Fogamzásgátló tabletta: tényleg meddőséget okozhat?
Mennyire befolyásolja a fogamzásgátló tabletta a későbbi teherbeesést? Mennyi idő után lehet teherbe esni, miután abbahagytuk a szedését? Itt van minden, amit tudnod kell!
Itt van minden, amit tudnod kell arról, hogy a fogamzásgátló hogyan befolyásolhatja a termékenységedet, beleértve azt is, hogy mennyi időbe telik teherbe esni, ha abbahagyod a tabletták szedését.
A fogamzásgátló nem okoz meddőséget
Ha még nem próbálkoztál aktívan teherbe esni, akkor is dönthetsz úgy, hogy hormonális fogamzásgátlót szedsz - gyakran fogamzásgátló tabletták formájában. Van, aki attól tart, hogy a tabletták szedése akadályozza a későbbi teherbeesési kísérleteket, de szerencsére a szakértők szerint ez nem így van. „A fogamzásgátló tablettáknak nincs negatív hatása a termékenységre” - mondja Dr. Eric Strand, a Washingtoni Egyetem szülész-nőgyógyásza.
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) a meddőséget így definiálja: a legalább 1 éve (vagy annál hosszabb ideje) zajló rendszeres, védekezés nélküli nemi élet ellenére is fennálló teherbeesési képtelenség. 35 éven felül a definíció 6 hónapos sikertelen terhességi kísérletekre változik. Számos betegség vezethet meddőséghez nálunk nőknél, például a pajzsmirigy alulműködés és a policisztás petefészek szindróma (PCOS) - de a fogamzásgátlás nem szerepel az okok között. Az esetek túlnyomó többségében a ciklus a tabletta abbahagyása után szinte azonnal visszatér a normális kerékvágásba.
„A fogamzásgátló tabletták szabályozzák a menstruációt, mert elnyomják a természetes ciklust (és nem tartósan megváltoztatják)” - mondja Dr. Iris Insogna, a Columbia Egyetem Termékenységi Központjának orvosa. „Az ösztrogénnek és progeszteronnak való kitettség az első 3 hétben, majd a hormonok megvonása a 4. héten - ez okozza a rendszeres havi menstruációt, amikor fogamzásgátló tablettát szedsz.”
Dr. Strand egyetért ezzel, mondván: „A menstruációs ciklusok bármilyen szabálytalansága a fogamzásgátló tabletta használata után valószínűleg olyan, már meglévő állapotokból ered, amelyeket a páciens a fogamzásgátló tabletta használata alatt elfedett”.
Hogyan hat a későbbi termékenységre a fogamzásgátló tabletta?
Mi több, a tudományos kutatások nem találtak kapcsolatot az orális fogamzásgátlók és a meddőség között. Vegyünk egy 2013-as tanulmányt, amelyben 3727, 18 és 40 év közötti dán nő vett részt. „Bár az OC (orális fogamzásgátló) használata összefüggésbe hozható volt a termékenység visszatérésének átmeneti késésével, nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a hosszú távú OC-használat károsan befolyásolja a termékenységet”, vagyis a „teherbeesés képességét„ – olvasható egy szaklapban megjelent tanulmányban.
Hogyan befolyásolja a fogamzásgátlás leállítása a menstruációs ciklusodat?
Miután abbahagyod a fogamzásgátló szedését, a hormonok elhagyják a szervezetedet, így a tested átveszi az irányítást, és visszatér a természetes menstruációs ciklushoz. Ez pedig viszonylag gyorsan történik: ”A hormonok csak rövid ideig maradnak a szervezetedben, ezért kell rendszeresen szedned a tablettát, hogy elkerüld a fogamzásgátlás kudarcát„ - mondja Dr. Strand. Más szóval, számítanod kell arra, hogy a ciklusod hamarosan visszatér a normális kerékvágásba a fogamzásgátló abbahagyása után.
Egyes nőknél eltarthat egy kis ideig, általában nem több mint néhány hétig, amíg a ciklus újra beáll a fogamzásgátló tabletta abbahagyása után. Ez azonban nem mindig van így: fontos megjegyezni, hogy egyes nőknél a fogamzásgátló tabletta abbahagyása után szinte azonnal peteérés következik be, és újraindul a rendszeres menstruáció.
- mondja Dr. Insogna.
Az injekciós fogamzásgátló lehetőségek, okozhatják azt, hogy a dolgok egy kicsit tovább tartanak, mint, amivel kalkulálnánk: 6-12 hónapig (és ritka esetekben még tovább is) eltarthat, amíg a páciens menstruációs ciklusa visszatér - mondja Dr. Strand.
Teherbeesés fogamzásgátló tabletták után
Ami a fogamzásgátló tabletta abbahagyása utáni teherbeesést illeti, ez lehetséges, amint visszatér a normális ciklusod. Egyes nők azonnal teherbe esnek, ezért a legtöbb szülész-nőgyógyász azt javasolja, hogy a fogamzásgátló abbahagyásával várjunk, amíg valóban készen állunk a fogantatásra. Hagyjunk időt a „regenerálódásnak”. Más esetekben a dolgok egy kicsit tovább tarthatnak - és ez gyakran normális.
„Ne feledjük, hogy normál körülmények között több hónapba is beletelhet, amíg a páciens terherbr esik” - mondja Dr. Strand. „Egy egészséges, ismert termékenységi problémákkal nem rendelkező pár esetében körülbelül 40-50 százalékban 3 hónap védekezés nélküli együttlét után esik teherbe a hölgy.”
A termékenységgel kapcsolatos aggodalmakkal mindig fordulj szülész-nőgyógyászhoz vagy termékenységi szakemberhez!
Babanet, 2024. június 16.