Megfázás terhesen - így változik a kezelésed
Mit javasol a szakember a várandósság alatti megfázás, nátha és láz esetén?
Az ősz gyönyörű, a hulló falevelek, a színes fák és a napsütéses, kellemes idő. Azonban könnyen el tudja rontani a hangulatot a megfázás, mely sajnos az ősz velejárója, főleg, ha gyerekek is vannak a családban, akik a közösségből könnyen hordják haza a fertőzéseket. A nátha nem sok vizet zavar, de ha a nő történetesen várandós, akkor már más a helyzet, a kezelés lényegesen megváltozik! A témában Ratkó Tünde termékenységi szakértő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
A fertőzés a terhesség alatt
Érdemes tisztázni, hogy a nátha, a megfázás, az influenza – melyek a leggyakoribb kórokozók, amik a lázzal, orrfolyással, levertséggel és aluszékonysággal járó tünetegyüttest produkálják - nem bakteriális, hanem vírusfertőzések.
Ez azért nagyon fontos, mert az antibiotikumok hatástalanok ellenük, amiket a terhesség során egyébként is érdemes kerülni. A vírusfertőzések kezelése sajnos nem nagyon oldható meg, a tüneteket tudjuk enyhíteni, illetve a megelőzés, a fertőzés után a szervezet erősítése hozhat eredményt.
A megelőzés és a szervezet segítésének az egyik legjobb eszköze az immunrendszer felkészítése a fertőzések elleni küzdelemre, amihez a vitamin és tápanyagpótláson át vezet az út. A várandósság során a WHO ajánlása alapján mindenképpen érdemes a mikrotápanyagokat pótolni, amihez egy várandósvitamin jó választás lehet. Ehhez azonban mindenképpen kell a szerves kötések jelenléte, hiszen így a hasznosulás sokkal jobb, ezen felül pedig a komplexitás is alapkövetelmény. A modern vitaminkészítményeknek pedig már tudniuk kell követni az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét is, hiszen a tápanyagigények az egyes trimeszterekben nem azonosak!
A jó tápanyagpótlás az őszi-téli időszakban is segít, hiszen az immunrendszer működését segíti, így a fertőzések kialakulásának kockázata is alacsonyabb, illetve azokat a szervezet könnyebben küzdi le. Ki kell emelni azonban, hogy nem szabad több készítményt egyszerre szedni a vitaminokból sem. Bár sok olyan anyag van, melyek túladagolása “nehéz”, a terhesség alatt ez is változhat, hiszen nem csak ránk, a babára nézve is terratogén hatásai lehetnek annak, ha túl nagy dózisban viszünk be bizonyos anyagokat a szervezetbe.
A tünetek kezelése
Alapvetően érdemes elkerülni a gyógyszereket, ameddig ez lehetséges. Mivel tüneti kezelésről van szó, nem lesz olyan nehéz dolgunk. A gyógyteák nagy segítséget jelenthetnek, de ki kell emelni, hogy a kismama nem szedhet akármilyen gyógynövénykészítményt, így a teákkal is óvatosan kell bánni.
- mondja Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere. Napi 1-2 csésze kamilla, csipkebogyó vagy hársfatea még rendben van, illetve a gyümölcsteákkal is lehet számolni.
A lázcsillapítás várandósan fontos kérdés. Bár alapvetően a protokoll szerint a lázat ma már nem kell csillapítani, hiszen azt szabályozza a szervezet, a kismamák esetében ez nem így van. A 38°C-ot meghaladó láz ugyanis a terhesség korai szakaszában fejlődési rendellenességeket okozhat, a későbbiekben pedig növelheti a vetélés és koraszülés esélyét is. A lázcsillapítás azonban csak nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel oldható meg, de még ilyen esetben is érdemes előbb a kezelőorvossal egyeztetni!
Amivel biztosan nem nyúlunk mellé
A nátha kezelése a nagyanyáink szerint a bő folyadék és az alvás. Nem több, és nem kevesebb és ezt mi is megtehetjük, terhesen is – a fent leírtak betartása mellett. A meleg fürdő ilyenkor nem javasolt, ha nagyon fázik a kismama, a meleg takaró, esetleg a lábhoz helyezett melegvizes palack működhet. A sok pihenéssel, ágynyugalommal és a bő folyadékkal, valamint a vitaminok megfelelő pótlásával a betegség is gyorsan távozni fog!
Babanet, 2024. november 22.