a kórházban nyomós egészségügyi indok nélkül ne válasszák el egymástól, és még ott, a szakképzett személyzet által biztosítsák mindazt a gyakorlati segítséget és információt, ami a sikeres szoptatáshoz szükséges.
A WHO/UNICEF 1991-ben indította el a „Bababarát Kórház” kezdeményezést. Az azóta eltelt 18 év alatt megközelítőleg 20.000 kórház lett „Bababarát” világszerte. A „Bababarát Kórház” meg kell feleljen a sikeres szoptatáshoz vezető 10 lépésnek és be kell tartania a „Kódex” (Anyatej-helyettesítők Marketingjének Nemzetközi Kódexe) vonatkozó cikkelyeit.
Magyarország 1992-ben csatlakozott a programhoz. Debrecenben a Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika - egy holland intézménnyel együtt -, elsőként vált bababaráttá Európában. Ezután 1998-ig további hét, jelenleg is működő kórház kapta meg hazánkban a „Bababarát” címet.
2009 februárjában a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság pályázatot írt ki a „Bababarát Kórház” cím megszerzésére és megtartására – merthogy a cím nem határozatlan ideig érvényes, csak 3 évre, utána a kórháznak ismét bizonyítania kell megfelelését.
A következő kórházak szerezték meg, illetve tartották meg a „Bababarát” címet:
Budapest – Főv. Önk. Szent István és Szent László Kórház és Rendelőintézet
Debrecen - DE OEC, Ált. Orvostudományi Kar, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Dombóvár - Dombóvári Szent Lukács Egészségügyi Kht.
Esztergom - Vaszary Kolos Kórház
Győr - Petz Aladár Megyei Oktató Kórház
Kazincbarcika - DE OEC Kazincbarcikai Kórház Kft.
Miskolc – B.A.Z Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
Salgótarján - Szent Lázár Megyei Kórház
Ózd – Ózd Város Önkormányzat, Almási Balog Pál Mátrix Kórház
Pécs – PTE OEC ÁOK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Siófok - Siófok Város Kórház - Rendelőintézet
Szolnok – Jász–Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház - Rendelőintézet
Zalaegerszeg - Zala Megyei Kórház
A „Bababarát Kórház” pályázattal egyidejűleg írták ki a „Bababarát Terület”-ek további kialakítását támogató pályázatot. A Bababarát Területek kialakításának az a célja, hogy olyan elkülönített, szoptatásra alkalmas helyiségeket alakítsanak ki közintézményekben, művelődési házakban, könyvtárakban, ahol az anyuka nyugodt körülmények között szoptathatja meg vagy teheti tisztába gyermekét. Így a Bababarát Területek kialakítása az „Európai Indítvánnyal” összhangban segíti a házon kívüli szoptatás megvalósítását, és annak társadalmi elfogadását, hogy a szoptatás a természetes táplálási mód.
A beérkezett 144 pályázat közül 70 pályázat nyert és ezzel országosan 100-ra emelkedett a „Bababarát Terület”-ek száma. Ezek listája itt tekinthető meg.
Kritériumok és követelmények
Felmerülhet a kérdés, vajon milyen követelményeknek kell megfelelnie egy kórháznak ahhoz, hogy elnyerhesse – vagy megtarthassa – a Bababarát Kórház címet. A követelmények a következők:
1. A sikeres szoptatáshoz vezető 10 lépés betartása
1. LÉPÉS: A kórház rendelkezzen írásos szoptatási irányelvekkel, amelyeket rendszeresen ismertessenek az egészségügyi dolgozókkal.
2. LÉPÉS: Minden egészségügyi dolgozó kapjon megfelelő felkészítést az irányelvek alkalmazásához.
3. LÉPÉS: Tájékoztassanak valamennyi várandós nőt a szoptatás előnyeiről és gyakorlatáról.
4. LÉPÉS: Segítsék az anyákat, hogy az újszülöttet már a születést követő első félórában a mellükre tehessék.
Ez úgy értendő, hogy közvetlenül a megszületése után helyezzék az újszülöttet bőrkontaktusba az anyjával, tartsák ott legalább egy óra hosszat és bátorítsák az anyát, hogy felismerje, mikor áll készen az újszülött a szopásra és ajánljanak fel segítséget, ha szükséges.
5. LÉPÉS: Mutassák meg az anyáknak, hogyan kell szoptatni és a tejelválasztást fenntartani, még akkor is, ha valamilyen okból el vannak különítve az újszülöttjüktől.
6. LÉPÉS: A csecsemő ne kapjon az anyatejen kívül más ételt vagy italt, amennyiben az orvosi szempontból nem indokolt.
7. LÉPÉS: Legyen általános gyakorlat az anya és az újszülött együttes elhelyezése (rooming-in) a nap 24 órájában.
8. LÉPÉS: Ösztönözzék az igény szerinti szoptatást.
9. LÉPÉS: A szoptatott csecsemőnek ne adjanak cumit.
10 LÉPÉS: Támogassák a szoptatást segítő anyacsoportok létrehozását és az egészségügyi intézményekből távozó anyákat irányítsák ezekhez.
2. Az anyatej-helyettesítők marketingje Nemzetközi Kódexének betartása
A fő pontok összegzése:
- Az anyatejet és szoptatást helyettesítő, illetve egyéb hatálya alá tartozó termékek a nagyközönség számára nem reklámozhatók.
- Nem szabad ingyenes anyatej-helyettesítőkkel és egyéb termékmintákkal ellátni a szülészeti intézményeket.
- Nem szabad ingyenes termékmintát szétosztani az anyák között.
- Nem szabad reklámozni az egészségügyi intézményekben.
- Tápszergyártó cég alkalmazottja nem adhat tanácsot az anyáknak.
- Nem adható ajándék, vagy termékminta az egészségügyben dolgozók számára.
- Nem használható olyan helyiség, felszerelés vagy képzésre szolgáló írásos anyag, amelyeket tápszergyártó cégek szponzorálnak vagy állítanak elő és csecsemőtáplálásra tanítja az anyákat.
- A termékek címkéjén nem szerepelhet olyan kép a csecsemőről, vagy egyéb képek, amelyek idealizálják a mesterséges táplálást.
- Az egészségügyi dolgozóknak szóló információk legyenek tudományosak és tényszerűek.
- Minden mesterséges csecsemőtáplálásról szóló információ, beleértve a termékeken lévő címkéket is, tájékoztassa az olvasót a szoptatás előnyeiről, a mesterséges táplálás anyagi vonzatairól és veszélyeiről.
- Alkalmatlan termékeket, mint pl. az édesített sűrített tejet, nem szabad csecsemőtáplálásra ajánlani.
A „Bababarát Terület”címet elnyerheti minden olyan cég, munkahely, szolgáltató - vendéglő, áruház, hivatal, templom, játszótér, művelődési ház, sportpálya, stb. -, melyek a következő feltételeket biztosítják:
Lehetőség szerint külön kialakított helyiség, ahol az anyák megetethetik és tisztába tehetik gyermeküket.
Ahol ez nehézségekbe ütközik, ott nem szükséges különleges tárgyi feltételek biztosítása, de fogadják szeretettel az édesanyákat, ne nézzék ki őket ha szoptatni kívánják gyermeküket, teremtsék meg a szoptatáshoz szükséges minimális kényelmi feltételeket: egy kényelmes széket egy nyugodt félreeső helyen, ahol a szoptatni kívánó édesanya számára biztosított a:
- nyugodt, csendes, kulturált környezet
- dohányfüst mentes terület
- a személyzet segítőkész és barátságos volta
A „Bababarát Terület” működtetői fogalmazzák meg szoptatást támogató elkötelezettségüket és ezt minden lehetséges fórumon jelenítsék meg.
Kapjanak tájékoztatást a dolgozók a szoptatás támogatásának fontosságáról, a szoptatást támogató szemléletet tegyék is magukévá, legyen az elfogadó, segítőkész hozzáállás természetes.
Az anyákkal és a társadalommal egyaránt azt kívánjuk érzékeltetni, hogy a szoptatás természetes dolog, semmilyen különös eszköz nem szükséges hozzá, nem kell vele elbújni az emberek elől.
A „Bababarát Terület” kialakításához és fenntartásához az intézmény üzemeltetője nem fogadhat el támogatást tápszer- bébiétel-, cumi-, cumisüveg gyártó vagy forgalmazó cégtől, ilyen cégek termékeit semmilyen módon nem reklámozhatja, nem jelenhet meg a cég logója, plakátja, szórólapja stb. semmilyen formában a területen.
Szilágyi Diána, 2009. június 18.