MARAKODÁS A KISTESÓK KÖZÖTT – SZÜLŐKÉNT MIT TEHETEK?KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK
Üdvözlöm! Olyan problémám lenne, hogy 2.5 éves kisfiam még nem beszél (júliusban lesz 3 éves) valamint elég öntörvényű hisztis. A kis testvérét (17hónapos) ellöki, bántja, marakodnak. Ha a nagyobbik kisfiamra rászólok, semmilyen módszer nem használ, nem figyel, nem veszi figyelembe, amit mondunk neki. Tudna ebben segíteni, hogy a viselkedése kicsit fegyelmezett legyen?
Köszönettel T. Csilla
Kapcsolatszerviz - gyermekterápiák, szülői tanácsadás:
Kedves Csilla,
köszönöm, hogy kérdésével hozzám fordult. Jobban kellene ismernem a részleteket ahhoz, hogy érdemi tanácsot adhassak. Például látnom a kisfiát, hogy megítélhessem, milyen állapotban van, mit jelent pl., amit ír, hogy nem beszél. Így nyilván nehezebb megértetni vele, hogy miért nem bánthatja a testvérét. Egyáltalán nem beszél, vagy azért néhány szava van? Mennyire jól érti a beszédet, hallgat a nevére, jó a hallása? Jó lenne megnézni, hogy egyszerű megkésett beszédfejlődésről van-e szó, vagy esetleg valami más is áll-e a háttérben.
Ezért tele van szorongással és haraggal, aminek valamilyen úton-módon ki kell jönnie, le kell vezetnie a feszültséget. Meg kellene értetni vele, hogy lehet haragudni, de ütni, fellökni stb. nem megengedett. Azonnal odalépni, amikor ilyet csinál, és leállítani, és röviden, kedves, de határozott, kicsit mélyebb, erősebb hangon mondani, hogy ezt szigorúan tilos csinálni! Nem engedem meg! Nem szabad! És azonnal foganatosítani is, tehát mindig rögtön megfogni, elvinni onnan, megfogni a kezét úgy, hogy ne tudjon csapkodni. Szemébe nézni, ezt mindenképpen elérni, és nyugodt, higgadt hangon elmondani, hogy senki sem bánthatja a másikat. Megértem, hogy haragszol, mert azt hiszed, neked már kevesebb figyelem és szeretet jut. Ezért lehetsz mérges, de a mérgedet másképp fejezheted ki - és mutassák meg, hogyan, pl. mérgesen fújtathat, toporzékolhat, akár buborékfólián is, hogy kipukkadjon a harag, vagy párnába boxolhat stb.
Még esetleg az lehet, hogy valóban kevés a kisfiának az az együtt töltött idő, amit talán régebben megkapott, megszokott, ezért legyenek kijelölve a napban csak olyan időszakok, amikor csak őrá hárul a figyelem, csak vele foglalkoznak. Játszhatnak esetleg „kisbabásat” is, hogy szinte kisbabaként veszi a karjaiba, ölelgeti, simogatja, puszilgatja, ringatja, dúdolgat neki.
Remélem, segíteni fognak ezek a megoldási javaslatok. Tehát együtt érezni vele, megfejteni a szomorú, szorongató érzéseit is, mellette lenni, de határokat szabni, hogy ütni, bántani nem lehet, és megoldási javaslatokat nyújtani. Kérem, majd jelezzen vissza, hogy javult-e a helyzet, vagy ha még kérdése van, nyugodtan kérdezzen!
Szeretettel: Bernadett
Csilla válasza:
Mindenesetre nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat. Nagyon hálás vagyok
Köszönettel: Csilla
Kapcsolatszerviz - gyermekterápiák, szülői tanácsadás:
Kedves Csilla,
köszönöm, hogy írt, és örülök, hogy ennyire figyelmes, érzékeny, törődő anyuka, nagyon szereti a kisfiait. Ezt ők biztos megérzik, és ez a lényeg, nem kell hibáztatnia magát, ha valamit éppen nem jól csinált, ez mindenkivel megesik. Egyébként az is, hogy a kisfiú testvérek sokkal többet szoktak kakaskodni, veszekedni, akár verekedni is egymással, mint a kislányok, tehát egy bizonyos mértékig ez benne is van a pakliban. Ne legyen annyira hatással Önre, ha veszekszenek, mert ezt megérzik, ne vegye annyira a szívére, gondoljon arra, hogy sok más dolognak pedig lehet örülni. És persze fontos a higgadt, nyugodt hangnem. Ha azt érzi, erre éppen nem képes, akkor egy pillanatra lépjen hátra, vagy lépjen ki a szobából, és nyugtassa meg magát, hogy nincs semmi nagyobb baj, mindent képes vagyok kezelni, minden szépen megoldható.
Igen, majd találkozhatunk személyesen is, örülnék neki, de most egyelőre még várni kell ezzel, ki tudja, meddig. Remélem, nem sokáig. Addig is kitartást, türelmet, sok szeretetet kívánok az egész családnak! Üdv, Bernadett
A Babanet.hu Pszichopedagógus, gyermekterapeuta szakértője.
Dr. Eigner Bernadett PhD, 2020. április 09.