Hogyan hat a terhesség a kismama ízületeire?
A terhesség egy csodálatos, ám kétségtelenül kihívásokkal teli időszak minden nő életében. Ahogy a magzat növekszik, a kismama teste ehhez folyamatosan alkalmazkodik, ennek során pedig számos élettani változás következhet be, így a terhesség – egyebek mellett – az ízületekre is hatással lehet: ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
Élettani változások a terhesség alatt
A várandósság nem egyszerű időszak: ilyenkor az anya méhében egy új élet növekszik, ami természetesen komoly hatással van a nő testére, egészségére. Az ilyenkor zajló hormonális és anyagcsere-változások következtében az első trimeszterben előfordulhat a vérnyomás csökkenése, az utolsó hónapokban pedig éppen ellenkezőleg, magas vérnyomás alakulhat ki. Az alsó végtagokban nő a vénás nyomás, ami visszerességhez, ödémákhoz vezethet.
Az első hónapokban gyakori a hányás vagy az émelygés, de a terhesség a nyálelválasztásra is hatással lehet, aminek következtében megnő a fogszuvasodás veszélye. Kialakulhat gyomorégés, a húgyúti fertőzésekre való hajlam, pajzsmirigy problémák, inzulinrezisztencia, de az ízérzékelés is megváltozhat.
A várandósság hatása az ízületekre
Az ízületek támogatása a terhesség kezdetétől rendkívül fontos, hiszen az ekkor bekövetkező hormonális változások, a testsúly emelkedése és a test súlypontjának megváltozása következtében sok anya küzd ízületi fájdalmakkal a test különböző területein.
Hátfájás
Az egyik leggyakoribb probléma a hátfájás, ami a kismamák nagyjából felénél jelentkezik kisebb-nagyobb mértékben: különösen érdemes felkészülni erre akkor, ha már korábban is küzdöttünk derékfájással. Az ilyenkor jelentkező fájdalom oka kettős: egyrészt a test nehezen alkalmazkodik ehhez az új helyzethez, másrészt a hormonok hatására a medence körüli ínszalagok meglazulnak a terhesség utolsó hónapjaiban. Ebben az esetben az ízületvédelem és a fájdalomcsillapítás legjobb módja egy hozzáértő gyógytornász felkeresése, de már a rendszeres séta vagy az otthon végzett jóga, valamint a helyes testtartás is nagy segítséget jelenthet.
Alagút-szindróma
Ez az elváltozás a csukló csontjai közötti szűk, alagútszerű mélyedésben alakul ki: az itt futó ínak túlterhelés miatt megduzzadnak, szorítják az alattuk elhelyezkedő középideget, emiatt az ujjakban zsibbadást és fájdalmat tapasztalunk. Terhesség során a nyomás oka a csuklóban keletkező vizenyősödés, ami a szülés után szerencsére rendszerint megszűnik.
Bár a tünet igen kellemetlen, a megoldás általában egyszerű: a kézfej és a csukló tornáztatásával, óvatos masszírozásával a felgyülemlett folyadék mennyisége csökkenthető.
A szeméremízületek fellazulása
A terhesség előrehaladtával a nők medencéje rugalmasabbá válik annak érdekében, hogy a baba gond nélkül megszülethessen. Ez természetes folyamat, ha azonban mellé komolyabb ízületi fájdalom vagy egyéb kellemetlen tünet is jelentkezik, az az ízület fellazulására utalhat. Ennek tünete a medence, illetve a szeméremcsont környékén jelentkező diszkomfortérzés, a lassú, bicegő járás vagy a nehézkessé váló emelés.
Ilyenkor célszerű kerülni a felesleges terhelést, így a gyors tempójú sétát, a futást, a lépcsőzést és a nehezebb tárgyak emelését.
Gerincvégi- és ágyékfájdalom
Meglehetősen gyakori problémáról van szó, mellyel a kismamák több mint fele szembesül, szerencsére azonban az állapot nem jár együtt veszéllyel, és a szülést követően elmúlik. A fájdalom oka a derekat megterhelő túlsúly, a túlterhelés és a test súlypontjának megváltozása: a kellemetlen tünet pihenéssel és saját magunk kíméletével enyhíthető.
Az ízületvédelem a várandósság alatt is fontos
A terhesség – ahogy az elnevezés mutatja – komoly terhet ró a kismamák testére. Az eredményt tekintve természetesen megéri ez az áldozat, ez azonban nem jelenti azt, hogy a kellemetlen tünetek enyhítése ne lenne fontos. Ízületi fájdalmak esetén a legjobb amit tehetünk az, hogy odafigyelünk testünk jelzéseire, és nem terheljük túl magunkat: ha nem bírjuk az intenzívebb mozgást, akkor most egy ideig hagyjunk fel vele, és koncentráljunk erre a boldog időszakra. Az ízületi problémák rendszerint megszűnnek, miután a baba megszületett, így csak néhány hónapig kell elviselnünk ezt a kellemetlenséget.
Babanet, 2024. december 18.