Jelek, hogy a babánk hamarosan megérkezik
Izgatottan várjuk a gyermekünk érkezését, és szeretnénk tudni, hogy milyen tünetekből következtethetünk a szülés beindulására? Hogy könnyebb legyen eligazodni a néha igencsak megtévesztő jelek között, összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni.
Már csak napok vannak hátra
A következő testi tünetek arra utalnak, hogy már tényleg csak néhány nap, és megérkezik hozzánk várva várt kisbabánk.
• A baba lejjebb helyezkedik
A várandósság vége felé magzatunk “befordul” a helyes irányba, azaz fejjel a kismedence irányába helyezkedik. Ettől a kismama úgy érezheti – és látványra is úgy tűnhet –, hogy a pocakja mintha lejjebb került volna. Ennek hatására lehet, hogy még gyakrabban kell használnia a mosdót, azonban a légzés és az evés jóval könnyebbé válik.
• A folyás mennyisége és színe is megváltozik
Több, sűrűbb és rózsaszínes, barnás árnyalatúvá válik. Ez az egyik legtipikusabb a szülést jósló jelek közül.
• A súlygyarapodás abbamarad
Sőt, bizonyos esetekben a kismama ebben az időszakban veszíthet is a súlyából.
• Nyomás az alsó háti szakaszban, derékban
Ez a fájdalom azonban jön-megy, nem elviselhetetlen és nem erősödik.
• Gyakori bélmozgások, görcsökkel társítva
A hasmenés és hányás sem ritka tünet, mely szintén a baba érkezését jósolja. A hasmenés azt jelzi, hogy az izmok ellazultak és felkészültek a magzat kitolására. A megfelelő folyadékbevitel ilyenkor különösen fontos.
• Nyomásérzés a medencecsont és a végbél tájékán
Tompa fájdalom, mely szintén az ízületek elmozdulása, a medence tágulása miatt van, ami helyet ad a kisbabának a világrajövetelhez.
• A méhnyak felpuhul, elvékonyodik és tágul
Ezt a kismama nem, de az orvos mindenképpen látja.
• Megkezdődnek a Braxton Hicks-összehúzódások
Jósló vagy gyakorló fájásoknak is nevezik, de különböznek a valós fájásoktól: gyengébbek és el-elmúlnak, testhelyzetváltásra enyhülnek. A valós, vajúdás közbeni összehúzódások határozottan egyre erősödnek és egyre gyakoribbá válnak.
• Fáradtság vagy épp szokatlan energikusság
A jövendőbeli édesanya úgy érezheti, hogy nem hagyhat otthon félbemaradt feladatot, és most azonnal mindennel végeznie kell. Magyarán beindul a fészekrakási ösztön, amihez hirtelen rengeteg energiája is lesz. Ennek az ellenkezője is megtörténhet azonban: hirtelen extrém fáradtság tör rá, ami a szervezetnek a szülésre és a gyermekágyas időszakra való “felkészülése”.
Bármelyik pillanatban beindulhat a szülés
Amennyiben az alábbi tünetek valamelyikét észleljük magunkon, már tényleg “minden pillanatosak” vagyunk.
• Elfolyik a magzatvíz
Ezt a tünetet mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a filmekből biztosan. Sokan attól rettegnek, hogy a legkellemetlenebb szituációban, mondjuk egy bevásárlóközpont közepén áztatják el a ruhájukat és a padlót. Pedig ennek nagyon csekély az esélye. A nők csupán 8%-ánál folyik el a magzatvíz, mielőtt rendszeres valódi fájásaik lennének. Ráadásul mindez inkább szivárgás, mintsem folyás, hiszen a baba feje megakadályozza, hogy nagyobb mennyiségű víz távozzon egyszerre. A kismamák 80%-ánál, ha a magzatvíz elfolyt, 12 órán belül spontán beindul a szülés, ezért érdemes lassan elindulni a kórházba.
• Távozik a nyákdugó
A méhszájat és a magzatot a külvilágtól elzáró, védő nyákdugó egészben vagy darabokban távozik, ami lehet rózsaszín vagy barnás árnyalatú is. Ez azonban megtörténhet órákkal, napokkal, de akár hetekkel a szülés beindulása előtt is.
• Nagyon erős hát- és/vagy derékfájás
A legtöbb kismama háta/dereka már hónapokkal a szülés előtt elkezd sajogni. Ám, ha ez a fájdalom extrém erőssé válik, az azt is jelentheti, hogy a nők azon egyharmada közé tartozunk, akiknél a szülési fájdalom a hátba sugárzik ki. Tipikusan a baba arca, mikor leszáll a szülőcsatornába, az édesanyja gerincéhez nyomódik, azonban ritkábban előfordulhat, hogy a koponya nyomódik a gerincoszlophoz, ami erős fájdalmat idéz elő a hátban és a derékban.
A cikk teljes egészében a csalad.hu oldalán olvashat.