Gyermekágyi pszichózis tünetei: ha ezt tapasztalod, kérj segítséget!
Gyakran előfordul, hogy a kismamák édesanyja vagy nagymamája is hasonló problémával küzdött, de évtizedekkel ezelőtt kevesebb figyelmet fordítottak erre a súlyos pszichiátriai betegségre, így annak diagnosztizálása és kezelése is ritkábban történt meg.
A gyermekáldás az élet egyik legnagyobb csodája. A szülés után az újdonsült anyuka otthon igyekszik erőt gyűjteni, miközben gondoskodnia kell újszülöttjéről. Éjszakánként gyakran háromóránként ébred fel, hogy megszoptassa a babát, pelenkát cseréljen, vagy ha a kicsi sír, megnyugtassa őt. Ha a babát hasfájás gyötri, az anyuka masszírozza a pocakját, hogy enyhítse a fájdalmat. Közben neki is figyelnie kell mentális egészségére ebben a fokozott érzelmi helyzetben.
A gyermekágyi pszichózis az első szülés után gyakoribb
Az anyuka számára rendkívül nehéz, hogy nem tudja kipihenni magát, ami nappalra kimerültséghez és fáradtsághoz vezet. Ennek ellenére helyt kell állnia, és a család többi tagjára is figyelmet kell fordítania. Egyes anyukák különösen nehezen viselik ezt a terhet, amit a gyermekágyi időszak csak tovább súlyosbít, sérülékenyebbé téve lelküket és idegrendszerüket. Bár nincs pontos adat arra vonatkozóan, hogy melyik életkorban gyakoribb a gyermekágyi pszichózis, úgy tűnik, hogy az első gyermek születése után nagyobb eséllyel fordul elő.
A gyermekágyi pszichózis okait a szakemberek világszerte kutatják, de a pontos kiváltó tényezők még nem tisztázottak. Az eddigi vizsgálatok alapján valószínű, hogy genetikai tényezők is hozzájárulnak a kialakulásához. Gyakran előfordul, hogy a kismamák édesanyja vagy nagymamája is hasonló problémával küzdött. Évtizedekkel ezelőtt azonban kevesebb figyelmet fordítottak erre a súlyos pszichiátriai betegségre, így annak diagnosztizálása és kezelése is ritkábban történt meg.
A kockázatot növelheti, ha az anyának a szülés előtti években bármilyen pszichiátriai betegsége volt. Az arra hajlamos nők esetében nagyjából 1000 szülésből egy esetben szinte biztosan kialakul a gyermekágyi pszichózis, ami leggyakrabban a szülés utáni napokban vagy az első három hét során jelentkezik. Magyarországon évente 80-90 kismamát érint ez az állapot. A hazai kezelési protokollt 2017-ben határozták meg, amely részletes útmutatást nyújt a tünetek és a gyógykezelés tekintetében. A sikeres és hatékony kezeléshez jól felkészült szakemberekből álló csapat szükséges a kijelölt kórházak pszichiátriai osztályain és a rehabilitációs utókezelés során.
A gyermekágyi pszichózist ne keverjük össze a szülés utáni depresszióval
A pszichiátereknek kulcsszerepe van a pontos diagnózis felállításában, mivel a kismamák gyakran nem tudják megfelelően kifejezni zavart érzelmi állapotukat.
Külön figyelmet érdemel, ha az anyuka bűntudatot érez amiatt, hogy nem érzi magát szerető anyának, idegennek tartja saját gyermekét, és emiatt szégyenében eltitkolja érzéseit. Az egyik legfontosabb intő jel, ha a gyermekágyas anya akkor sem tud aludni, amikor a baba alszik, és így ő is nyugodtan pihenhetne. Ezt az állapotot az anya félelmei és szorongásai okozhatják, amelyek 2-3 nap alatt súlyos kimerüléshez vezethetnek.
Skizofrénia és bipoláris zavar részeként is jelentkezhetnek a tünetek
A szülést követő pszichózis lehet önálló tünetcsoport, vagy más pszichiátriai betegségek, például szkizofrénia része is, ami megnehezítheti a diagnózist. A bipoláris zavarban szenvedő kismamáknál is előfordulhat pszichotikus állapot. Mivel a tünetek gyakran váratlanul jelennek meg, a családtagoknak ébernek kell lenniük, hogy időben felismerjék a problémát.
A gyermekágyi pszichózis kezelésére sürgős pszichiátriai beavatkozásra van szükség, amely magában foglalhatja a csecsemővel való kapcsolattartást is. A kezelés alatt a kismamának gyógyszereket kell szednie, és a szakemberek folyamatosan figyelik állapotát. Az anyuka és a baba közötti kapcsolatot fokozatosan építik újjá, amelyben az apa és a legközelebbi családtagok is részt vesznek.
Ha a kismama állapota javul, a pszichiátriáról rehabilitációs kezelésre kerülhet egy másik osztályra, ahol a pszichológusok is segítik a gyógyulását. A gyógyszeres kezelés ideje alatt a szoptatásra is különös figyelmet fordítanak, hogy a baba biztonságban legyen.
Magyarországon a gyermekágyi pszichózisból való felépülés esélyei jók, ha az anyuka időben kapja meg a szükséges segítséget. Általában 6-12 hónap alatt teljesen helyre jönnek, különösen, ha támogató családi és szakmai háttér áll mögöttük. Az első tünetek – például az alvászavar – megjelenésekor azonnali szakértői beavatkozásra van szükség a komolyabb problémák elkerülése érdekében.
Olvass tovább a WEBBetegen: Gyermekágyi pszichózis esetén sürgősen kezelni kell a kismamát
Babanet, 2024. november 25.