Hurrá; itt a nyár!! – Hogyan védd a babád bőrét?
Azt hinné az ember, hogy csak a valódi nyaralás, strandolás alkalmával kerül elő ez a kérdés, ám a hőmérő higanyszála igencsak megcáfolja ezt; a babák bőre pedig sokkal érzékenyebb, mint a miénk. Ezért nagyon fontos, hogy minden szabadtéri alkalom a megfelelő napvédelemben teljen!
Játszóterezés, kirándulás, kerti ejtőzés a délutáni órákban; tudtad, hogy még az árnyékban sem (mindig) vagyunk biztonságban, a káros UV sugarakat ugyanis a homok vagy az aszfalt visszaverhetik? És azt gondoltad volna, hogy a kocsi ablaküvegén átszűrődő Napocska ugyanolyan veszélyfaktort jelenthet, mintha közvetlen érne a napsugárzás?
Fél évesnél fiatalabb gyerkőcünket egyáltalán ne vigyük ki a nagy melegbe, ne tegyük ki a Nap sugarainak – ez persze nem azt jelenti, hogy a délelőtti és a késő délutáni órákban ne lenne remek ötlet egy babakocsis séta! A hat hónaposnál idősebbeket is nagyjából fél óránként jó, ha kenjük - hiszen sokkal vékonyabb, sérülékenyebb a bőrük-, és még van pár dolog, amire oda kell figyelnünk:
- Felhőtlen égbolt, tűző napsütés: inkább ne kockáztassunk, várjuk meg, amíg kicsit lehűl a levegő.
- 10 óra előtt és 15 óra után a legbiztonságosabb a séta, próbáljuk meg ekkorra időzíteni.
- A ruha is hangsúlyos: fehér (világos) könnyű pamutól készüljön, a kobakját pedig kalappal óvjuk.
- Naptej használat: válassz 30-as vagy 50-es faktorszámút, nincs nagy különbség, de az alacsonyabban valamivel kevesebb a kémiai anyag. A faktor tízzel felszorozva megmutatja, hány percig ad védelmet a termék. 20-30 perccel indulás előtt, egyenletesen eloszlatva vigyük fel a kicsi bőrére; a hatóanyag csak később kezd el dolgozni. A vízálló típusok kenését is meg kell ismételni pancsolás után.
- Mindig legyen nálunk kellő folyadék!
- D-vitaminra a babáknak is nagy szüksége van, de jó, ha tudod, hogy azt tejtermékekből, csonthéjasokból is fedezheted.
- A kisbabák hangulatára ugyanolyan pozitív hatással van a napfény, mint a miénkre, felnőttekére, és a sebgyógyulást is segíti!
- A Nap szárítja a bőrt, utána kenjük be a kicsit testápolóval!
Hogyan vehetjük észre, ha mégis napszúrást kapott a gyerek?
A kisbabák normál testhőmérséklete 36-37 fok között mozog, e felett már érdemes fokozottan odafigyelni a picire. A napszúrás tünetei lehetnek még a fejfájás, hányinger, bágyadtság, szédülés. Ilyenkor azonnal hűvös helyre kell vinni a bébit és lefektetni úgy, hogy a feje, felső teste 30 fokos szögben meg legyen emelve, majd pótolni a folyadékot, folyamatosan, kis adagokban. súlyosabb esetben hűtőfürdő, lázcsillapító alkalmazása is indokolt lehet.
Sose feledd, Te meg tudod védeni magad, de Ő még olyan picuri és tehetetlen: sajnos a korai életkorban, a szülői mulasztásból eredő bőrirritációk következményei később jönnek elő, felnőttként fogja megsínyleni a figyelmetlenségedet!
Plézer Panna, 2017. május 28.