Tudod, hogy mi az a Lanugo?
Nagyon sok baba szőrösen születik. A babák testét borító lanugonak, elsődleges szőrnek fontos szerepe van. De mi is az a lanugo?
A lanugo az újszülöttek különleges testszőr típusa. A szőrrel borított baba látványa nyugtalanító lehet, de ez teljesen normális. Nem minden csecsemő születik lanugóval, de az anyaméhben mindegyiküket beborítja. A szőrzet általában még a születés előtt eltűnik, de néha a baba születéséig, vagy még néhány hónapig utána is megmarad.
Leggyakrabban ez a puha, pelyhes szőrzet a koraszülötteken jelenik meg, de néha a teljesen kifejlett újszülöttek is születnek lanugóval. Bár a szülők számára meglepő lehet a látványa, nem kell aggódni miatta.
Miért fontos?
A Lanugo egy fontos fejlődési szakasz része a baba számára. A lanugo kifejezés a latin "lana" szóból származik, ami gyapjút jelent. Úgy tűnik, hogy ez a testszőrzet számos funkcióval rendelkezik, és a kutatók továbbra is tanulmányozzák, hogy többet tudjanak meg működéséről.
Úgy gondolják, hogy a lanugo legfontosabb funkciói a következők:
1. Bőrvédelem
Az anyaméhben egy sűrű, fehér, zsíros anyag (magzatmáz) vonja be a baba bőrét, amely védelmet nyújt a magzatvízzel szemben. A Lanugo a magzatmázhoz tapad, hogy a bőrön tudjon maradni.
Ahogy a baba egyre közelebb kerül a születéshez (40. hét), úgy lesz kevesebb lanugo, kevesebb magzatmáz és kevesebb védelem a magzatvízben való lebegés hatásaival szemben. Gyakran láthatod ezeket a hatásokat, amikor a baba a 40. hét után születik, ilyenkor a babák hajlamosak ráncos, hámló bőrrel születni.
2. Hőmérséklet szabályozás
A baba csak a terhesség utolsó hónapjaiban kezd el jelentősen hízni, és csak a terhesség utolsó hónapjaiban kezd el kialakulni a melegét megőrző zsírréteg. A lanugo növekedése feltehetően szerepet játszik a hőmérséklet szabályozásában, a hő megtartásában és a méhen belüli melegen tartásban.
3. Hormonális szabályozás
Egy másik elmélet szerint a lanugo mozgása a baba bőrén szerepet játszhat a hormonok felszabadulásában, amelyek csökkentik a stresszt és serkentik a növekedést a méhen belül.
Hogy néz ki?
A lanugo fehér vagy sötét hajnak tűnhet, de az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem tartalmaz pigmentet vagy nincs színe. A lanugo a baba hátán, állán, karján, homlokán és arcán látható és érezhető. A szőrzet lehet ritkás és minimális, vagy lehet szélesebb körben elterjedt. Előfordulhat csak néhány helyen, vagy a test nagy részét beboríthatja.
A szőrzet bárhol megtalálható a testen, kivéve azokat a részeket, ahol nincsenek szőrtüszők – például az ajkak, a tenyér, a talp, az ujjak és a lábujjak oldala, a nemi szervek és a körmök.
Megjelenés sokfélesége
A lanugo különbözőképpen jelenik meg a különböző csecsemőknél. A terhesség hosszától függően lehet hiányzó vagy bőséges. A családod genetikája is szerepet játszik, ami világosabbá vagy sötétebbé teszi a hajadat. Íme néhány módja annak, ahogyan a lanugo megjelenhet:
1. Genetikai tényezők
A világosabb bőrű csecsemőknél a lanugo világos lehet, vagy színtelen. A sötétebb bőrű babáknak általában sötétebb a hajuk, és ezért sötétebb a lanugo. A haj sötét színe feltűnőbbé teheti azt.
2. A későn született babák
A 42. hét után született babáknál a lanugo általában nem látható.
3. Koraszülöttek
A babák hajlamosak levetkőzni a lanugót, minél közelebb kerülnek a születéshez. Ha egy baba korán születik (37. hét előtt), akkor sok lanugo maradhat rajta, aminek eltűnése időbe telik.
4. Teljes idejű babák
A teljes idejű (37. és 42. hét között született) babák esetében előfordulhat, hogy látható a lanugo, de az is lehet, hogy nincs. Lanugo a teljes idejű újszülöttek akár 30%-ánál is előfordulhat.
Időtartam
A Lanugo a terhesség negyedik vagy ötödik hónapja körül kezd megjelenni a baba bőrén (körülbelül a terhesség 16-20. hetében). Körülbelül a 28. héten a legtöbb a lanugo. Ezt követően a baba lanugo rétege általában elkezd levedleni. A terhesség hetedik vagy nyolcadik hónapja után kezdődően jellemzően fokozatosan egyre kevesebb lesz a szőrzet, míg végül teljesen el nem tűnik.
Ha a babád lanugóval születik, az valószínűleg kihullik és néhány héten belül magától elmúlik. Az azonban normális, ha hosszabb ideig tart, különösen, ha a baba koraszülött.
Amikor a babákról eltűnik a languo – akár születésük előtt, akár születésük után –, egy másik típusú szőr nő a helyére. Az új szőrszálat vellus hajnak nevezik.
A vellus haj hasonló a lanugóhoz, de vékonyabb és nem olyan feltűnő. Ez a haj egész gyermekkorában borítja majd a baba testét. A lanugo és a vellus haj nem azonos a fejszőrzettel vagy a pubertáskor kifejlődő hajjal (véghaj).
Tippek
Nem kell semmi különlegeset tenned a koraszülött vagy újszülött babád lanugójának kezeléséhez, de a következő tippek segítenek a baba testszőrzetének ápolásában.
1. Légy türelmes!
Az idő a legjobb kezelés az újszülött lanugo számára. Hagyd békén a baba haját, és az idővel eltűnik. Néhány nap vagy hét múlva az újszülöttnek el kell veszítenie a lanugót – de ha tovább tart, az is lehet normális.
2. Ne használj szőrtelenítőket!
Ne gyantázd, borotváld vagy használj testszőrtelenítőt, hogy megszabadulj a baba lanugójától. Ezek a termékek nem biztonságosak a csecsemők számára, és károsíthatják az érzékeny bőrüket.
3. Próbálj ki a gyengéd masszázst!
A bőrfelület nagyon gyengéd masszírozása enyhe babaolajjal segíthet felgyorsítani a lanugo kihullását, de legyél rendkívül óvatos, hogy ne sérüljön a baba bőre. Csak olyan termékeket használj, amelyek nem irritálják a baba bőrét vagy szemét.
4. Beszélj az orvossal!
Orvosod vagy gyermekorvosod válaszolhat kérdéseidre, és megnyugtathat, hogy a szőrszálak miatt valószínűleg nem kell aggódnod, mert maguktól elmúlnak.
Mikor kell aggódni?
Az újszülötteknél gyakori a lanugo, de ha a születés utáni hetekben vagy hónapokban elmúlik, nem nő vissza. A lanugo kialakulása az újszülöttkori időszak után vagy az élet későbbi szakaszában többféle betegség jele lehet, többek között a következőké:
1. Szélsőséges alultápláltság
A lanugo jelezheti a rossz táplálkozást – általában az éhezést. Ezt az állapotot okozhatják étkezési zavarok, például anorexia, vagy más, súlyos fogyást okozó állapotok. A lanugo akkor alakul ki, ha valakinek nincs elég testzsírja ahhoz, hogy melegen tartsa. A test védelmére és szigetelésére puha, pelyhes szőrréteg nő. Amint a személy tápláltsági állapota javul, a lanugónak el kell tűnnie.
2. Genetikai rendellenesség
A hypertrichosis lanuginosa egy ritka genetikai rendellenesség, amely a lanugo vagy lanugo-szerű haj túlzott növekedését okozza. A csecsemő születhet ezzel az állapottal, vagy kialakulhat az élet későbbi szakaszában. A ritka rendellenességet néha "farkasember"-nek vagy "vérfarkas-szindrómának" is nevezik. Ha az élet későbbi szakaszában alakul ki, a rendellenességet néha egészségügyi állapot, étkezési zavar vagy egy gyógyszer mellékhatása váltja ki.
3. Egyéb egészségügyi problémák
Tanulmányok kimutatták, hogy bár ritkán, de a lanugo bizonyos egészségügyi állapotok jele lehet, beleértve a rákot, az endokrin rendellenességeket vagy az anyagcserezavarokat.
Forrás: Verywellfamily.com
B.Edina, 2022. január 31.