#baba#anya

Minden, amit a baba szeme színéről tudni lehet

Tartsuk biztonságban a baba szemét

A szülőként a baba megérkezése előtt gyakran elgondolkodunk azon, hogy vajon milyen színű lesz a babánk szeme, amikor majd megszületik. A baba szemszínének megjóslása nem olyan egyszerű, mint amilyennek gondolnánk. A szemszín végső soron attól függ, hogy az egyes szülők milyen genetikai anyagot adnak át a babának, és hogy ezek a gének hogyan keverednek és illeszkednek majd egymáshoz.

 


Hogyan kapják a szemek a színüket

A sötét bőrű felnőttek általában sötét szeműek lesznek. A világosabb szemű felnőtteknek viszont nagyobb valószínűséggel van világosabb bőrük is. Számos kutatás íródott a témával kapcsolatban, azonban konkrétan a csecsemők szemszínével kapcsolatban csak nagyon korlátozottak az eddigi ismeretek, melyek rendelkezésre állnak. A felnőtteknél tapasztalt bőr és szemszín kapcsolat kivetíthető a csecsemőkre is. Egy 2016-os tanulmány szerint a legtöbb kaukázusi csecsemő szürkéskék szemmel, míg a hawaii őslakosok, a csendes-óceáni szigetlakók és az ázsiai csecsemők gyakran sötétbarna szemmel születnek. Ellenben ez a szín megváltozhat, amint a baba szeme az anyaméhen kívül fénynek van kitéve, mivel az íriszben (a fekete pupilla körüli színes gyűrű) színtermelő sejtek vannak. Általában ez a színváltozási folyamat körülbelül hat hónapig tart. Különlegesség, hogy a szemnek a színe akár hatéves korig is változhat. A kaukázusi csecsemők körülbelül 10%- ának felnőttkorában is változik a szemszíne.

Mi az a melanin pontosan?

A melanin egy fehérjét kiválasztó sejt, ami befolyásolja a bőr, a haj és a szem színét és ezt az úgynevezett melanociták termelik. A szemszínt úgyszintén a melanociták határozzák meg. mert az írisz melanocitákat tartalmaz, és ezek a sejtek a fényre a melanin termelésének fokozásával reagálnak, általában az élet első évében.

Attól függően, hogy mennyi melanin választódik ki, a baba szemszíne lassan elkezdhet változni a születés után. Ha a baba szeme kék, a melanociták csak kevés melanint választanak ki. Ha pedig csak egy kicsivel többet választanak ki, akkor a baba szeme zöld vagy mogyoróbarna lesz. Ha a baba szeme barna, akkor a melanociták sok melanint választanak ki.

Amikor a genetika közbeszól

A szemszín meghatározásában akár tizenhat különböző gén is közrejátszhat, de a két leggyakoribb az OCA2 és a HERC2 allél. Ezek a gének szabályozzák a barna vagy kék, illetve a zöld vagy mogyoróbarna színt kialakulását. Az orvostudomány kezdetben a barna szemszínt tekintették "domináns", a kék szemszínt pedig "recesszív" tulajdonságnak. Ma már azonban egyes ismeretek tudatában tudjuk, hogy a szemszín meghatározása nem ilyen egyszerű, mert a szemszínt nem csak egy vagy két gén befolyásolja. Így ennek sarkalatos megfogalmazása nem mérvadó.

Végső soron a baba pontos szemszíne összesen tizenhat génnek a kombinációjától függ, amelyet mindkét szülőjétől együttesen örököl. Ezért van az, hogy bár ritka, de két barna szemű szülőnek is lehet kék szemű gyermeke.

 Hogyan fog kinézni a baba a genetika alapján?

Előfordul, hogy a gyermekek olyan íriszekkel születnek, amelyek színe nem egyezik. Ez a heterokrómia néven ismert állapot jellemzően születéskor jelentkezik (ekkor veleszületett heterokrómia az elnevezése). Általában nem okoz semmilyen negatív tünetet, szóval nem kell emiatt aggódnunk. Viszont tisztában kell lennünk azzal a közrejátszó ténnyel, hogy a heterokrómiát akár egészségügyi állapot vagy trauma is okozhatja. Például a Horner-szindróma, amely az agyból az arc és a szem egyik oldalára vezető idegpálya megszakadását jelenti és váratlan szemszínváltozást okozhat. Az érintett szem színe gyakran világosabb, mint a másiké.

A szemszínváltozások egy további vállfaja a Waardenburg-szindróma, amely egy a genetikai állapotok csoportja. Az ebben az állapotban szenvedő gyermekeknek gyakran nagyon halvány kék szeme van, vagy egy kék és egy barna szemük van, vagy az egyik szemük két különböző színűre szegmentálódik. Ennek kapcsán szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy ha bármilyen szokatlan megjelenést észlel gyermeke szemszínében, forduljon gyermekorvosához. Ők szemészorvoshoz irányíthatják Önt.

A jóslás ördögtől való?

Mivel még mindig sok mindent nem értünk a gének kölcsönhatásáról és a szemszín meghatározásában játszott szerepükről, nehéz megjósolni, milyen árnyalatú lesz a baba szeme, szinte ördögtől való. Van azonban néhány valószínűség, aminek tudatában igenis kalkulálni tudunk egyes színek valószínűségével.

Két kék szemű szülő: Nagy a valószínűsége annak, hogy a baba kék szemű lesz, de ez nem garantált.

Két barna szemű szülő: Nagy az esélye annak, hogy a baba barna szemű lesz, de ha valamelyik vagy mindkét szülőnek vannak kék vagy világosabb árnyalatú szemű családtagjai, akkor van rá esély, hogy a baba szeme nem barna színű lesz.

Egy kék szemű szülő, egy barna szemű szülő: Körülbelül 50/50 az esélye annak, hogy a gyermek kék szemű lesz.

Egy vagy mindkét szülő zöld vagy mogyoróbarna szemű: A gyermeknek zöld vagy mogyoróbarna szeme lehet, de ezt nehéz biztosan tudni.

Általában a szemszín változása a világostól a sötét felé halad. Tehát ha a gyermeke kezdetben kék szemű, a színe zöld, mogyoróbarna vagy barna színűvé válhat, de ha a baba barna szemmel születik, nem valószínű, hogy kék szeművé válik.

Pusztán a szülők szemének megnézésével lehetetlen megjósolnunk egy baba szemszínét, annak pedig folyamatát ennél sokkal bonyolultabb.

Szemszín és fényérzékenység

A kék, szürke vagy zöld szemű emberek általában fényérzékenyebbek, mint a barna vagy fekete szeműek. Valójában a világosabb szemű emberek gyakran tapasztalnak fotofóbiát, vagyis fényérzékenységet, ami miatt hunyorognak a napfényben, vagy fáradtnak érzik magukat, miután egy ideig fluoreszkáló lámpák alatt ültek.

Ez az érzékenység annak köszönhető, hogy a világos szemű emberek szemének több rétegében kevesebb a pigmentáció. Ennek eredményeként nem képesek blokkolni az erős fény vagy a napfény hatását. Ezt szem előtt tartva a szülőknek szemmel kell tartaniuk gyermekeiket, amikor a szabadban vannak, és figyelniük kell az arra utaló jelekre, hogy gyermeküknek szüksége lehet egy kis szünetre a napfénytől. Függetlenül attól, hogy milyen a gyermek szeme színe, a legjobb, ha a szabadban UV-védelmet nyújtó napszemüveggel védjük a szemét.

Hogyan lehet óvni a baba szemét?

A baba szeme érzékeny, ezért ügyelnünk kell arra, hogy a baba szemét tisztán tartsuk és védjük a sérülésektől. Először is, a születés utáni első hónapokban előfordulhat, hogy enyhe váladékozást észlelünk a baba szeméből. Fürdetéskor gondosan meg kell tisztítani a váladéktól. Kerülni kell, hogy állandóan zsebkendővel vagy mosogatórongyal törölgessük a baba szemét, mert káros eredményhez vezethet.

Második lépcsőfok, legyünk óvatosak azzal kapcsolatban, hogy mit engedünk a babának játszani. A csecsemők még nagyon kevés izomkontrollal rendelkeznek, ezért nem ritka, hogy szemen szúrják magukat. Valójában a nem szándékos szemsérülések már csecsemőkorban is gyakoriak, és egyesesetekben maradandó látásvesztéshez vezethetnek. Ehelyett adjunk a babának biztonságos, életkorának megfelelő játékokat, amivel csökkenthetjük az ilyen esetek gyakoriságát.

Végezetülíí: érdemes odafigyelnünk a baba szemének beállítására, ezalatt a szemtengely a szemizomzat megfelelő használatára célzunk. Bár természetes, hogy az első néhány hónapban előfordulhat egy kis kancsalság vagy szemtorzulás, azonban, ha ez a 6 hónapos kor után is fennáll, vagy ha a szemei bármilyen módon remegősnek tűnnek, érdemes felkeresni a háziorvost, hogy ő beutalót adhasson szemorvoshoz.

 

D. Dominika , 2022. január 29.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?