Ha ősz, akkor futószezon: várandósan sem kell abbahagynod az edzést. De ezekre nagyon figyelj!
Pocakkal jógázni kifejezetten kellemes dolog, és ott vannak még a különféle várandós tornák is – de mi van, ha egy kismama intenzívebb mozgásra vágyik?
A várandósság alatt a sport nem tilos, sőt: ha komplikációktól mentes a terhességed, és nincs nyitva a méhszáj, akkor bátran sportolhatsz, amennyit csak jól esik – persze csakis akkor, ha erre az orvosod is rábólint. Az viszont alapszabály, hogy ne terheld túl a testedet! Ha például a babavárás előtt nem sportoltál semmit, akkor ne ebben a 9 hónapban akarj mindent: ebben az esetben bőven elég egy könnyű kismamajóga is. Ha viszont a futás a terhesség előtt is az életed része volt, akkor nem kell, hogy kizárd az életedből. Hiszen a mozgás:
-endorfint, azaz boldogsághormont termel
- segít levezetni a stresszt
- formában tart
- edzi a szívet és az érrendszert
- segít csökkenteni a terhesség alatt fellépő hányingert
Viszont azt tudnod kell - de biztosan te is észrevetted már, hogy a terhesség alatt mást, másként kíván az ember, így érdemes szem előtt tartanod a következőket:
Csak akkor fuss, ha jól is esik!
Lehet, hogy az első trimesztert megkeseríti a soha nem tapasztalt fáradtság, fejfájás, állandó hányinger, vagy egyszerűen csak félsz attól, hogy baj történik. Nem kell mindenáron erőltetni a mozgást: csak akkor fuss, ha jól is esik és örömet okoz a dolog. Persze sokszor egy nem várandós nő is nehezen veszi rá magát a sportra, és te is csak akkor tedd, ha tényleg azt érzed, a testednek szüksége van rá.
Fontos az is, hogy ebben a 9 hónapban legyél türelmes magaddal, és csökkentsd az elvárásaidat. Lehet, sőt, biztos, hogy kevesebbet bírsz majd, de ezzel az égvilágon semmi gond nincs: fuss kisebb távokat, válassz könnyebb terepeket, lassíts a tempón: a lényeg a mozgás és az, hogy élvezed a dolgot!
Figyelj a hidratálásra, a vitaminpótlásra!
A várandósság alatt kiemeltebben ügyelj arra, hogy a futás során elvesztett folyadékot és ásványi anyagokat visszapótold. Ha sokat sportolsz, és különösen intenzív edzést végzel, akkor eleve sokkal több folyadékra van szükséged, pláne pocakosan!
Vigyázz magadra!
Ha kint futsz a szabadban, tartsd szem előtt, hogy most már nemcsak a saját testedre, de a babádra is vigyáznod kell. Várandósan kerüld a csúszós terepeket, mindenképp öltözz fel rétegesen, és mindig legyen nálad egy kis energiaszelet, ha hirtelen rosszul éreznéd magad.
A sérülések elkerülésére is fektess nagyobb hangsúlyt: a szokottnál is alaposabban melegítsd be az izmaidat, edzés végén pedig hagyj több időt a levezetésre, a nyújtásra.
A futótechnikádra is nagyon figyelj: semmiképp se érkezz a sarkadra, helyette próbálj puhán érkezni.
A futás mellé érdemes keresztedzést is választani: az úszás pocakosan fantasztikusan jó edzésforma, de ha egy kis lazításra vágysz, irány a jóga!
Barbara, 2019. szeptember 16.