#baba#anya

Elhízás és terhesség: ilyen súlyos kockázatokkal járhat a túl sok plusz kiló

Azt már egy ideje tudjuk, hogy az elhízás növeli a terhesség során jelentkező problémák rizikóját, de egy friss kutatás most átfogóbban vizsgálta a helyzetet, és ijesztő következtetésekre jutott.

Természetesen a terhességünk alatt mindannyian hízunk, azonban, ha egy kismama eleve elhízott, az negatív hatással lehet a várandósságra és a szülési folyamatra is. A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.huk segítségére.

Elhízás és terhesség

A terhesség alatti elhízással már többször is foglalkoztunk, ami nem véletlen. Egyrészt kifejezetten félnek tőle a kismamák, így sok esetben nem szeretnének még várandósvitamint sem szedni, nehogy elhízzanak tőle. Holott ez kiküszöbölhető a megfelelő készítménnyel, a szervezet támogatása pedig kiemelt jelentőségű a várandósság alatt.

A túlzott mértékű hízás jelentősen növeli a terhesség alatt jelentkező problémák rizikóját, nem utolsó sorban pedig később leadni a plusz sújt nagyon nem egyszerű feladat. A helyzet azonban talán még rosszabb, ha a kismama eleve túlságosan magas BMI értékekkel kezdni meg a várandósságot.

Az elhízás növelheti a halva születés kockázatát

A Canadian Medical Association Journal című folyóirat 2024. márciusi számában jelent meg egy tanulmány, melynek vezetője Dr. Naila Ramji, a halifaxi Dalhousi Egyetem kutatója. A kérdéses tanulmányban jelentős merítéssel vizsgálták a túlsúlyos kismamák esélyeit. Ráadásul ez a kohorszvizsgálat figyelembe vette a dohányzás, a már meglévő betegségek, illetve például az életkor kockázatát is.

Mindezekkel együtt is igaz, hogy a túlsúlyos kismamáknak sajnos nagyobb az esélye arra, hogy halva született csecsemőt hozzanak világra. 35,0 – 39,9 BMI index mellett a 38 hét után - vagyis “normál” időben - történő szülés esetében 3 – 3,5-ször nagyobb az esély a halvaszülésre, míg a 40 hét után ez a kockázat már 4-4,5-szeresre ugrik. A tanulmány arra is kitér, hogy a magasabb indexszel rendelkező hölgyek esetében azért történik jelentős visszaesés ezen a kockázati területen, mert esetükben az orvosok az ismert szülési komplikációk miatt eleve jellemzően megindítják a szülést a 38. hét előtt.

Terhességi kockázatok

Tény, hogy az evolúció a nők testét és szervezetét úgy hozta létre, hogy képesek legyenek egy másik életet kihordani és világra hozni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ehhez ne lenne szükségük segítségre, főleg a modern korban – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. Bár az orvostudomány fejlődése elképesztően sokat javított a terhesség biztonságos lefolyásán, sajnos a minket érő környezeti hatások rombolása mára szükségessé tette, hogy a kismamákat ne csak lelkileg, hanem tápanyagok formájában is támogassuk. A helyzet olyannyira komoly, hogy a WHO is hivatalos ajánlást fogalmazott meg a kismamák makrotápanyag-pótlásával kapcsolatosan.

A pótlás mikéntje azonban nem ennyire egyszerű, hiszen a fellelhető várandóskészítmények túlnyomó többsége szervetlen formában tartalmazza az anyagokat. A jellemzően karbonát kötési formában jelen lévő anyagok a szervezetbe csak nagyon nehezen tudnak beépülni, aminek eredménye, hogy a bevitt mennyiségnek nagyjából 20%-a hasznosul. Ezzel szemben a szerves, biológiailag aktív formában jelen lévő anyagok – ezek praktikusan a -citrátok és -glükonátok - hasznosulása akár 80%-kal is jobb, mint a szervetlen kötésű társaiké!

Nem szabad megfeledkezni arról a tényről sem, hogy a terhesség három eltérő fejlődési szakaszra, eltérő trimeszterekre bomlik, ezeknek pedig a tápanyagigénye sem azonos! Azaz a készítmény kiválasztásánál ezt is figyelembe kell venni!

Milyen egyéb hátrányai vannak a túlsúlynak a terhesség szempontjából?

Az egészséges életmód és a mozgás a terhesség alatt is kiemelten fontos, ám a várandósságra való felkészülés alatt se feledkezzünk meg róla. A túlsúly sok esetben akár a meddőséget is előidézheti, hiszen a felhalmozott zsírtöbblet “endokrin szervként” működik, ösztrogénazonos anyagot termel, így a szervezetben ösztrogéndominancia alakulhat ki.

A várandósságra tehát érdemes készülni, a súlyfeleslegtől pedig mozgással és megfelelő táplálkozással megszabadulni. A felkészülési időszakban is fontos a tápanyagok pótlása, kiváltképp a fogyásnál. Tévhit ugyanis, hogy a súlytöbblettel rendelkező emberek tápanyagellátottsága nagyon jó, sőt, épp az ellenkezője az igaz. A szervezet több vitamin, nyomelem és ásványi anyag tekintetében is “éhezhet”, ezen anyagok pedig szükségesek ahhoz, hogy a szervezet normál működése helyreálljon!

Babanet, 2024. július 16.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?