Várandósan is sportolj! 5 érv, hogy a terhesség alatt is megéri fittnek maradni
Ha korábban is a sportos életmód híve voltál, akkor a babavárás alatt sem kell lemondanod a testmozgásról. Persze lehet, hogy felüti a fejét az álomkór, az állandó fáradtság, de itt az idő ezt leküzdeni: hidd el, megéri várandósan is fittnek maradni!
1. Boldogabb leszel tőle
A sport endorfint, azaz boldogsághormont szabadít fel a testedben, erre pedig elég nagy szüksége van egy állapotos nőnek, hiszen ezekben a hónapokban sok kismamára igencsak jellemzőek az erőteljes hangulatingadozások. A mozgás ráadásul segít levezetni a stresszt is, így ha rendszeresen sportolsz, kiegyensúlyozottabb lehet a babavárás időszaka.
2. Könnyebben viseled a terhességet
Valljuk be, a babavárás bizony inkább terhesség, amikor a székrekedés, a hányinger, a puffadás és társai kerülnek szóba. A rendszeres mozgás ezeken egytől egyik segít, mert enyhíti a kellemetlen tüneteket, serkenti a bélmozgást, az anyagcserét, ezáltal ahhoz is hozzájárul, hogy kevesebb pluszkiló kússzon fel ezekben a hónapokban. A vizesedés mértéke is csökkenthető a mozgással, és a visszerek kialakulására is kevesebb lesz az esély.
3. Felkészít a szülés utáni időszakra
Ha a szülés előtt is aktív vagy, akkor biztos, hogy jobban bírod a mindennapi megpróbáltatásokat akkor, amikor már egy pici babáról kell gondoskodni. Emellett a szülés utáni regeneráció is gyorsabb azoknál, akik fitt, aktív életet élnek. Ha pedig a megfelelő gyakorlatokat végzed várandósan, a hátad is erős lesz, ami nagyon kell majd a szoptatás és a baba cipelése miatt. Ezek ugyanis igencsak igénybe veszik a hátat, a gerincet, és ngyon sok anyuka pont amiatt is küzd velük kapcsolatos problémákkal, mert nem elég erősek a hátizmai.
4. Fitt kismama, egészségesebb gyerek
Korábbi kutatások szerint az aktív kismamák gyermekeinél alacsonyabb a szív és érrendszeri problémák kialakulása, mint azoknál, akik nem élnek sportos életet. Emellett a gyerekek stressztűrő képessége is magasabb ott, ahol az anyuka edzett a várandósság alatt. De az újszülöttkori túlsúly, a terhességi cukorbetegség és a vizelettartási problémák is minimalizálódnak akkor, ha az anyuka pocakosan is rendszeresen mozog.
5. Növeli az önbizalmat
A hormonok gyakran felborítják a várandós nők lelki egyensúlyát, és sokan attól is szenvednek ilyenkor, hogy egyszerűen zavarja őket a testük folyamatos változása. A mozgás azonban erre is gyógyír, hiszen melyik pocakos anyuka ne lenne büszke magára egy jó kis tempós séta vagy akár erősítő edzés után. Ráadásul sok dicséretet is kapsz majd, hiszen az edzőtermekben a legtöbben őszinte csodálattal néznek azokra a nőkre, akik méretes hassal is sportolnak.
Mit és hogyan – ezekre figyelj, ha várandósan edzel!
A legfontosabb szabály, hogy csakis akkor válassz mozgásformát, ha az orvosod is engedélyt adott rá, és nincs semmiféle komplikáció a babavárásod alatt.
Érdemes arra is figyelned, hogy másként kell sportolni akkor, ha csak a terhesség alatt kezdesz bele, és másként, ha mindig is sportos életet éltél. Kezdőként ne most akard megváltani a világot: napi fél óra séta vagy egy kismamajóga óra bőven elég lesz. Haladóként viszont arra figyelj, hogy a pulzust próbáld alacsonyabban tartani, kerüld a hasizom edzését, és mindig legyen szempont az, hogy mennyit bírsz. Ha kevésnek érzed a kismamákra szabott edzéseket, végezheted a korábbi mozgásformáidat is, de mindig konzultálj az edzővel arról, hogy melyek számodra a tiltott gyakorlatok.
Ne feledd, mozogni szuper dolog, de ezekben a hónapokban a pici az első!
Barbara, 2019. október 29.