Hogyan válasszunk mesekönyvet?
Ahhoz, hogy a gyermek élvezze a könyvek világát, olyan történeteket kell neki mutatni, melyek lekötik a figyelmét, és megfelelnek az életkorának. Fontos, hogy minden egyes nap kerüljenek elő a mesekönyvek. A legjobb, ha az esti órákban, lefekvés előtt kerül erre sor, hiszen a varázslatos történetek megnyugtatják a gyerekeket.
Milyen könyv ideális 1-3 éveseknek?
Az 1-3 éves korosztálynak, vagyis a legkisebbeknek szánt könyvek esetében fontos, hogy a főhőssel ne eget rengető nagy dolgok történjenek, inkább mindennapos élményeket éljen át. Továbbá elengedhetetlen elemei ezeknek a könyveknek a különleges és színes rajzok, melyek lenyűgözik a gyerkőcöket.
Egy jó példa erre Benji Davies Kismackó sorozata, melynek minden darabja letehetetlen és elnyűhetetlen. Ráadásul ezek a könyvek mozgatható elemekkel vannak ellátva, melyek garantáltan lenyűgözik a gyerekeket. Minden könyv egy új történetet mesél el különböző helyszíneken. Kismackó ellátogat például az állatkertbe, az állatfarmra, a játszótérre, valamint egy dinószafarira és egy mélytengeri merülésre is.
Ebben a korban szintén kiváló választás lehet Kun Fruzsina Csóka és Veréb című könyve, mely nem sok szöveget tartalmaz, csupán némi segítséget magyarul és angolul. A képes mesekönyvben a Csóka és a Veréb megtalálják egymásban életük párját, valamint szerető nevelőszülőkre talál a kakukkfióka. Mindez pedig az ügyetlen postás segítségével alakul így. Kiváló választás a legkisebbek számára, hiszen garantáltan lenyűgözik őket a különleges rajzok.
Milyen mesekönyvet lapozgasson a gyermek 4-6 évesen?
Ebben az életkorban sokat változnak a gyerekek, hiszen folyamatosan fejlődik a szókincsük és napról napra fokozódik a kíváncsiságuk. Ekkor már komplexebb történetekre is képesek figyelni. A különleges illusztrációk pedig garantáltan lekötik a figyelmüket. Így a vizuális kultúra befogadására is nevelhetőek a gyermekek, az irodalmi ízlés közvetítése mellett.
Kiváló választás például Mátyás Lara és Dusik Móni Bringamesék: Dani és a kék bicikli című könyve. A történet Daniról szól, aki vidéken nyaral és rosszul érzi magát az otthon felejtett focilabdája miatt. Azonban minden megváltozik, mikor a nagymamája padlásán rátalál egy kék biciklire. Amint megtanul bringázni, felfedezi a környéket, és ehhez társakat is talál.
Silas Larate Rúgd be, Pepe! című könyvét is ajánljuk a 4-6 éveseknek, melyben a focibolond Pepe és barátja, Tipli kutya történetével ismerkedhetnek meg a gyerkőcök. Az igazi kaland akkor kezdődik, mikor Pepe bátyja, a nagy csapat tagja elviszi öccsét egy edzésre. Izgalmas történet, mely kötelező a focirajongó gyermekek számára.
Milyen könyvet ajánlunk a 7-10 éves gyerkőcöknek?
Ez a korosztály az iskolás korba lépve olvasóvá válik. Elengedhetetlen, hogy az életkornak megfelelő, érdekes és izgalmas könyvek kerüljenek a gyermek kezébe. Ez azért fontos, mert ha sikerül megszerettetni az olvasást vele, az irodalom barátjaként válik majd felnőtté. Erőltetni semmi esetre sem szabad, inkább érdekessé kell tenni számára néhány kedvcsináló mondattal egyes könyveket. Kiváló választás lehet például Mészáros János Az aranygyapjú című könyve, melyben az olimposziak és a korszak híres hőseinek történetével lehet megismerkedni.
Jánosi-Halász Rita, Entz Sarolta és Fekete-Horváth Erika Állatok a múzeumban című különleges könyve is ajánlott ennek a korosztálynak. A történetben a Múzeumi Egér és unokatestvére a múzeum termeit járják éjszakánként. Miközben a képeket és a szobrokat nézegetik, a művészetről beszélgetnek. A könyv segítségével a gyerkőcök művészettörténeti ismereteket szerezhetnek. Ráadásul a történetben megemlített alkotások némelyike a magyar múzeumok állandó kiállításain is megtekinthető, így személyesen is megnézhetik a gyerekek. A könyv a Két egér kalandjai művészettörténeti ismeretterjesztő sorozat első kötete, érdemes mindegyik részt beszerezni.
A mesekönyvek fejlesztik a gyerekek szókincsét és fantáziáját. Érdemes minél több könyvet elérhetővé tenni számukra, mégpedig olyanokat, melyek korukhoz illőek és kedvükre valóak. Így már kisgyerekkorban megszerettethetőek a könyvek a gyermekekkel.
Könyvek, melyek kedvet hoznak a gyerekeknek a ceruzaforgatáshoz
A mesekönyvek mellett fejlesztő kiadványokat is érdemes beszerezni a gyermekek számára. Kiváló választásnak bizonyulnak a Gondolkodó rejtvényfüzetek és rejtvénykártyák, melyekben az erdő lakói hívják vidám utazásra a gyerekeket. A kiadványokban találhatóak többek között párkeresők, játékok a színekkel és a formákkal, logikai feladványok és számolós képrejtvények. Továbbá problémamegoldó fejtörők, labirintusok, tippelős feladatok, „Keresd meg a hibát!” rejtvények, különbségkeresők és furfangos találós kérdések is találhatóak a fejlesztő kiadványokban.
A sok-sok játékos feladvány fejleszti a gyerekek megfigyelőkészségét, koncentrációját, értelmi képességét, kitartásra buzdítanak és mindezt játékos, mókás formában, szinte észrevétlenül teszik. A rejtvények változatosak, kreatívak és inspirálóan hatnak. A Gondolkodó rejtvénylapcsalád a legkisebbektől kezdve, az óvodásokon át, az iskoláskorú gyermekek számára is kínál színvonalas szórakozást és tanulást. A képrejtvényekkel teli füzetek 5 éves kortól, míg a keresztrejtvények és szókereső feladványok 7 éves kortól ajánlottak.
Továbbá érdemes beszerezni a Gondolkodó rejtvénykártya csomagot, mely 30 kártyából, 226 kérdésből, 1 dobókockából és egy nagyítóból áll, hogy valóban játék legyen a rejtvényfejtés. A feladványok elgondolkodtatnak, megnevettetnek, megmozgatnak és közben játékosan fejlesztenek.
S. Dóra, 2022. június 29.