Torna várandósság alatt? Naná!
A kismamák gyakran tanácstalanok a várandósság alatti testedzés kérdésében: szükséges ez egyáltalán? Vagy ha eddig nem sportoltak, akkor most kell-e elkezdeni? Mindkét kérdésre egyértelműen igen a válasz. Csak ez most nem a kilókról szól.
Sok nő számára a testmozgás az ideális testsúly eléréséhez, megtartásához szükséges erőfeszítéseket jelenti. A szülés utáni sportolás pedig pláne a korábbi testsúly eléréséért folytatott küzdelem egyik eszköze. Pedig a sportolás bizonyítottan boldogabbá tesz, szülés előtt pedig a kismama legnagyobb segítsége lehet a fizikai és lelki változások kezelésében.
Akár már a 12. héttől elkezdheted!
Az első trimeszter igen intenzív szakasza a terhességnek. Ebben az időszakban tombolnak a hormonjaid, és az első trimeszterben fejlődik ki a baba minden létfontosságú szerve is. Megnövekedik a testsúly, aminek következtében a test csontos vázának terhelése is nő, a statikai viszonyok megváltoznak. De nem csak fizikálisan változik a tested, hanem mentálisan is. Sokan magától értetődőnek veszik, hogy a várandósság alatt nehezebben mozognak, itt is ott is fáj. Pedig ennek nem kell így lennie! A fizikai és lelki változásokat is hatékonyan tudjuk befolyásolni biztonságos testedzéssel.
Mi a cél?
A várandósság alatti testedzés elsődleges célja, hogy a testi-lelki változások ellenére is jól érezd magad a bőrödben. Már kismamaként is fejlesztened kell a tested néhány olyan izomcsoportját, amelyekre korábban talán nem volt „szükséged”, de a testi változások miatt most fontosak.
- A növekvő méh, és baba súlyának megtartásához például elengedhetetlen az erős has-, és medencealji izomzat. Ezek edzése tehát már az első hónapoktól kezdve jótékony hatással lesz. Később maga a szülés is ezeket az izomcsoportokat viseli meg legjobban, de az edzett izmok könnyebben is regenerálódnak a szülés után.
- A hátizmok, a gerinc a babavárás hónapjai alatt különösen igénybe vett részek, karbantartásuk fontos, hogy ne alakuljon ki helytelen testtartás, így több oxigénhez jusson a baba, a kismama pedig megússza ezeket a hónapokat derék és hátfájás nélkül. Később a szoptatási helyzetek és a baba emelgetése is kihívást jelent majd a hátizmoknak: folyamatos edzésükkel megelőzhető a szülés utáni hátfájás is.
- Általános jó közérzet és fizikai állapot megtartása és fejlesztése a babavárás hónapjai alatt.
- A mozgás öröme és stresszoldó hatásának kihasználása.
Milyen mozgásformát válassz?
Ehhez szeretnénk egy igen hatékony megoldást javasolni, amelyet már akár várandósságod 12. hetétől el is kezdhetsz.
A TRIMESZTER KISMAMATORNA PROGRAM Magyarországon hiánypótlóként kínál otthonról elérhető, biztonságos és átfogó szülés előtti mozgásformát a gyermeket váró nőknek. Minden információt, gyakorlatot és mozgásformát egy helyen kapsz meg, kompakt módon és támogató közösségben, ahogy arra egy kismamának szüksége lehet.
A 6 hónapos online mozgásprogramot képzett és tapasztalt szakemberek – és egyben édesanyák - dolgozták ki. A program az egészséges, komplikációmentes terhesség során abszolút biztonságosan végezhető, mind a fejlődő baba, mind a kismama változó igényeit figyelembe veszi.
Kedves Kismamák! Érdemes tehát még ma belevágnotok egy új életforma kialakításába, mert a TRIMESZTER KISMAMAPROGRAM segítségével könnyebbé tehetitek a várandósság időszakát, felkészülhettek magára a szülésre, és a szülés utáni regenerálódásra is. A gyerunkanyukam.hu oldalon a terhesség előtt, alatt és utána is válogathattok különböző, otthonról végezhető online tornaprogramokból és tagjai lehettek kismamák és anyukák aktív közösségének, így nem kell lemondanotok a mozgásról a gyermekvállalás egyik szakaszában sem.
A cikk elkészítésében közreműködött a Gyerünkanyukám.hu tanácsadó csapata.