Kisokos kezdő szülőknek - 10 buktató, amiről jó, ha tudsz
A szülővé válás kihívásokkal teli, és természetes, hogy hibákat követ el az ember útközben. De, ha tisztában vagyunk a leggyakoribb buktatókkal, és tudjuk, hogyan kerülhetjük el őket, az sokat segíthet abban, hogy könnyebben beleszokjunk a szülői szerepbe, és élvezhessük gyermekeinkkel töltött időt.
A szülői szerep kihívásokkal teli, és senki sem tökéletes, de különösen nehéz újdonsült apaként, anyaként. A túlzott aggódás, a csecsemő sírásának félreértelmezése és a párkapcsolat elhanyagolása is mind olyan, amit a legtöbben friss szülőként átélünk. Fontos, hogy ha kérdésünk van, ha bizonytalanok vagyunk, megbízható forrásokból tájékozódjunk, és figyeljünk a saját mentális egészségünkre is, hogy kiegyensúlyozott és szeretetteljes környezetet biztosíthassunk gyermekünk számára. Az alábbiakban a WEBBeteg összegyűjtött néhány olyan problémát, amivel sokan szembesülhetünk friss szülőként.
1. Pánik minden „apróság” miatt: Tudjuk, hogy eleinte nehéz kivitelezni, de próbálj meg nem sokat aggódni a kisebb dolgok miatt, mert ez megfoszthat téged és gyermeked is az örömteli pillanatoktól.
2. Ébresztés etetés céljából: Hagyd, hogy a csecsemő magától jelezze, ha éhes, és ne ébreszd fel feleslegesen.
3. Bukás és hányás: Érdemes figyelni a gyakoriságra is, nem csak az intenzitásra.
4. Láz nem megfelelő kezelése: A csecsemőknél a magas lázat komolyan kell venni, és szükség esetén orvosi segítséget kell kérni.
5. Autós biztonsági gyermekülés helytelen beállítása: Győződj meg róla, hogy a gyermekülést megfelelően állítottad be, vagy kérj segítséget szakértőtől.
6. Szájhigiénia elhanyagolása: Már egészen korán érdemes odafigyelni a szájhigiéniára, hogy megelőzd a későbbi fogászati problémákat.
7. A házasság elhanyagolása: Ne hagyjátok, hogy a gyermeknevelés teljesen elvonja figyelmeteket a párkapcsolatról, szánjatok időt egymásra is. Ha kell, kérj segítséget a rokonoktól, barátoktól néhány órára.
8. Túl sok veszekedés a gyermek jelenlétében: Fontos, hogy a gyermek környezetében fenntartsuk a nyugodt légkört, de a hitelesség is lényeges, hiszen nem a tökéletesség a cél. Igyekezzünk a problémáinkat négyszemközt rendezni a párunkkal, de ha ez valamiért nem megy, és néha feldúltnak látnak a gyerekeink, az is rendjén van - az azonban nem mindegy, hogy ilyenkor miként nyilvánulunk meg előttük. Semmiképp se veszekedéssel, hanem konstruktív vitával keressük a megoldást, amihez természetesen két érzelmileg érett felnőtt szükséges.
9. Tájékozódás megbízhatatlan forrásokból: Csak megbízható forrásokból származó tanácsokat fogadj el a baba egészségét illetően, például gyermekorvostól vagy hiteles egészségügyi és szakportálokról.
10. A kötődés kialakítása
A kötődés fontossága gyakran alábecsült téma, pedig komoly hatással van a generációk közötti kapcsolatainkra és a szülői viselkedésre. A kötődés, amit egy gyermek a korai években alakít ki a gondozójával, meghatározó szerepet játszik abban, hogyan fogja később a kapcsolatait ápolni, beleértve saját gyermekei nevelését is.
Egyre több az olyan szülő, aki tudatosan szeretné elkerülni a saját gyermekkori tapasztalataik ismétlődését, és pszichoterapeutához fordul. A pszichoterápia segít felismerni és lebontani azokat a mélyen gyökerező mintákat, amelyeket a szülők gyermekként megtapasztaltak, és amelyeket nem szeretnének tovább vinni saját gyermekeik nevelése során. Egy empatikus, támogató terapeuta segíthet abban, hogy új, pozitív kötődési mintákat alakítsunk ki, amelyek nemzedékeken át hatással lehetnek az utódokra.
A tudatos szülői hozzáállás és szükség esetén a szakértői segítség hozzájárulhat a pozitív kötődési minták kialakításához és ápolásához.
Olvass tovább a WEBBetegen: A kezdő szülők 10 leggyakoribb hibája
Babanet, 2024. október 11.