#baba#anya

Milyen táplálékkiegészítőket szabad vagy éppen tiltott szedni terhesség alatt? (x)

A várandósság alatt a szervezet tápanyagigénye jelentősen megváltozik, mivel a növekvő magzat számára is biztosítani kell a szükségleteket. A megfelelő táplálékkiegészítők szedése ilyenkor különösen fontos, mivel ezek segítenek pótolni azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyekből a kismama étrendje esetleg hiányt szenved. Azonban fontos kiemelni: nem minden táplálékkiegészítő biztonságos a terhesség alatt.

Lehet, hogy a terhességünk előtt rendszeresen edzettünk, emiatt L-karnitint és bcaa-készítményeket szedtünk, illetve fehérjeporokat is használtunk. Nos, a fogantatás után lehet, hogy ezeken a szokásokon változtatnunk kell, és újakat kell kialakítanunk. Ebben a cikkben áttekintjük, mit érdemes szedni és mit kellene inkább elkerülni ebben az időszakban.

10 táplálékkiegészítő, amit ilyenkor szednünk kell

Nézzük, melyek azok a vitaminok, ásványi anyagok és más tápanyagok, amelyek mind a baba, mind a kismama számára fontosak a 9 hónap alatt.

Folsav

A folsav (B9-vitamin) elengedhetetlen a terhesség alatt, mivel segít megelőzni a velőcsőzáródási rendellenességeket.

Vas

A vas szükséges a vörösvérsejtek termeléséhez és az oxigénszállításhoz. A terhesség alatt a vér mennyisége megnövekszik, ezért több vasra van szükség. A vashiány vérszegénységhez vezethet, ami kimerültséget és más egészségügyi problémákat okozhat.

Kalcium

A kalcium fontos a baba csontjainak és fogainak fejlődéséhez. Ha az anya nem kap elegendő kalciumot, a szervezete a saját csontjaiból vonja el a szükséges mennyiséget, ez pedig az ő esetében vezethet problémákhoz.

D-vitamin

A D-vitamin segít a kalcium felszívódásában és a csontok egészségének megőrzésében. A terhesség alatt a D-vitamin hiánya növelheti a preeclampsia és más komplikációk kockázatát.

Omega-3 zsírsavak

Az omega-3 zsírsavak, különösen a DHA, fontosak a baba agyának és szemének fejlődéséhez. A megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsav bevitele optimalizálja a terhesség kimenetelét és a baba kognitív fejlődését.

B12-vitamin

A B12-vitamin szükséges a vörösvérsejtek képződéséhez és az idegrendszer egészségéhez. Vegetáriánus vagy vegán étrend esetén különösen fontos a B12 pótlása, mivel ez a vitamin elsősorban állati eredetű élelmiszerekben található meg.

Jód

A jód fontos a pajzsmirigy működéséhez és a baba agyi fejlődéséhez. A jódhiány fejlődési problémákhoz vezethet.

Magnézium

A magnézium segít az izom- és idegműködésben, valamint a vércukorszint szabályozásában. A magnéziumhiány növelheti a koraszülés kockázatát és a terhességi görcsök kialakulását.

C-vitamin

A C-vitamin fontos az immunrendszer támogatásához és a vas felszívódásához. A terhesség során segíthet a sejtek védelmében és a szövetek növekedésében is.

Kolin

A kolin kevésbé ismert tápanyag, ám fontos a baba agyi fejlődéséhez és az idegsejtek megfelelő működéséhez. A megfelelő kolinbevitel segíthet megelőzni a velőcsőzáródási rendellenességeket is.

7 tápanyag, amit kerüljünk

Talán nem is gondolnánk, de bizony akadnak olyan tápanyagok, amelyeket ebben az időszakban – a terhesség alatt, de akár a szoptatás közben is – nem célszerű szednünk vagy túlzásba vinnünk.

Túl sok A-vitamin

Bár az A-vitamin fontos a látás és az immunrendszer számára, túlzott bevitele teratogén hatású lehet, vagyis magzati fejlődési rendellenességeket okozhat. Ezért vigyázzunk, hogy ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget.

Egyes növényi alapú étrend-kiegészítők

A ginzeng népszerű energianövelő és immunrendszer-erősítő kiegészítő, azonban terhesség alatt kerülendő. Kutatások kimutatták, hogy olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek hormonális zavarokat okozhatnak és így negatív hatással lehetnek a magzatra.

Az echinacea gyakran használatos az immunrendszer erősítésére és a megfázás tüneteinek enyhítésére. Terhesség alatt azonban biztonságossága nem bizonyított, és fennáll a potenciális allergiás reakciók kockázata, valamint a magzati fejlődést befolyásoló hatások.

Az aloe vera szájon át történő fogyasztása hashajtó hatású lehet, ami terhesség alatt nem ajánlott. A túlzott bélmozgás dehidratációhoz és az elektrolit-egyensúly zavarához vezethet, ami káros lehet mind az anya, mind a magzat számára.

Halolajkapszulák

Bár ahogy arról szót ejtettünk, az omega-3 zsírsavak fontosak, egyes halolajkapszulák higanyt és más szennyező anyagokat tartalmazhatnak, amelyek károsak lehetnek a magzatra. Ezért mindenképp válasszunk megbízható forrásból származó, tisztított omega-3 kiegészítőket.

Koffein

A koffein nagy mennyiségben történő fogyasztása növelheti a vetélés és a koraszülés kockázatát. Terhesség alatt maximum napi 200 milligramm koffeinbevitel ajánlott.

Nagy mennyiségű cink

A cink fontos az immunrendszer működéséhez, de túlzott bevitele megzavarhatja az anyagcserét és a réz felszívódását. Terhesség alatt csak a szükséges mennyiséget szedjük, és kerüljük a nagy dózisú cinket tartalmazó táplálékkiegészítőket.

Kérjünk tanácsot!

Lehet, hogy a terhességünk előtt volt egy tökéletesre fejlesztett napi rutinunk: ébredés után multivitamin vagy C-vitaminos kollagénital, edzés előtt bcaa, edzés közben L-karnitin, a nehezebb napokon B-vitamin-kiegészítők, este melatoninkapszula. Ez azonban a fogantatással megváltozik, és már nemcsak a saját, hanem a magzatunk egészségére is nekünk kell figyelnünk.

Éppen ezért az orvosi konzultáció kiemelten fontos a terhesség alatt szedett táplálékkiegészítők kapcsán. Az orvos vagy a dietetikus segíthet meghatározni, mely kiegészítők szükségesek az egyéni egészségi állapot ismeretében és a terhesség különböző szakaszaiban. A szakember figyelmeztethet az esetleges interakciókra is más gyógyszerekkel vagy kiegészítőkkel, és személyre szabott tanácsokat adhat a megfelelő étrend kialakításához.

Babanet, 2024. augusztus 16.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?