Mi van, ha valami baj van a babával a terhesség alatt?
Ha megtudod, hogy születendő babádnak magzati rendellenessége van, nagyon nehéz időszak következhet. Mit tehet az ember, ha magzati rendellenességet diagnosztizálnak a babánál?
A magzati rendellenesség diagnózisa azt jelenti, hogy valami baj van a baba szerveivel vagy fizikai fejlődésével. Egyes rendellenességek műtéttel vagy gyógyszeres kezeléssel kezelhetők, mások nagyon enyhék, és némelyek életveszélyesek lehetnek.
Mi az a magzati rendellenesség?
A magzati rendellenesség a baba testének rendellenessége. Ez lehet látható probléma (például ajakhasadék), vagy olyasmi, ami befolyásolja a baba testének működését (például szívhiba). Lehet kisebb, de lehet elég súlyos ahhoz, hogy halálos kimenetelű legyen. A magzati rendellenességeket a terhesség alatt lehet elsősorban azonosítani. Egyes esetekben a születéskor, esetenként pedig (mint például halláskárosodás esetén) akkor derül ki, amikor a baba már idősebb.
Egyes magzati rendellenességek teljes mértékben orvosolhatók műtéttel (néha még a terhesség alatt). Mások különleges gondozást igényelnek a születéskor és/vagy a gyermek egész életében. Néhány pedig a terhesség megszakításának komoly megfontolására késztet.
A magzati rendellenességek nem feltétlenül életveszélyesek az anyák számára, de maga a terhesség folytatása kockázatokkal járhat, például a preeklampszia kialakulásával.
Mi okozza a veleszületett rendellenességeket?
A veleszületett rendellenességeket a fejlődés során fellépő problémák okozzák. A legtöbb esetben a magzati rendellenességek véletlenszerűen, ok nélkül következnek be (vagyis a legtöbb nem függ össze azzal, amit tettél vagy nem tettél). Íme néhány a leggyakoribb okok közül:
- Rendellenes kromoszómák/genetika: a babának túl sok vagy túl kevés kromoszómája lehet, vagy mutációja lehet valamelyik kromoszómának.
- Környezeti tényezők: bizonyos kábítószereknek, alkoholnak, nem biztonságos élelmiszereknek, mérgeknek és szennyező anyagoknak, bizonyos fertőzéseknek való szülés előtti kitettség növelheti a rendellenesség kockázatát.
- Szülés előtti táplálkozási hiányosságok.
- Bizonyos anyai egészségi állapotok, mint például a cukorbetegség és az elhízás.
- Előrehaladott anyai életkor (35 éves kor után születő gyermek).
Néha egynél több tényező felelős. Olykor egy környezeti tényező csak felerősíti a baba genetikai hajlamát. Például, ha egy olyan csecsemő, akinek hajlama van valamilyen rendellenességre, a fejlődés egy kritikus szakaszában (leggyakrabban az első trimeszterben) ki van téve bizonyos környezeti tényezőnek, az problémákat eredményezhet.
Mire számíthatsz a magzati rendellenesség diagnózisa után?
A legtöbb magzati rendellenességet az anyai-magzati medicina szakorvos (MFM) által végzett ultrahang vizsgálat során diagnosztizálják. A szülész-nőgyógyászod gyaníthatja, hogy a babád rendellenességben szenved, és beutalhat egy MFM-hez, vagy az MFM felfedezheti a problémát a rutinszerű második trimeszteri ultrahang vizsgálat során.
A diagnózistól függően az MFM beutalhat olyan orvosokhoz, akik a baba speciális állapotára specializálódtak. Ezek a szakemberek adott esetben végigvezethetnek a vizsgálatok és a kezelés következő lépésein. Mind az MFM szakemberek, mind a genetikai tanácsadók értik a veleszületett rendellenességeket, és azt, hogy egy adott diagnózis mit jelenthet a családod számára.
Miután megtudtad a diagnózist, mentálhigiénés tanácsadást és egyéb támogatást ajánlhatnak fel neked, amely segíthet az információgyűjtésben és a további döntések meghozatalában.
Hogyan hat rám egy veleszületett rendellenesség diagnózisa?
Ha megtudod, hogy gyermeked veleszületett rendellenességgel születhet, az nagyon megrázó lehet. Lehet, hogy sokkol a hír, talán még bűntudatot is érzel, és azon tűnődsz, vajon tettél-e valamit, ami ezt okozta. Talán összezavarodtál és félsz attól, hogy mi vár rád. Mindezek az érzések teljesen természetesek és normálisak. Ne feledd, hogy a rendellenességek többsége véletlenszerűen, mindenféle ok nélkül történik.
Hogyan birkózz meg a hírrel?
Ha megtudod a hírt, óriási segítség lehet, ha azt érezheted, van valaki, aki támogatni tud, és aki segít megbirkózni azzal, amit most tudtál meg a babádról. Íme néhány lépés, amit fontolóra vehetsz, ha készen állsz:
- Kérd a családod és barátaid segítségét és érzelmi támogatásukat is! A családtagok segíthetnek – azzal, hogy meghallgatnak, vagy vigyáznak a többi gyermekedre.
- Keress meg másokat, akik hasonlót éltek át! Megoszthatják veled a saját útjukat, ami segíthet abban, hogy kevésbé érezd magad egyedül a saját folyamatod során.
- Keress online csoportokat! A közösségi oldalakon vannak olyan csoportok, amelyek támogatást és megosztást kínálnak olyan szülők számára, akiknek gyermekénél ugyanazt a betegséget diagnosztizálták, mint a babádnál, vagy akiknek nehéz döntésekkel kellett szembenézniük egy magzati rendellenesség diagnózisa után.
Szánj egy kis időt magadra, hogy feldolgozd az információt, de arra is, hogy kipihend magad. A téged körülvevő emberek vigaszt nyújthatnak egy olyan időszakban, amelyet bizonytalannak érezhetsz, és segíthetnek neked az elkövetkező hetekben és hónapokban.
Forrás: babycenter.com
B.Edina, 2022. október 07.