Olyan, mint a filmekben? Mire számíts, hogyan zajlik valójában a szülés?
A várandósság életed egyik legszebb időszaka. Kilenc hónapnyi izgalom, boldogság és várakozás. Ugyanakkor nem tagadhatjuk, hogy ebben az időszakban számos kihívással is szembe kell nézni. Aggódás és bizonytalanság kísérheti az érzéseidet. Azonban mindennek hamarosan új dimenziója lesz. A pici élet, amit a szíved alatt hordozol, hamarosan valósággá válik. Majd megfoghatod, ölelheted és etetheted őt. De ne feledd, ehhez először meg kell születnie, és mindkettőtöknek kitartóan küzdenie kell érte. Ne aggódj, nem vagy egyedül ebben a helyzetben! Már millió anyuka esett túl azon, ami most előtted áll, és te is képes leszel rá. Bízz magadban, hiszen az anyaság csodálatos utazás, amire készen állsz.
Lássuk hát, mire számíthatsz a szüléssel kapcsolatban!
A szülés általában három szakaszból áll:
I. szakasz – a szülés elejétől a méhszáj kitágulásáig, amely 10 cm.
II. szakasz – a baba világra hozatala.
III. szakasz – a méhlepény kitolása, azaz a placenta, amely a köldökzsinórral áll összeköttetésben
Szülés előtti előkészületek
A pocakod 2-3 héttel a baba érkezése előtt jelentősen leereszkedik. A baba felkészül az érkezésre – a fejével a szülőcsatorna felé fordul. A légzés könnyebb lesz, viszont sokkal többet fogod látogatni a mosdót. Ez az az időszak, mikor sok nő erős fészkelési ösztönt érez, ilyenkor szeretik elrendezni a baba szobáját és álmodoznak arról, hogy mi fog történni. A baba érkezésére való összpontosítás gyakran enyhe eufóriával, esetleg ingerlékenységgel társulhat. Ezeken a napokon nehéz bármi másra fókuszálni, így nagy valószínűség szerint neked sem ez lesz a legalkalmasabb idő mondjuk egy PhD tudományos fokozat megvédésére. Ez az idő a tested és a tested jelzéseinek összpontosítására alkalmas.
Fontos teendő: Naponta egyszer feküdj le egy csendes helyen és számold meg a babád mozdulatait. Legalább 10 mozdulatnak kellene lennie egy órában. Ne feledd, a babádnak szintén megvan a pihenési és alvási időszaka, így válassz olyan időt, amikor tudod, hogy aktív.
A szülés első szakasza
Ha az első gyermekedet várod, az esély, hogy úton a kórházba fogsz megszülni, viszonylag közel van a nullához. Ez igaz a második gyermek esetében is, mivel ekkor már egy tapasztalt anyuka leszel és felismered majd a tested jeleit. Emlékeztesd magad, hogy a nap, amire ki vagy írva, csupán csak egy hozzávetőleges időpont. A baba a saját útját járja és akkor fog megszületni, amikor készen áll rá. Általában, a két héttel korábbi, vagy két héttel későbbi érkezés a teljesen normális.
De mik is a jelei a közelgő érkezésnek?
- Nagy mennyiségű zselatin szerű, barnás, rózsaszínes vagy piros nyálka a fehérneműdön – ez valószínűleg az úgynevezett „nyákdugó", amely bezárja a méhnyakat.
- Magzatvíz elfolyása – gyengéden vagy erősen. 72 órával a magzatvíz elfolyása után a legtöbb nő világra hozza a babáját.
- Hányást, hasmenést vagy didergést észlelhetsz.
- Hátfájás is előfordulhat, szúrások, menstruációs görcsökhöz hasonló fájások.
- Az összehúzódások erősödnek, ha változtatod a pozíciód a gyakoriságuk és intenzitásuk növekedik, és több, mint 30 másodpercig tartanak.
Ne feledd, hogy egyik nő sem egyforma, így a feljebb megemlített jelek közül egyáltalán nem kell az összeset, vagy az összeset egyidejűleg megtapasztalnod.
A szülés kezdete – az első jelek
Ezek a jelek nem azt jelentik, hogy máris a kórház felé kell venni az irányt. Ezek több órát is jelenthetnek a szülés megkezdése előtt a méhnyak tágulásáig (10 cm), vagy egy picit kevesebbet a következő babáknál. Ezt az időt jobb, ha otthon töltöd, pihensz és ellazulsz.
A kórházba akkor menj, ha:
- Az összehúzódások nagyon erősek és kevesebb, mint 5-7 percenként jelentkeznek.
- A magzatvized elfolyt. Menj azonnal a kórházba, ha a víz zöld színű – ez a baba mekóniumjától (magzatszurok) lehet. Ez a stressz miatt lehet, amely akár a baba oxigénhiányához, vagy a nemi szervek gyulladásához vezethet.
Szülés a kórházban – mi vár majd rád?
A szülés első szakasza általában nehéz, sokáig elhúzódhat, mivel a dolgok csak nagyon lassan változnak és az összehúzódások elég fájdalmasak. Vannak azonban módszerek e kellemetlenségek enyhítésére. Valószínűleg olvastál már róluk, vagy tanultál erről a szülésfelkészítő órák alkalmával. (Tudakold meg korábban, hogy az adott kórházban milyen fájdalomcsillapítási lehetőségekkel élhetsz.)
Érdeklődj a kórházban, ahol szülni fogsz, hogy lesz-e lehetőséged zuhanyozni, enni, inni vagy kínálnak-e vajúdólabdát. Sosem tudhatod mi okozhat megkönnyebbülést a nehéz pillanatokban, szóval jó, ha tudsz miből választani. (Ahogy már említetük, kérhetsz érzéstelenítőt is: ezt álatlában akkor van még lehetőség alkalmazni, ha a méhnyakszáj 2-3 cm és 7-8 cm között van kitágulva, később már nincs rá lehetőség, ugyanis a babát veszélyeztetnék vele.) Azonban, mielőtt a gyógyszeres beavatkozást választod, próbálj ki néhány természetes módszert: olajos masszázst, légzőgyakorlatokat, a testhelyzet megváltoztatását, sétálást, zuhanyzást, vagy egy meleg fürdőt.
(Ne feledd elvinni a kórházba a várandósgondozási kiskönyvet, egészségügyi dokumentációidat és legyen nálad a személyigazolványod is.)
A kórházban egy részletes orvosi beszélgetésre, nőgyógyászati és CTG vizsgálatokra is számíthatsz, amely során ellenőrzik a baba állapotát.
Ha a szülés nem halad előrébb és a méhnyak nem tágul, az orvos oxitocyn alkalmazását rendelheti el. Ez egy hormon, amely elindítja és befejezi a szülést. (Felszabadul például az orgazmus során is és a baba ölelgetése és szoptatása közben is.)
A szülés második szakasza – aktív fázis
Ez a méhnyakszáj teljes kitágulásától a baba érkezéséig tart. Kinyomó összehúzódásokkal jellemezhető, amelyek több nő szerint nem annyira kifárasztóak, mint az első szakaszban. Végre, befolyásolhatod a helyzetet és aktívan segíthetsz a baba világra hozatábal. Figyelmesen hallgasd a szülésznőt és próbáld megfogadni a tanácsait. Ebben a szakaszban a legtöbb nő természetes, ellenállhatatlan szükséget érez nyomni. Minden egyes összehúzódás lejjebb nyomja a babát a szülőcsatornáig. Ha a megfelelő testhelyzetben van a baba, akkor a feje fog először előbukkanni. Ez kerül a legnagyobb erőfeszítésbe és itt a legmagasabb a gátszakadás kockázata. Ne feledd, tiltakozhatsz a gátvágás ellen, de néhány esetben, amikor nagy mértékű gátszakadás kockázata áll fenn, a gátvágás indokolt.
Most jön a „könnyebb“ része. A test többi részének egyetlen összehúzódás során kellene kijönnie. Nagyon fontos, hogy a babát érkezte után rögtön a hasadra helyezzék, így létrejöhet köztetek az első bőrkontaktus. Ha nincsenek kontraindikációk (bármilyen orvosi ellenjavallat), az ARANYÓRÁNAK is nevezett időszak rendkívül fontos a baba és az anya közti kötelék és biztonságérzet kialakítására.
A baba érezni fogja a már jól ismert szívdobbanásod és ez megnyugtatja őt. Próbáld őt mellre tenni azonnal. Ne aggódj, ha az első szoptatás sikertelen, az első találkozás és intimitás sokkal többet érnek. A test súlyának és hosszának megmérése és egyéb folyamatok várhatnak egy kis ideig.
A szülés harmadik szakasza
Egy kis időn belül a méh elkezd ismételten összehúzódni. Most a méhlepény (placenta) fogja elhagyni a testedet a magzatburokkal együtt. (Ezek egyként hagyják el a testet.)
Ha a gátad elszakadt, vagy végül metszést alkalmaztak, most jött el az idő, hogy összevarrják. Egyúttal a méhed összehúzódása is elkezdődik. Ilyenkor leeshet a vérnyomásod, gyengének érezheted magad, a végtagjait pedig reszkethetnek. Egy hosszú és fárasztó folyamaton estél át. A hatásait még hetekig fogod tapasztalni, amíg a tested lassan visszatér a normális kerékvágásba. Azonban, megnyerted a főnyereményt: várva várt, szeretett kisbabádat, akit most már bármikor magadhoz ölelhetsz és táplálhatsz.
Pakolj be kórházi táskádba a Canpol babies termékeivel!
Canpol babies Szülés utáni légáteresztő tisztasági betét
Canpol babies Többfunkciós pelenkázó alátét
Canpol babies melltartóbetét
Canpol babies EasyStart Szilikon bimbóvédő
Canpol babies Egyszerhasználatos kismama fehérnemű
Canpol babies Kézi mellszívó Basic
Canpol babies Elektomos mellszívó EasyStart
A cikk fizetett promóció. (x)
(x), 2023. október 03.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com, További fotók: Canpol