Jöttek az ismerősök és rokonok, megcsodálták, megdicsérték, s aztán természetesen megkérdezték:
- És, jó baba?
És mi bőszen bólogattunk, nagyon-nagyon jó baba. Csak eszik és alszik, semmi gondunk nincs vele.
- Na és hasfájós?
Á, nem! Szerencsések vagyunk. Nem hasfájós. - mondtuk tudálékosan.
Ugyan kérem, a mi lányunk nem lehet hasfájós. És egyébként is, ez a hasfájás, amiről mindenhol rémálomként írnak, egyértelműen csak egy eltúlzott butaság lehet. Túl van ez kérem lihegve!
Aztán két varázslatosan békés és csendes hét után megtudtuk, mi is az a kólika....és akkor már nem mondtuk, ó, de nem ám, hogy túl van lihegve!
Mert mi is az a kólika vagy ahogy még hívni szokták, 3 hónapos hasfájás?
Általában szülés után 2-3 héttel kezdődő állapot, amit erős sírás kísér, többnyire ugyanabban a napszakban, jellemzően esténként, de előfordulhat a délelőtti órákban is. A sírást a hasi izmok és lábak görcsös tartása, a lábak hashoz rángatása jellemzi, valamint a kemény, feszes has.
Eltéveszthetetlen az állapot. Mindig ugyanakkor, mindig ugyanúgy.
Ez a hivatalos verzió.
De a szülőké egy kicsit más.
Kólika az a hetekig tartó, főként este jelentkező rémálom, mikor a gyermeked vigasztalhatatlanul, megállíthatatlanul sír órákon át, miközben te a létező összes módszert kipróbálod, amit csak a szakirodalom, a többi anyuka, a szomszédok vagy bárki mond.
Eredménytelenül.
A kólika az a kegyetlen állapot, mikor a végletekig fáradt és félig megsüketült szülők a fél életüket és a fele királyságukat is odaadnák a szerért, ami megszünteti gyermekük és a saját kínjaikat.
Lóbálnak lajhártartásban, forgatnak hasra, melegítenek párnácskákat, lepedőt, fedőt vagy ami épp akad, szaladnak szerekért a patikába, főznek teát.
Az idegileg és fizikailag kifáradt szülő mindent, de mindent megpróbál. De igazi megoldás nincs.
Aztán egyszer csak, a 3. hónap végén szinte varázsütésre enyhülnek a sírások...majd lassan elmúlnak.
És az egész kólikás rémálom a múlt ködébe veszik, hogy átadja a helyt a fogzás rohamainak, majd a szeparációs szorongás sírásának, a dackorszak hisztijeinek....
De egy pillanatra még maradjunk a kólikánál. Mégis:
Mi segíthet?
- Érdemes figyelni a szoptatott babáknál az édesanyák étrendjére: nem ajánlottak azok az ételek, amik puffasztanak. Személyes tapasztalatként elmondhatom, hogy a gyümölcslevek fogyasztása rettenetesen fokozza az esti sírásokat. Bár nekem nagyon nehezen ment, de elhagytam a fincsi italokat, s máris jobb lett a helyzet. Érdemes megpróbálni.
- Nagyon figyelni kell a büfiztetésre. Jöjjön ki, az a legjobb. Vannak nehezen büfiző babák, náluk sokszor 10 percig is rázni kell a popót, vagy ütögetni a hátat.
- Vannak szerek, amik segíthetnek. Elterjedt az Infacol, az Espumisán, a Gripe Water Baby, de sokan esküsznek a Colief cseppekre, a Normaflore-ra és még sorolhatnám. Jó lehet az ősi édeskömény tea is.
Ezek azonban minden babánál más hatást érnek el. Mindet ki kell próbálni.
Nálunk sajnos nem használt semmi, csak a Gripe Water, de mindenkinek más hatásos.
Mi nagyszerű módszert dolgoztunk ki: az Infacol csepegtetőjével adagoltuk a GW-t, így könnyen és gyorsan bejuttattuk a megfelelő adagot.
- A torna és hasra forgatás is hatásos lehet, még akkor is, ha a csemeték maguk megfeszítésével tiltakoznak ellene.
- Meleg lepedő vagy meggymagpárna a pocakra – szintén beválhat.
Mondjam még?
Kólika.
Minden szülő rémálma. Regényeket lehetne írni róla. Te mit tapasztaltál?