#baba#anya

A gondoskodás bábai modellje

A bábai modell nem nevezhető jobbnak – sem rosszabbnak -, mint a hagyományos orvosi modell, hiszen teljesen mást nyújt a gyermeket váró nőknek.

Elsősorban szemléletében: a terhességet és szülést természetes, normális, egészséges folyamatnak tekinti, kulcsfontosságú életeseményként értékeli, s ennek megfelelően tiszteletteljes gondoskodással, folyamatos ellátással kísérik végig a terhesség egész ideje alatt a leendő anyát, egészen a gyermekágy végéig.

Nemcsak a fizikai szempontokat tartják szem előtt, de a lelki és szociális tényezőket is. A bábai modell alkalmazása során állandó a párbeszéd a klienssel, miközben nem irányítják. A terhesgondozást is a bába végzi, aki szükség esetén továbbutalja a kismamát a megfelelő szakemberhez.

Ugyanaz a bába van jelen a szülés során is, így a szülő nő már ismeri – és bízik benne -, mire a szülőszobára kerül. A szülőszobán folyamatos jelenlétével, támogatásával segíti a kismamát, ami azért is előnyös, mert így nagyon korai szakaszban felismerhetők az esetleges komplikációk, amelyeket a bábák is megkísérelhetnek elhárítani. Így legtöbbször nem kerül sor komolyabb beavatkozásra, ám ha szükséges, természetesen az orvos is azonnal bevonásra kerülhet.

A bábai modell szerint a kórházból hazatérő anyát és gyermekét is a bába követi figyelemmel. A szülő nő egyébként itt maga választhatja meg, hogy mennyi idő után akar hazamenni a gyerekkel, majd otthonukban a bába a szülést követő tíz napban minden nap meglátogatja őket. A szülést követő nyolc hétben még további tíz alkalommal áll az anya és a baba rendelkezésére.

2011. május 11.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?