Hogyan szoktassuk át gyermekünket a saját ágyában való alvásra?
Elgémberedett végtagok, kényszerpózban végigforgolódott éjszakák – a legtöbb szülő számára ismerős a szituáció: felmérések szerint a családok 85%-ában jellemző, hogy a kisgyermek a szüleivel alszik (kisebb-nagyobb rendszerességgel).
A gyerkőcök nem csak a kapcsolatteremtés; az anyuka és apuka közelsége miatt ragaszkodnak a közös ágyhoz, hanem bizony a rossz álmok és a – például a fogzás okozta – fájdalmak ellen is gyors vígasz a szülői közelség. De van egy határ, van egy pont, amikor úgy érezzük, hogy szeretnénk végre ismét kényelmesen, kettesben pihenni és a kicsinek is jobb, ha egy picit elkezd „leszakadni rólunk”… Hogyan kezdjünk bele hát az egyedül-alvásra való átszoktatásba?
Fontos leszögezni, hogy ez egy hatalmas lépés és egyben óriási változás is a gyerkőcnek, így nagyon türelmesnek kell lennünk!
- Ne akarjuk, hogy leváljanak rólunk egyik napról a másikra, ne legyünk erőszakosak és szigorúak ebben a folyamatban.
- Kezdjünk el beszélgetni a lurkónkkal arról, hogy az élet rendje az, hogy mindenkinek van egy saját ágya, és abban tölti az éjszakát. Vonjuk be őt is a folyamatba, amennyire csak lehet.
- Tegyük világossá a kicsi számára, hogy mit jelent az, hogy van egy saját szobája, saját ággyal; hogy mindenkinek megvan a maga territóriuma.
- Ha van rá lehetőség, engedjük meg, hogy ő válasszon magának ágyat (vigyük el magunkkal a vásárlás alkalmával), és természetesen kérhet mellé még egyéb olyan kiegészítő tárgyakat, amik komfortosabbá, biztonságosabbá teszik az alvást (lámpa, éjjeli szekrény, játékok), és vonzóbbá a saját fekhelyet.
Csak ezek után következzen a valós átszoktatás, ami egy egészen hosszú folyamat is lehet, és szoros összefüggésben van a szülők felé való bizalom kialakításával is, azaz a kapcsolatotokban is mérföldkő lehet.
- Az első éjszakák alkalmával mindenképpen ülj addig a kicsi ágya szélén, a megfelelő elalvás előtti rituálék után (fogmosás, mesélés, betakargatás, jó éjt puszi, stb.), amíg el nem alszik.
- Amikor ezt megszokja a gyerkőc, akkor elkezdhetsz távolodni; szépen lassan akár az ágya végébe is ülhetsz, de még ekkor is mindig addig maradj, amíg álomba nem szenderedik.
- Ha már ezt is megszokta, akkor leülhetsz vele szembe, és így tovább: lépésenként haladj az ágy és az ajtó között, míg végül eljuttok odáig, hogy jó éjt kívánsz és elhagyod a szobát. Hagyd, hogy minden változást észrevegyen a kicsi és kommenteljen.
Minden újabb lépés (újabb arasz) előtt teljen el 3 olyan „sikeres” éjszaka, amikor már nem zavarja a lurkót a korábbi távolság, és biztonságban hunyja le a szemét.
Az egyedül elalvás valószínű könnyebben fog menni a gyermeked számára, azonban éjszaka, amikor felébred, nehezebben viseli, hogy egyedül van. Ha átjön a szobátokba, nyugtassátok meg, majd kísérjétek vissza és próbálkozzatok elölről az altatási folyamattal.
Az utolsó lépés (elhagyni a szobát) a legnehezebb természetesen, ezért először kísérletezz azzal, hogy csak 3, majd 5 percre (és így tovább) hagyod egyedül, majd visszatérsz és Vele maradsz, amíg el nem alszik.
Plézer Panna, 2018. július 30.