#baba#anya

Mennyi ideig fontos szoptatni a babát?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mennyi ideig szoptassuk a babát. Van-e egy kötelező időtartam, ami alatt szoptatni kell? Hogyan válasszuk le a babát az anyatejről?

 


Az, hogy mennyi ideig szoptatod gyermekedet, csak rajtad múlik (természetesen csak akkor ha más egészségügyi probléma nem merül fel). A szakértőknek megvannak az ajánlásaik, másoknak a véleményük, de csak te, az orvosoddal és a pároddal együtt hozhatod meg a döntést arról, hogy a te családod számára mi a megfelelő. Egyes nők úgy döntenek, hogy csak néhány hétig szoptatnak, mások több évig, a legtöbb nő pedig a kettő között.

Mindig lesz valaki, aki úgy gondolja, hogy túl hosszú vagy túl rövid ideig szoptattál. De nincs helyes vagy helytelen út, és senki sem ítélkezhet feletted a szoptatás időtartama alapján.

Szoptatási ajánlások

Az egészségügyi szakértők világszerte nagyjából egyetértenek a szoptatási irányelvekkel kapcsolatban. Íme néhány a legfontosabb szakértői ajánlások közül:

  • Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP): 6 hónapig kizárólag a szoptatást, majd a szilárd ételek elkezdése mellett legalább egy évig a szoptatást ajánlja. Ezt követően a szoptatás addig folytatódhat, ameddig az anya és a gyermek kívánja.

  • Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium (ACOG): Azt tanácsolja, hogy az első 6 hónapban csak szoptasson, majd az első évben folytassa a szoptatást kiegészítő táplálékkal együtt. Az első év után a szoptatást addig kell folytatni, amíg az anya és a gyermek kölcsönösen kívánja.

  • Az Egészségügyi Világszervezet (WHO): Az első 6 hónapban teljes vagy kizárólagos szoptatást javasol, majd a szoptatás folytatását kiegészítő élelmiszerekkel együtt 2 évig vagy tovább.

Szoptatással kapcsolatos kifejezések

Ezekkel a kifejezésekkel találkozhatsz, amikor a szoptatásról olvasol.

  • Kizárólagos szoptatás

A kizárólagos szoptatás a teljes szoptatás. Ez azt jelenti, hogy a csecsemő egyetlen tápláléka a mellből való szoptatásból származik. A kizárólag szoptatott gyermek nem kap semmi további táplálékot vagy italt, például tápszert, vizet, gyümölcslevet vagy bébiételt. Ha teheted és úgy döntesz, a szakértők a kizárólagos szoptatást részesítik előnyben, mint a táplálkozás elsődleges forrását a gyermek életének első 4-6 hónapjában.

  • Kombinált etetés

Ha szoptatni szeretnél, de nem tudsz, vagy úgy döntesz, hogy nem kizárólagosan szoptatsz, akkor választhatod a szoptatás és a tápszeres táplálás kombinálását. Számos oka lehet annak, hogy a teljes szoptatás nem működik a családod számára. Ha azonnal vissza kell térned a munkába vagy az iskolába, előfordulhat, hogy nem tudod 2-3 óránként szoptatni gyermekedet.

Ha a melleid fejletlenek, vagy korábban mellműtéten esetél át, előfordulhat, hogy nem tudsz elegendő anyatejet termelni ahhoz, hogy kielégítsd növekvő gyermeked szükségleteit. A kombinált táplálás vagy részleges szoptatás lehetővé teszi, hogy továbbra is szoptass, miközben további tápanyagokkal egészíted ki csecsemőd táplálkozását, hogy biztosítsd, hogy mindent megkapjon, amire szüksége van.

  • Szoptatás és kiegészítő élelmiszerek

Az első 4-6 hónapos kizárólagos szoptatás után a szakértők a szoptatás folytatását javasolják, kiegészítő élelmiszerek hozzáadásával együtt. A kiegészítő élelmiszerek az anyatejen kívüli élelmiszerek. Ezek nem a szoptatás helyettesítésére szolgálnak, hanem a szoptatás mellett több tápanyagot biztosítanak.

A kiegészítő élelmiszerek hozzáadása akkor kezdődik, amikor a baba 4 és 6 hónapos kora között megkapja az első szilárd táplálékot. Gyermeked orvosa tanácsot fog adni neked, hogy mikor és hogyan kezd el a szilárd ételek adását. Gyakran először olyan ételeket próbálnak ki, mint a pürésített gyümölcsök és zöldségek, a babapehely és az életkoruknak megfelelő tápláló rágcsálnivalók.

A szoptatás ebben a korban még ajánlott és hasznos babád számára, de ahogy gyermeked idősebb lesz, az anyatej önmagában már nem lesz elegendő ahhoz, hogy biztosítsa számára az összes tápanyagot, amelyre a szervezetének növekedése során szüksége van. 

Mennyi ideig kell szoptatni?

Bármilyen mennyiségű szoptatás vagy anyatej, amelyet babádnak adhatsz, hasznos. Még egy kis mennyiségű kolosztrum, az első anyatej is értékes gyermeked számára. Ez az első anyatej nem csak tápanyagot tartalmaz, hanem antitesteket és egyéb immunrendszeri tulajdonságokat is.

Tehát még akkor is, ha kezdetben csak egy kis ideig szoptatsz, ez a korai anyatej segíthet megvédeni újszülöttedet az olyan betegségektől, mint a hasmenés, a fülgyulladás és a légúti fertőzések.

Ha az újszülöttkori szakasz után is szoptatsz, az még előnyösebb. A szoptatás számos előnnyel jár mind az anyák, mind a csecsemők számára. A szoptatás csökkentheti a babáknál az asztma, az allergia, a cukorbetegség és bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát, valamint az anyáknál a petefészek- és a mellrák kockázatát is csökkentheti.

Mennyi ideig tart a szoptatás?

Nincs meghatározott életkor, amely előtt a szoptatásnak véget kell érnie. Attól függően, hogy te és gyermeked hogyan érzitek magatokat, a szakértők egyetértenek abban, hogy addig kell folytatni a szoptatást, amíg úgy találod, hogy ez neked megfelel. Feltéve, hogy gyermeked növekedésével párhuzamosan elkezded kiegészíteni étrendjét kiegészítő élelmiszerekkel, a szoptatás 2 évig, 3 évig vagy még tovább is folytatódhat.

Az anyatej az idősebb gyermekek számára még mindig további tápanyagokat biztosít a teljes értékű, egészséges táplálkozáshoz. Emellett továbbra is biztosítja az antitesteket és az immunrendszer tulajdonságait, amelyek segítenek az idősebb gyermekeknek a fertőzések és betegségek leküzdésében. A szoptatás továbbra is előnyös marad, bármeddig is szoptatod gyermekedet. Tehát végső soron rajtad múlik, hogy gyermeked növekedésével együtt meghatározd, mennyi idő a túl hosszú idő.

Az idősebb gyermekek szoptatásának pszichológiai hatása

Egyes anyák aggódnak amiatt, hogy az idősebb gyermek szoptatása pszichés károkat okozhat, de nincs okunk feltételezni, hogy az idősebb gyermek szoptatása egyáltalán problémákat okozna. Az AAP szerint “a szoptatás időtartamának nincs felső határa, és nincs bizonyíték arra, hogy a harmadik életévben vagy annál tovább tartó szoptatás pszichológiai vagy fejlődési károsodást okozna”.

Ahogy már korábban említettük, minél tovább szoptatsz, annál nagyobb és tartósabb előnyökkel jár. Ráadásul a hosszú távú szoptatás valóban együtt jár bizonyos pozitív hatásokkal. Az anyák a hosszabb ideig tartó szoptatás után többek között így jellemzik gyermekeiket: egészségesek, boldogok, szeretetteljesek, nyugodtak és függetlenek.

Más emberek véleményének kezelése

Másoknak megvan a saját véleményük arról, hogy mennyi ideig kell szoptatni (vagy egyáltalán kell-e szoptatni). Meg fogod tapasztalni, hogy a barátok, a családtagok, sőt még az idegenek sem szégyenlősek, ha hangot kell adniuk ezeknek a véleményeknek. És bár meghallgathatod a tanácsaikat, semmiképpen sem kell megfogadnod őket.

Neked és partnerednek a gyermeketek és családotok számára a legjobb döntést kell meghoznotok. A legfontosabb, hogy ne hagyd, hogy mások véleménye befolyásolja a döntéseidet. Valószínűleg a végén rosszabbul fogod érezni magad, ha azt teszed, amit mások szerint tenned kellene, ahelyett, amit valóban szeretnél.

Ne hagyd, hogy bárki bűntudatot ébresszen benned, hogy tovább szoptass, ha már kész vagy abbahagyni, vagy hogy úgy érezd, abba kellene hagynod a szoptatást, ha folytatni szeretnéd.

Döntés arról, hogy mikor kell elválasztani a babát

Az elválasztás a szoptatás fontos része. Akkor kezdődik, amikor egy másik táplálási formát is beillesztesz a baba étrendjébe. Kezdődhet egy alkalmi cumisüveggel 6 hetes korban, vagy az első kanál almaszósszal 6 hónapos korban. Dönthetsz úgy, hogy teljesen leszoktatod a mellről, vagy folytathatod a szoptatást még jóval azután is, hogy gyermeked elkezd szilárd ételeket fogyasztani.

Ha készen állsz arra, hogy abbahagyd a szoptatást, akár továbbra is adhatsz anyatejet a kicsinek. Ha elég korán elkezded tervezni a szoptatás befejezését, akkor fejhetsz le anyatejet és tárolhatod azt a fagyasztóban, hogy felhasználhasd, miután abbahagytad a baba mellre helyezését.

A szoptatás abbahagyása után is adhatsz gyermekednek anyatejet cumisüvegben vagy pohárban. Vagy áttérhetsz a tápszerre vagy a tehéntejre, attól függően, hogy gyermeked hány éves, amikor abbahagytad a szoptatást.

 

Forrás: Verywellfamily.com 

 

B.Edina, 2022. január 31.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?