#baba#anya

Városi legenda, vagy igaz? Tévhitek, amik félrevezethetnek a terhesség alatt

A keményedő has a szülés előjele? Normális a hüvelyi folyás a terhesség alatt? Amit tapasztalok az vizeletszivárgás, vagy magzatvíz? Az első terhesség során sok olyan tévhittel találkozhatunk, amiket jobb tisztázni.

A terhesség, főleg az első baba várása néha kifejezetten ijesztő tud lenni. A kismamában kavarognak a kérdések, de attól is tart, hogy butaságot kérdez, így inkább hallgat és reménykedik, hogy nem lesz baj. Most Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakemberének segítségével néhány ilyen kérdést tisztázunk, hogy a babavárás is nyugodtabb lehessen.

Keményedő pocak = szülés?

A kismamák már tisztában vannak azzal a ténnyel, hogy a fájások, keményedések bizony a szülés közeledtét jelzik. Ez azonban ebben a formában nem feltétlenül igaz. Ismerünk úgynevezett jósló fájásokat, vagy más néven Braxton-Hicks féle összehúzódásokat. Ezek a terhesség 24. hetétől lehetnek jelen. Vannak kismamák, akiknél erősen jelentkezik ez a fajta keményedés, vannak, akik észre sem veszik és vannak olyanok is, akiknél ez nem jelentkezik.

A keményedés a jósló fájások esetében az alhasban jelentkezik, görcs-szerűen. Ezek azonban nem tartanak tovább 60 másodpercnél, nem lesznek rendszeresek és jellemzően a testhelyzet megváltoztatásával meg is szűnnek. Fontos azt is kiemelni, hogy bár az elnevezés arra utal, a jósló fájás jelentkezése messze nem jelenti azt, hogy a szülés beindult! Amennyiben nem biztos a dolgában, egészen nyugodtan keresse fel a szakembert, sokan találkoznak ilyen problémával, nincsen vele egyedül!

Normális a hüvelyi folyás a terhesség alatt?

- Egyszerűen válaszolva: igen. Még viszonylag nagyobb mennyiségben is normális lehet a hüvelyi folyás, egészen addig, míg színtelen és szagtalan, nem okoz gondot. Amikor azonban a színe, esetleg a szaga megváltozik, az fertőzésre utalhat és kezelést igényel! A felszállóvá váló hüvelyi fertőzések okozzák a vetélések és koraszülések mintegy 70%-át, így mindenképpen foglalkozni kell a jelenséggel - mondja Ratkó Tünde, a Trimeszter termékenységi Klinika szakértője.

Maga a terhesség is fogékonyabbá tesz a hüvelyi fertőzésekre, mivel az immunrendszer visszafogottabban üzemel a baba megtartása érdekében. Vagyis a kismamáknak oda kell figyelni arra, hogy a fertőzés esélyét a lehető legkisebbre redukálják. Ez pedig nem merül ki abban, hogy nem ülnek hideg kőre, vagy nem maradnak vizes fürdőruhában. Fontos az is, hogy a szervezetüket segítsék a védekezésben, ehhez pedig cinkre és rézre lesz szükségük. Ezek az anyagok ugyanis a szervezetben antibakteriális, antivirális és gombaellenes hatásokkal rendelkeznek, azaz komoly segítséget jelentenek a fertőzések kialakulásának megakadályozásában is.

Terhesség alatt a pótlásuk nagyon jól megoldható megfelelő várandósvitaminnal. Azonban ki kell emelni, hogy olyan készítményre lesz szükség, mely szerves kötésben tartalmazza ezek az anyagokat (ez praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelent, vagyis Cink-citrát és réz-glükonát), mivel így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet.

Fontos megemlíteni azt is, hogy trimeszterenként eltér a cink és réz igénye a szervezetnek. Vagyis a készítménynek, melyet kiválasztunk, képesnek kell lennie arra, hogy kövesse az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét is!

Gondot okoz a megfázás és a láz?

Létezik egy urbán legenda, mely makacsul tartja magát, félelmet ültetve a kismamák mindennapjaiba. Ez pedig nem más, mint hogy a köhögéstől, tüsszentéstől kinyílik a méhszáj. Ennek azonban nincsen semmilyen alapja! A méhszáj kinyílása nem függ össze a köhögéssel vagy a tüsszentéssel, annak egészen más okai vannak.

A láz azonban problémás lehet. Egy egyszerű megfázásnál a láz természetes jelenség, ráadásul a mostani protokoll szerint a láz csillapítása sem indokolt, azt pusztán a közérzet javítására használjuk. A láz azonban sajnos a magzatra is hatással lehet. A terhesség korai szakaszában a vetélés és a fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát emeli meg, később pedig a koraszülés rizikóját tolja felfelé. A lázcsillapítás a kismamáknál indokolt, jellemzően paracetamollal történik, de mielőtt bármit is teszünk, az orvossal konzultáljunk.

Inkontinencia, vagy ez magzatvíz?

A kismedence izmai a terhesség során igen nagy terhelésnek vannak kitéve, így az ilyenkor jelentkező inkontinencia gyakoribb, mint gondolnánk. Ez ugyan kellemetlen, de veszélye ilyen formán nincs. Ugyanakkor sokakban felmerül a kérdés, hogy vizelet szivárgással, vagy magzatvíz szivárgással van-e dolguk.

A vizeletnek színe és szaga is van, az egészséges kismama és egyészséges magzat esetén a magzatvíznek egyik sincs. A betéten jellemzően jól elkülöníthető a szín, az ammóniaszag is könnyen felismerhető. Ha azonban nem biztos a dolgában, nyugodtan vigye el a betétet az orvoshoz, egy gyors teszt segítségével kimutatható, milyen folyadékkal van dolgunk.

Babanet, 2024. október 10.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?